BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Pasyvus namas – ateities būstas, kuriame galima įsikurti šiandien

Būsto energijos taupymo ekspertai pradeda įgyvendinti pirmąjį Vakarų regione pasyvių gyvenamųjų namų projektą. Pradėta statyti pirmoji Vakarų Lietuvoje pasyvių - energiją taupančių - namų gyvenvietė. Žaliuosiuose Leliuose, Klaipėdos rajone, per aštuonis mėnesius bus pastatytas namų, turinčių minimalius energijos poreikius, kvartalas. Pastatai yra suprojektuoti „Namai A+” projektuotojų, sertifikuotų Vokietijoje, Pasyvaus namo institute.
Šiame projekte, be kita ko, bus įgyvendinti gyvenamojo būsto energetinio efektyvumo reikalavimai, kurie, pagal ES direktyvas, bus privalomi netolimoje ateityje.

Svarbiausia - sandarumas

Esminė pasyvaus namo idėja yra maksimaliai sumažintas pastato šilumos energijos poreikis arba šilumos nuostolis, kartu kuriant pastovų komfortišką mikroklimatą name. Tokiame name, neįrengiant atskiros šildymo sistemos, žiemą yra šilta, o vasarą - vėsu. Taip pat, rekuperacinės priverstinio vėdinimo sistemos pagalba, namo oras yra apsaugotas nuo lauko dulkių, žiedadulkių, pelėsio ir kitų alergenų, jame nėra skersvėjų, temperatūrų skirtumo. Dėl sandarumo pasyviame name yra ideali garso izoliacija.

Nežymus pabrangimas

Ar pasyvaus namo propagavimas yra bandymas parduoti dar vieną iš tų fantastiškai brangių „stebuklingų” sistemų? Tikrai ne. Energiją taupančiam namui pastatyti nereikia jokių ypatingų medžiagų ir technologijų. Pasyvaus namo energetinį efektyvumą užtikrina labai gera izoliacija ir sandarumas - tinkamas „apvalkalas”, neleidžiantis patirti šilumos nuostolio. Vadinasi, svarbiausia - teisingai suprojektuoti ir tinkamai valdyti statybos procesą. Projektuojant pasyvų namą taip pat ypač svarbu atsižvelgti į sklypo reljefą, orientuotis į pasaulio šalis.
Paskaičiuota, kad Lietuvoje pasyvaus namo statybų sąnaudos padidėja vidutiniškai 6 proc., lyginant su įprasto statybomis. Brangiausiai kainuoja pasyviojo namo kriterijus atitinkantys langai ir durys.

Akivaizdi ekonomija

Pasyvus namas per metus sunaudoja iki 15 kilovatų (kW) energijos 1 m² pastato apšildyti. Tai vidutiniškai 85 proc. mažiau, nei namą apšildant įprastai. Per metus pasyvaus namo šildymui įmanoma išleisti vos 1000 litų.
Pažymėtina, kad statant pasyvų namą visiškai nėra apribojama architekto, dizainerio fantazija, tik jie turi susipažinti su pasyvaus namo pagrindinėmis koncepcijomis.

Direktyvos laikymasis avansu

Žinia, pernai Europos Parlamentas patvirtino energetinio efektyvumo direktyvą, pagal kurią po septynerių metų, 2018-iais, statomi viešosios paskirties namai turės atitikti „nulinio energijos vartojimo” reikalavimus, t. y. privalės būti pasyvūs. Dar už dvejų metų tokie patys reikalavimai bus taikomi be išimties visai pastatų statybai. Taigi, sprendimas gyventi pasyviame name užtikrina ne tik taupumą, bet iškart atitinka ateities reikalavimus.

Galbūt sprendžiant energetinės nepriklausomybės klausimą reikėtų svarstyti ne tik galimybę importuoti ir kaupti energijos išteklius, bet ir efektyvinti energijos vartojimą. t. y., ją taupyti?

Saulius Jasinskas

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras