BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Pasitikėjimą ekologiniu ūkininkavimu mažina pažeidėjai

Trečiadienį Aleksandro Stulginskio universitete (Kauno r., Akademija) ekologinio ūkio puoselėtojai diskutavo apie problemas bei išeities galimybes, klaidas, pamokas ir sektoriaus perspektyvas. VšĮ „Ekoagros” organizuoto apskritojo stalo diskusijoje Žemės ūkio ministerijos Išteklių ir kokybės politikos departamento direktorius Saulius Jasius nurodė keletą sektoriaus piktžaizdžių, kurias reikėtų gydyti nedelsiant.

Pasak S.Jasiaus Lietuvoje nerasime žmogaus, kuris sakytų, jog ekologinis ūkininkavimas - blogybė. Tačiau yra keletas esminių problemų, kurias būtina greitai spręsti, kad nebūtų manipuliuojama paramos mechanizmais ar sertifikatais. „Šiandien matau šiuos sprendimus: pirma, griežtai bausti ūkių savininkus, kurių laukuose kėčiai gožia kultūras taip, kad nesimato, kas pasėta. Tokių laukų savininkams parama neturi būti teikiama. Todėl, pirmiausiai, būtina išsišluoti nuo nesąžiningų veiksmų”, - kalbėjo departamento direktorius.

Ministerija jau ėmėsi drausminių sankcijų. Viena jų - rugpjūtį pasirašytas ministro įsakymas, kuriuo remiantis piktžolėtų ekologinių ūkių savininkams yra griežtinamos sankcijos ir nebus teikiama parama.

Antra neatidėliotinų veiksmų reikalaujanti problema, pasak S. Jasiaus, - tai ekologinėje gamyboje neleistinų cheminių medžiagų naudojimas. „Teisinė bazė ir prielaidos vykdyti efektyvią kontrolę yra. Ji buvo dar sugriežtinta praėjusiais metais. Tai sudarė sąlygas nustatyti nemažai pažeidimų. Bet visą sistemą išgryninti reikia ne tik pastangų, bet ir dažnesnio laboratorinio testavimo”, - apie piktybinį cheminių preparatų naudojimą auginant ekologinius produktus bei tokių pažeidimų efektyvesnę kontrolę dėstė S.Jasius.

VšĮ „Ekoagros” duomenimis, pernai iš 66 ūkio subjektų, tirtų dėl sintetinių medžiagų naudojimo, 20 ūkių aptikti neleistinų medžiagų likučiai. Dažniausiai (57 proc. mėginių) buvo rastos insekticido Piriimiphosmethyl, augimo reguliatoriaus Chlormequat (23 proc.) bei herbicido Glyphosate (11 proc.) liekanos. Kaip teigia, VšĮ „Ekoagros” Kokybės vadovas Tomas Demikis, šiemet aptikti jau ir kitokių medžiagų likučiai. Todėl randamų sintetinių medžiagų paletė plečiasi.

Diskusijoje dalyvavę ekologinių ūkių savininkai pritarė, kad tokie pažeidėjai būtų paviešinti ir nemestų šešėlio ant dorai ūkininkaujančiųjų.

Žemės ūkio rūmų Augalininkystės skyriaus vyr. specialistės ekologiniam žemės ūkiui ir agroaplinkosaugai Editos Karbauskienės įsitikinimu, ekologinis ūkis, kuris pajamas gauna iš rinkos ir didžia dalimi kompensacinių išmokų, Lietuvoje vis dėlto gyvena sunkiai: „Šiandien turime tik kompensacines išmokas, o prioritetų kitose srityse - maitinimo sektoriuje, vaisių daržovių mokykloms programoje, kooperacijoje, ūkių modernizavime - nėra”. Lietuvos ekologinės žemdirbystės asociacija „Gaja” prezidentės Vandos Žekonienės teigimu, reikėtų pradėti nuo mokslo, mokymo, konsultavimo ir tik tada žengti prie sertifikavimo.

Apskritojo stalo dalyviai sutartinai prašė atsakingų institucijų gerinti mokymo ir konsultacijų kokybę.

„Ne kartą girdėjom nusiskundimų, kad baigęs ekologinio ūkininkavimo mokymo kursą, žmogus neįgijo reikiamų žinių. Kyla natūralus klausimas, ar čia tas, mokomasis, toks negabus, ar, visgi, jam nebuvo suteikta kokybiška paslauga”, - apie pradedančiųjų ūkininkų žinių spragas bei su tuo susijusias sertifikavimo problemas diskutavo S.Jasius.

Reaguojant į besikartojančius nusiskundimus dėl mokymo kokybės, žemės ūkio ministro įsakymu sudaryta ir patvirtinta ekspertų grupė inspektuos ekologiškai ūkininkaujančių mokymus, konsultacijas teikiančius asmenis.

„Nustačius nekvalifikuotą paslaugos teikimą, bus stabdoma tokių paslaugos teikėjų akreditacija. Šią ekspertų grupę numatoma pasitelkti ir stiprinant sertifikavimo institucijos veiklą”, - pažymėjo departamento direktorius.

Žemės ūkio ministerijos informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras