BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Pasiekta pergalė rezonansinėje žmonių teisės į saugią ir švarią aplinką gynimo byloje

Jau rezonansiniu tapusiame teisminiame procese Kalvarijos žmonės, atstovaujami advokato Sauliaus Dambrausko ir advokato padėjėjo Eimanto Dambrausko, po dviejų su puse metų kovos sugebėjo apginti savo pažeistą konstitucinę teisę į saugią ir švarią aplinką. Šioje civilinėje byloje buvo siekiama panaikinti Marijampolės regiono aplinkos apsaugos departamento (Marijampolės RAAD) išduotą leidimą atsakovui - danų kapitalo įmonei UAB „Saerimner” - vykdyti kiaulininkystės veiklą Kalvarijos savivaldybėje Jusevičių kaime esančiame kiaulių komplekse, bei įpareigoti nutraukti kiaulių komplekso (kuriame auginama daugiau negu 100 000 kiaulių per metus) veiklą, pripažįstant ją neteisėta.

Vietos gyventojai dėl vykdomos UAB „Saerimner” ūkinės veiklos kenčia nuolatinę nepakeliamą smarvę.

Po ilgo ir sudėtingo teisminio proceso Kauno apygardos teismas, kaip apeliacinė instancija, 2012-07-02 nutartimi pripažino, kad danų kapitalo įmonei UAB „Saerimner” priklausančio kiaulių komplekso veikla Kalvarijos savivaldybėje Jusevičių kaime yra neteisėta, ir todėl turi būti nutraukta.

Kauno apygardos teismas nustatė, kad pagal Marijampolės visuomenės sveikatos biuro atliktą apklausą 68,9 % netoli kiaulių komplekso gyvenantys žmonės nuolat jaučia, o 28 proc. - kartais jaučia nemalonius kvapus. Byloje ieškovai kėlė esminį klausimą, kuri vertybė: Žmogaus sveikata bei teisė į sveiką ir saugią aplinką ar verslo laisvė, yra svarbesnė.

Teismas konstatavo, kad leidimas ūkinei veiklai buvo išduotas remiantis melagingais UAB „Saerimner” pateiktais duomenimis. Teismas taip pat nurodė, kad atnaujinus kiaulių komplekso veiklą ir iš esmės padidinus ūkinės veiklos mastą komplekse, yra daromas neigiamas poveikis aplinkai. „Kiekviena ūkinė veikla turi būti vykdoma laikantis įstatymais nustatytų reikalavimų ir tvarkos” - priimtoje nutartyje teigia Kauno apygardos teismas, - „kiaulių komplekse ūkinė veikla pažeidžia ieškovų teises ir teisėtus interesus”.

„Tai buvo ilgas ir sudėtingas teisminis procesas. Šioje byloje UAB „Saerimner” iš nepabūgusių ginti savo teises į sveiką ir saugią aplinką gyventojų siekė prisiteisti net 128 000 Lt advokatų išlaidų. UAB „Saerimner” intensyviai bandė formuoti viešąją nuomonę apie tai, kaip žmonės neva „trukdo verslui” - sakė advokatas, - „Be to, šioje byloje turėjome kovoti ir prieš mūsų Valstybės valdžios institucijų neteisėtą didžiojo kapitalo protegavimą, kuris vykdomas mūsų piliečių sveikatos ir teisės į sveiką ir švarią aplinką sąskaita. Nepaisant to, paprasti kaimo žmonės laimėjo prieš oligarchinį užsienio kapitalą gindami savo gyvenamąją erdvę nuo nepakeliamos kiaulių mėšlo smarvės ir neištirtų užterštumo pasekmių jų sveikatai. Tai Teisingumo pergalė. Šis laimėjimas yra ypač svarbus, nes grąžina žmonių pasitikėjimą galimu TEISINGUMU Lietuvos teismuose.”

Veikla šiame kiaulių komplekse vykdoma iki šiol neatlikus privalomų poveikio aplinkai ir strateginio pasekmių aplinkai vertinimo procedūrų, apie kurių būtinumą jau kartą pasisakė Europos Teisingumo Teismas (ETT). Praėjusių metų rugsėjo mėnesį ETT priėmė prejudicinį sprendimą byloje, susijusioje su tos pačios danų firmos UAB „Saerimner” veikla Pakruojo rajone. Ten gyventojai, atstovaujami to paties kauniečio advokato Sauliaus Dambrausko, taip pat siekė apginti savo teisę į saugią ir švarią aplinką, bei užkirsti kelią agresyviai ir neteisėtai šios danų įmonės kiaulių kompleksų plėtrai.

Po minėto Europos Teisingumo Teismo sprendimo priėmimo advokatas Saulius Dambrauskas nurodė, kad pastarasis sprendimas yra itin svarbus ne tik siekiant apginti Pakruojo rajono gyventojų interesus nagrinėjamoje byloje, bet yra naudingas visiems tiems, kurie Europos Sąjungos teisės pagrindu bandys apginti savo teises nuo panašios neteisėtos veiklos, kurią, deja, dažnai proteguoja vietinė valdžia ir net valstybinės aplinkos apsaugos institucijos. Advokatas mano, jog šios teisinės pergalės padės užkirsti kelią grobuoniškai kiaulių auginimo verslo plėtrai Lietuvoje, kai tai vykdoma nesilaikant Lietuvos ir Europos Sąjungos teisės reikalavimų.

„Atsakovai UAB „Saerimner” ir Marijampolės RAAD turi galimybę apskųsti šią Kauno apygardos teismo nutartį kasacine tvarka. Taigi šią bylą dar gali tekti nagrinėti Lietuvos aukščiausiajam teismui” - teigė Kalvarijos žmones atstovaujantis advokatas Saulius Dambrauskas, - „Tačiau priimtas Kauno apygardos teismo sprendimas yra įsiteisėjęs ir turi būti vykdomas. Tai reiškia, kad UAB „Saerimner” privalo nutraukti ūkinę veiklą Kalvarijos savivaldybėje Jusevičių kaime esančiame kiaulių komplekse per 3 mėnesius”.

Santakos ir Kvietkinės kaimų bendruomenės

www.suduvosgidas.lt

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras