BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Pamokos darže: nuo sėklos iki rudens gėrybių

„Lysvės mokyklos kieme keičia įprastinį darbą - jos, galima sakyti, daro revoliuciją visos mokyklos bendruomenėje,” - ragaudama iš čia pat išaugintų morkų pagamintą kavą kalbėjo Jurbarko Vytauto Didžiojo mokyklos mokytoja Jolanta Kundrotienė. Tai viena Lietuvos mokyklų, šiais metais įgijusi aplinka besirūpinančios įstaigos statusą ir laimėjusi prizinę vietą ugdymo įstaigoms skirtame aplinkos želdinimo konkurse „Žalia žalia, kur dairaisi”. Pavasarį prasidėjusi avantiūra nesibaigia iki šiol - moksleiviams daug įdomesnės pamokos darže!

Pamokos darže įtraukė tūkstančius vaikų ir jaunimo

Daržininkystė bei sodininkystė subūrė daugiau nei tūkstantį aktyvaus jaunimo iš įvairių Lietuvos regionų, panorusio dalyvauti unikaliame, moksleiviams skirtame aplinkos želdinimo konkurse „Žalia žalia, kur dairaisi”. Jaunimo iniciatyvinės grupės „Eko karta” bei UAB agrofirma „Sėklos” organizuotoje veikloje ugdymo įstaigos kūrė aplinkos keitimo strategijas ir konsultavosi su konkurso organizatoriais dėl jų įgyvendinimo, vėliau įvairiausiais augalais želdino mokyklos teritoriją, sodino gėles, vaistažolių sodelius, ekologinius darželius, įrenginėjo atliekų kompostavimo dėžes. Atkakliausi dalyviai rudenį pristatė savo nuveiktus darbus komisijai, kuri vertino mokyklų apželdintą plotą, augalų įvairovę, sėjamų (tarp jų ir pačių sudaigintų) augalų kiekį, netradicinius aplinkos priežiūros sprendimo būdus, įtrauktų vaikų skaičių, natūralių trąšų panaudojimą bei aplinkos tvarkymo darbų intensyvumą. Galiausiai buvo išrinkti penki konkurso laimėtojai, kurie noriai pasidalino savo patirtimi bei išgyvenimais.

Pražydo net kanalizacijos dangčiai

Vieni jauniausių konkurso dalyvių - Jonavos lopšelio darželio „Dobilas” auklėtiniai - tapo šių metų konkurso nugalėtojais ir įgijo „žaliausios” ugdymo įstaigos statusą. Pasak darželio pavaduotojos ugdymui Vandos Jadvygos Valentienės, šioje įstaigoje visada buvo didelis dėmesys skiriamas gamtosauginiam, ekologiniam ugdymui, todėl augalų auginimas čia jau tapo tam tikra jų bendruomenės tradicija.

Darželio darbuotojai, matydami, jog vaikams ši veikla labai patinka, šiais metais pasiryžo dar daugiau praplėsti puoselėjamas žaliąsias zonas ir užsibrėžė papildomai apsėti bei apsodinti 210 m2 žemės plotą: 60 m2 - daržo, 150 m2 - gėlynų (iš jų 84 m2 sudarė alpinariumas).

Reikėjo įdėti daug pastangų prižiūrint apsodintus plotus, tačiau žalumoje paskendusioje darželio aplinkoje vaikai itin entuziastingai įsitraukė į visus žemės darbus ir smalsiai stebėjo, kaip auga bei keičiasi jų pasodinti ir pasėti augalai.

Jaunieji dalyviai apie savo daržo atradimus pasakojo nesustodami: Šarūnas (3,5 m.), pamatęs išaugusią cukiniją, stebėjosi, kaip ant krūmo išdygo bananas, Vykintas (6 m.) panoro rauti vien tik burokėlius, nes „jie būna dideli ir reikia stiprių žmonių norint išrauti”, Gabrielė (6 m.), pamačiusi užaugusius moliūgus, nusprendė, kad iš jų geriausiai statyti senį besmegenį, Emilis (4m.) apie saulėgrąžas kalbėjo, jog „čia gėlytės auga, kad „semkos” žydėtų”. Gyvi įspūdžiai vaikams tiesiog liejosi, norint papasakoti savo išgyvenimus.

Pasak Eko karta atstovės Giedrės Kisielės: „Apsilankiusi čia pamačiau vaikus - kūrėjus, puoselėjančius kiekvieną augaliuką. Dauguma tėvų džiaugtųsi, jei jų vaikai būtų ugdomi tokioje aplinkoje, kokią atradome čia.”

Antroji laimėtoja - Šiaulių rajono Kuršėnų Daugėlių pagrindinė mokykla, aplinkos tvarkymo akcijas organizuoja jau ilgus metus. Daugėlių gyventojai įprato kasmet pavasarį padovanoti įvairiausius augalus mokyklos bendruomenei. Tačiau, pasak mokytojos Daivos Daujotienės, tai kaskart sukeldavo ir tam tikrų augalų komponavimo sunkumų. „Mokiniai ir jų tėveliai atneša labai skirtingų rūšių gėlių sodinukus, todėl sunku suformuoti gėlynus, be to, pasodinę kažkieno išaugintas gėles mokiniai nemato daigo augimo proceso, nedalyvauja augalų priežiūroje”, kalbėjo mokytoja Daiva Daujotienė.

Matyt, todėl ši komanda šiais metais tapo rekordininkė savo pačių sudaigintais ir pasodintais daigais. Gegužę vaikai pasodino savo užaugintus net 600 daigų (serenčius, lobelijas, kininius ratilius, žiles, vasarinius jurginus, šalavijus, kvapųjį tabaką, celiozijas, petunijas). Sodinimas šioje mokykloje tapo grandiozine švente, kurioje dalyvavo visa Daugėlių bendruomenė.

Pavasariniai žemės darbai į didelę šventę pavirto ir Jurbarko Vytauto Didžiojo mokykloje, konkurse iškovojusioje trečiąją vietą. Vyresnieji perdavė savo jau įgytas žinias pradinių klasių moksleiviams, todėl susibūrė net 150 dalyvių komanda.

„Man labai patiko ši veikla ir labai mes susidraugavome su augalais ir klasiokais” (Ugnė, 6 a kl.), ,,Buvo labai gera ir smagu, jaučiausi pakylėta, kad galėjau padėti. Išmokiau kitus vaikus sodinti gėles, nes mūsų klasė tai daro jau antrus metus. Sukūrėme labai gražią aplinką ir tai yra neapsakomas jausmas” (Justė, 9 kl.).

Sudarę ilgalaikį planą, šiais metais vaikai mokyklą apželdino krokais bei serenčiais, kurdami jų saleles bei takelius, įėjimą į mokyklą apsodino kalnapušėmis, o vidiniame kiemelyje įkūrė ekologinį daržą, kurio gėrybėmis džiaugiasi iki šiol.

Pasitelkę kūrybiškas idėjas į konkurso prizininkų gretas pateko ir Tauragės „Šaltinio” pagrindinės mokyklos moksleiviai, kurie įgyvendino didelį savo norą - įrengti visžalį alpinariumą.

Pasak mokytojos Ingridos Lukošienės, „smagiausia buvo stebėti, kaip antrokai saugo augalus pertraukų metu. Kol prigijo augalai, mokiniai vakarais kartu su tėveliais juos atsakingai laistė. Birželio mėnesį Augustinas ir Justinas suskaičiavo, kad alpinariume auga 215 augalų!”.

Kad alpinariumas atrodytų dar gyvesnis, jame buvo išpiešti ir taip „pražydo” net kanalizacijos dangčiai.

Originalius sprendimus taip pat įgyvendino ypatingi konkurso dalyviai - Gelgaudiškio specialiosios mokyklos ugdytiniai. Buvusio dvaro teritorijoje jau nuo seno auga daug gėlynų, todėl buvo nuspręsta išbandyti ką nors nauja ir taip atsirado ramunės formos vaistažolių gėlynas. Į kiekvieną žiedlapį ugdytiniai sodino skirtingus vaistinius augalus. Pasak jų - patiems daug maloniau būti sutvarkytoje ir gražioje aplinkoje, o dar labiau patinka būti pagirtiems svečių.

Užsidegimas nugalėjo viską

Pirmos vietos nugalėtojų, Jonavos „Dobilo” darželinukų nuomone, jie prizus gavo ir „žaliausio” darželio statusą įgijo todėl, „kad rudenį išrovė visas morkas ir iškasė bulves”. Pasak konkurso vertinimo komisijos pirmininkės, UAB agrofirmos „Sėklos” atstovės Ramunės Monkevičienės: „Kiekvienas konkurso dalyvis įdėjo labai daug pastangų ir darbo kuriant gražią aplinką, todėl prizininko atranka buvo tikras galvosūkis! Komisija kruopščiai rinko laimėtojus ir galutinį apsisprendimą labiausiai nulėmė keli kriterijai: akivaizdžiai pasikeitusi mokyklos aplinka bei vaikų noras, motyvacija ir iniciatyvumas. Kai kurios mokyklos ir darželiai jau daugelį metų puoselėja savo aplinką, tačiau mus labiausiai domino, kokios idėjos buvo įgyvendintos pačių vaikų, konkurso „Žalia žalia, kur dairaisi” metu”.

Visą laiką su dalyviais bendravusi ir juos palaikiusi Eko karta atstovė Giedrė Kisielė prasitarė, jog jai šis konkursas paliko pačias gražiausias emocijas: „Konkurso rezultatai parodė, jog dalyviams netrūksta idėjų bei entuziazmo. Viliamės, kad įgyta patirtis skatins jaunimą toliau ieškoti bei atrasti gyvosios aplinkos kūrimo džiaugsmą. Augalų auginimas - veikla, kuri ne tik kuria grožį, bet ir augina gėrį bei taip reikalingą bendruomeniškumą. Tad lauksime pavasario, kad būtų galima vėl visiems iš naujo susitikti ir pradėti naujus žemės darbus bei eksperimentavimus darželiuose.”

“Eko kartos” informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras