BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Pakeliui į Europos elitinių parkų draugiją

Dzūkijos nacionaliniame parke ir Čepkelių valstybiniame gamtiniame rezervate svečiavosi ekspertas Vlado Vancura, atsakingas už PAN parkų tinklo plėtrą. Vyko diskusijos su gamtosaugininkais, susitikimai su vietos bendruomene, savivaldybės atstovais. Ekspertas siekė išsiaiškinti, ar šios saugomos teritorijos pasirengusios PAN parko statuso suteikimui. PAN parkų organizacijos pagrindinis tikslas - išsaugoti vertingiausias Europos laukinės gamtos teritorijas, kartu vystant darnų turizmą.

Nuotr. - gamtosaugininkai V. Vankura ir E. Drobelis diskutuoja apie Pan parkų tinklą.

Pasaulinis gamtos fondas (WWF) sukūrė PAN Parkų fondo strategiją, kurio tikslas - suburti į vieną tinklą elitines saugomas Europos teritorijas. Šio tinklo nariais gali tapti tik saugomos teritorijos, turinčios ne mažiau 10 000 ha rezervatinę zoną, kurią būtų galima pavadinti ekosistemos pavyzdžiu. Kandidatai į PAN parkus turi „įveikti” sudėtingą sertifikavimo procedūrą, kurios metu vertinama, kaip jie atitinka aukštus gamtosaugos ir turizmo standartus.

Pasak Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos gamtos paveldo skyriaus vedėjo Mindaugas Lapelės, „pagrindinis PAN parkų veiklos tikslas - išsaugoti išlikusią natūralią Europos gamtą. Direkcijai - tai jos darbo įvertinimas, galimybė dar efektyviau saugoti natūralias Dainavos girios ir Čepkelių pelkyno ekosistemas, derinant tai su vietos bendruomenių interesais ir darniu turizmu, o savivaldybėms ir vietos bendruomenėms - krašto pristatymas, ekologinio turizmo segmento atsiradimas, galimybės smulkiam verslui.”

Viešėdamas Dzūkijoje ekspertas Vlado Vancura įsitikino, kad pasirengimo darbai atlikti gerai, o teritorija atitinka PAN parkų kriterijus. Galimybė dar šiais metais tapti naujuoju PAN parku Europoje - reali.

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie AM direktorė Rūta Baškytė, inicijavusi „lietuviškos” saugomos teritorijos priėmimą į europinį tinklą, sakė, kad saugoma teritorija su Pan parkų ženklu įgauna tarptautinį pripažinimą. Tai aukštas gamtos apsaugos ir subalansuotos plėtros įvertinimas, tai papildoma reklama, daugiau gamtą mylinčių turistų ir nauda vietos bendruomenėms.

Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direktoriaus pavaduotojas, žinomas gamtininkas Eugenijus Drobelis stojimą į Pan parkų „klubą” įvertino, kaip naują galimybę ir perspektyvą ekologiniu požiūriu jautriam Dzūkijos kraštui.

Šiuo metu Europoje yra 13 saugomų teritorijų, priklausančių PAN parkų tinklui - tai nacionaliniai parkai Suomijoje, Švedijoje, Estijoje, Bulgarijoje, Rumunijoje, Italijoje, Portugalijoje, Gruzijoje.

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras