BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Orangutanų pamoka žmonėms

Bene žymiausia orangutanų tyrėja ir saugotoja, antropologijos mokslo daktarė ir ne vieno universiteto profesorė Birutė Galdikas sakė, kad lietuviškos šaknys ir tėvų įskiepyta meilė gamtai ją paskatino pasirinkti tokią profesiją ir gyvenimo būdą.

Sunkiausia įveikti piniguočius

B.Galdikas išties labai užsiėmusi: kasdien stebi ir tyrinėja orangutanus, ieško naujų, globojamus ruošia gyventi laisvėje. Nors turi asistentų ir pagalbininkų, sakė mieganti mažai. Šešis septynis mėnesius per metus tyrėja ir kovotoja už orangutanų teises bei išlikimą praleidžia Indonezijoje, kitu laiku gyvena Amerikoje, ten dėsto universitete.

Mokslininkė pasakojo, kad sunkiausia kovoti ne su žmonėmis, o su požiūriu ir pasaulį valdančiomis jėgomis. „Indonezijos valdžia geranoriška, net padeda mums, - sako B.Galdikas. - Neprašyta skyrė du policininkus, kurie nuolat būna su manimi. Sunkiausia kovoti su globaliomis jėgomis. Visa, kas susiję su verslu ir pinigais, sunkiai pajudinama. Susitinku su žmonėmis, kurie valdo 9 bilijonus dolerių. Ne milijonus - bilijonus. Ką tokiems gali pasakyti? Be to, verslo žmogus yra kitoks, nuo mažens kitaip mąsto. Taigi vienintelis visiems suprantamas ir tinkamas argumentas, kodėl reikia saugoti gamtą, yra moralinis.”

Mokslininkė pasakojo, kad sunkiausia kovoti ne su žmonėmis, o su požiūriu ir pasaulį valdančiomis jėgomis. Ruslano Kondratjevo nuotr.

Mokslininkė pasakojo, kad sunkiausia kovoti ne su žmonėmis, o su požiūriu ir pasaulį valdančiomis jėgomis. Ruslano Kondratjevo nuotr.

Kosmopolitė Borneo miškuose

Paklausta, kokiai tautybei save priskiria, moteris atsakė, kad yra lietuvių kilmės. „Tėvai emigravo jau būdami brandaus amžiaus, taigi jų lietuviškumas jau buvo susiformavęs ir labai stiprus. Dauguma jų draugų Kanadoje taip pat buvo lietuviai, priklausantys lietuvių bendruomenei. Manau, lietuviška aplinka man padarė didžiulę įtaką, nors į tėvų žemę pirmą kartą atvykau būdama jau 50 metų.”

Įprasta Birutės diena mums atrodytų visai neįprasta: Borneo miškuose ji dienas leidžia su orangutanais - rūpinasi jais ir stebi juos. Borneo moteris praleidžia apie šešis septynis mėnesius per metus. „Manau, tai - mano namai. Taip pat turiu keletą namų Jungtinėse Amerikos Valstijose. Juos paveldėjau iš sesers ir tėvų. Mano vyras, indonezietis, gyvena Indonezijoje, Borneo miškuose. Jis mažai keliauja, nes nemėgsta to. Taigi galiu sakyti, kad tikrieji mano namai yra Borneo miškai”, - pasakojo moteris.

Paklausta, ar neįprastas gyvenimo būdas netrukdo turėti šeimą, mokslininkė pasidžiaugė, kad jai pasisekė: vyras buvo atsidavęs šeimai, rūpinosi vaikais. Taip pat labai padėjo Los Andžele gyvenantys tėvai. Jie rūpindavosi vaikais, kai ji būdavo išvykusi į Borneo. Dukra nuo ketvirtos klasės pradėjo lankyti Los Andželo mokyklą. Sūnus iki 9 klasės mokėsi Indonezijoje, vėliau mokslus taip pat tęsė Amerikoje.

Orangutanai - antra šeima

Beveik visą gyvenimą praleidusi su orangutanais, Birutė sakė, kad jie jai - ne tik tyrimo objektas, bet ir šeimos dalis, draugai. Pasak jos, orangutanai labai skiriasi nuo kitų beždžionių rūšių. Jie gana uždaro būdo, mėgsta vienatvę. Dar būdami jauni orangutanai palieka motinas ir gyvena vieni. Patelės atsiveda mažylių, dažniausiai du ar tris, tačiau su jais kartu negyvena. Patinai su patelėmis bendrauja tik tam, kad pratęstų giminę.

Pasirodo, ne tik žmonės yra kupini pavydo ir savanaudiškumo. Kaip pasakojo B.Galdikas, visos žmogiškos savybės nesvetimos ir jiems. „Turiu gerą draugę, taip pat dirbančią savanore. Kartą mudvi įtemptai kalbėjomės, o šalia manęs buvusi orangutanų patelė sugriebė sunkų metalinį narvą - orangutanai labai stiprūs - ir metė į draugę. Laimė, ji spėjo pasitraukti, kitaip būtų buvusi stipriai sužalota. Visa tai iš pavydo, kad ignoruoju ir daugiau laiko skiriu kitam asmeniui, o ne jai - orangutanei. Šios beždžionės labai pavydžios ir bendraudamos tarpusavyje.”

Paklausta, su kuo jai geriau būti - su žmonėmis ar orangutanais, Birutė neišskyrė nė vienų, tik pabrėžė, kad gyvūnai nekalba: „Su jais nereikia kalbėtis - pakanka tiesiog būti. Be to, šių beždžionių interesai nėra labai platūs - jas domina tik maistas, rūpinimasis jaunikliais ir seksas. Palyginti su žmonėmis, orangutanų interesai labai siauri, tačiau jie supranta, kas yra draugystė. Kartais tiesiog sėdime kartu ir to pakanka, mums nieko nereikia vienam iš kito. Šiuo atžvilgiu orangutanai yra tikri budistai, moka ramiai būti čia ir dabar, visiškai nieko neveikti ir mąstyti apie visatą. Todėl šalia jų lengva būti.”

Pasak mokslininkės, 97 proc. žmonių ir orangutanų genų sutampa, tačiau esame labai skirtingi. Orangutanai nebijo būti vieni, jie niekada nesijaučia vieniši. Tai jų stiprybė, kurios mes, žmonės, stokojame. Be artimų ryšių su kitais žmonėmis mums pakrinka psichika. Vienatvė žmogui yra didžiausia bausmė, o orangutanui tai - natūrali būsena.

Tausoti gamtą sunku

Birutė sako, kad bet kuriuo atveju būtų veikusi kažką panašaus, nes ji niekada nesirūpino pinigais: „Kad būtume laimingi, turime padėti kitiems. Manau, tai yra gyvenimo prasmė. Man tie kiti yra orangutanai, artimiausi mūsų giminaičiai gyvūnų karalystėje. Tačiau visada, kiek galiu, stengiuosi padėti ir žmonėms. Tik pagalba kitiems suteikia gyvenimui prasmę. To moko visos pasaulio religijos. Auksinė gyvenimo taisyklė - padėti kitiems ir nedaryti kitam to, ko nenorėtum, kad tau darytų. Kaip jau sakiau, mano tėvai buvo labai tikintys, mylėjo Lietuvą, gamtą. Manau, jie mane ir išmokė šių pagrindinių gyvenimo tiesų.”

Šiais laikais tausoti gamtą labai sunku. Šiuolaikinis gyvenimo būdas niokoja gamtą, todėl žmonės, anot Birutės, turėtų būti atsargesni. „Pateiksiu paprastą pavyzdį. Vilniuje, savo viešbučio kambaryje, pažvelgiau į muilo sudėtį. Pirmas ingredientas - palmių aliejus. Palmių aliejui gaminti kertamos palmės, o šių medžių plantacijų nykimas tiesiogiai susijęs su orangutanams kilusiu pavojumi Borneo. Palmės - jų prieglobstis. Vadinasi, net čia, Vilniuje, naudodami paprasčiausią muilą žmonės prisideda prie orangutanų nykimo. Stengiuosi nevartoti produktų, į kuriuose yra palmių aliejaus. Tačiau tai nėra paprasta. Kartais gamintojai tą slepia - palmių aliejų vadina augaliniu. Aš - taip pat žmogus, nesu tobula, bet stengiuosi daryti tai, kas įmanoma.”

Agnė Pikšrytė

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras