BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Netiesioginis šalutinis genetiškai modifikuotų augalų auginimo poveikis

Bt medvilne

Laimėtojai ir pralaimėtojai medvilnės lauke

Genetiškai modifikuoti Bt medvilnės augalai turi nuodų, kurie apsaugo juos nuo svarbiausių jų priešų. Dėl to šie augalai mažiau remiasi savo pačių gynybos sistema. Tai naudinga kitiems kenkėjams, pavyzdžiui, amarams. Šios įžvalgos padarytos tyrime, kurį parėmė Šveicarijos nacionalinis mokslo fondas (Swiss National Science Foundation, SNSF).

Vos prieš dešimt metų genetiškai modifikuota medvilnė augo 12 % laukų – šiandien ji auginama daugiau kaip 80 % visų pasaulio medvilnės laukų. Bt medvilnė turi Bacillus thuringiensis, dirvožemio bakterijų rūšies, geną. Augalas naudoja šį geną gaminti nuodus, kurių poveikis mirtinas pagrindiniams medvilnės kenkėjams – vikšrams. Tačiau vietoje to medvilnės laukuose pradeda plisti tam tikrų tipų vabalai ir kiti kenkėjai, taip, pavyzdžiui, vyksta Kinijoje. Cheminių pesticidų naudojimo sumažėjimas gali būti iš dalies dėl to kaltas, bet tai tikriausiai ne vienintelis veiksnys.

Apetito gadinimas

Mokslininkų komanda, vadovaujama Jörgo Romeiso iš Agroscope Reckenholz-Tänikon tyrimų stoties, nustatė biologinį mechanizmą, kuris papildomai paaiškina, kodėl daugėja naujų kenkėjų Bt medvilnės laukuose (*). Medvilnės augalai turi sudėtingą gynybos sistemą. Kai vikšrai pradeda juos kramtyti, jie pradeda gaminti gynybines medžiagas, vadinamuosius terpenoidus. Tai gadina ne tik vikšrų apetitą, bet taip pat ir daugelio kitų „kramsnotojų“.

Monsanto nuotr.
Monsanto nuotr.

Taip pat veikia vabalus?

Medvilnės amarai paprastai nedaro smarkios žalos žemės ūkiui, nes jie atvirame lauke neatsilaiko prieš savo natūralius priešus. Todėl tyrimo rezultatai nėra svarbūs ūkininkavimui, sako J. Romeisas. Tačiau pirmą kartą atskleistas Bt medvilnės netiesioginis poveikis: vikšrų žudymas taip pat paveikia kitus augalais mintančius vabzdžius, nes augalų gynybos sistema išlieka neveikli. J. Romeisas dabar nori ištirti, ar šis poveikis yra aktualus tik amarams, ar taip pat ir vabalams, kurie kelia problemas medvilnės augintojams Kinijoje ir kituose pasaulio medvilnės auginimo regionuose.

medvilne_635987f

(*) Steffen Hagenbucher, Felix Wäckers, Felix Wettstein, Dawn Olson, John Ruberson and Jörg Romeis (2013). Pest tradeoffs in technology: Reduced damage by caterpillars in Bt cotton benefits aphids. Proceedings of the Royal Society B online. doi: 10.1098/rspb.2013.0042
(PDF available from the SNSF; e-mail: com@snf.ch)

Parengta pagal:

Indirect side-effects of the cultivation of genetically modified plants

www.gmo.lt

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras