BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Nepriklausomų vertintojų išvados pateisino lūkesčius

Prieš keturis metus pradėtas darbas įgavo naują pagreitį. Dzūkijos nacionalinis parkas ir Čepkelių gamtinis rezervatas - tarptautinės svarbos saugomos teritorijos. Rugsėjo mėnesį jos taps oficialiu specialaus Europoje saugomų teritorijų (PAN Parkų) tinklo narėmis.

E.Drobelis, R.Baškytė, E.Gudelevičius diskusijų metu
Algimanto Černiausko nuotr.

Dzūkijos nacionaliniame parke ir Čepkelių valstybiniame gamtiniame rezervate liepos 18-22 dienomis lankėsi nepriklausomi vertintojai: Alexander Zinke (iš Austrijos), Roger Crofts (iš Škotijos). Jiems talkino Žymantas Morkvėnas. Buvo vertinama, ar šios saugomos teritorijos atitinka PAN parkų tinklo nariams taikomus kriterijus. Vertinimo procese dalyvavo stebėtojai - kolegos iš Turkijos. Jie taip pat turi tikslą tapti PAN parkų šeimos nariais.

Susitikimuose su vertintojais dalyvavo direkcijos vadovai ir specialistai (E. Gudelevičius, E. Drobelis, M. Lapelė, kt.), Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorė. Ekspertai visą savaitę bendravo su direkcijos, savivaldos institucijų, urėdijų vadovais, specialistais, bendruomenių ir verslo atstovais.

Dzūkijos NP ir Čepkelių gamtinis rezervatas buvo vertinamas ne Lietuvos, o Europos saugomų teritorijų kontekste. Vertintojai pažymėjo, kad PAN parkų tinklas nieko neapriboja ir nenurodo, kaip žmonės turi gyventi. Tai specialus Europos saugomų teritorijų tinklas. Svarbiausias jų tikslas - išsaugoti laukinę gamtą. Priemonė šiam tikslui pasiekti - turizmo plėtra, bendrai veiklai sutelkiant vietos gyventojus, bendruomenes. Visi teikiantys paslaugas lankytojams turi galimybes gauti papildomas pajamas. Šiuo atveju labai svarbi vietos bendruomenių ir verslininkų iniciatyva.

Ekspertus maloniai nustebino Čepkeliai. Dzūkijos nacionalinis parkas kartu su Čepkelių rezervatu be jokios abejonės yra Europos reikšmės. Turizmo potencialas čia labai didelis. Yra geri partneriai. Parengtas Darnaus turizmo plėtros strategijos projektas. Tad vertintojų išvada - rekomendacija įtraukti Dzūkijos NP ir Čepkelius į PAN parkų tinklą.

Čepkelių rezervatas - šios naujosios PAN Parkų teritorijos branduolys. Jame, kaip ir dera tokio lygio teritorijoms, ūkinė veikla draudžiama. Dzūkijos NP miškai turėtų tapti natūralesniais. Labai svarbu išlaikyti teritorijos mozaikiškumą. Saugomos teritorijos turi teikti naudą vietos gyventojams ir lankytojams. Reikalingas partnerių, ypač savivaldybių, dalyvavimas.

Susitikime dalyvavęs Varėnos rajono meras Elvinas Jankevičius pasidžiaugė, kad vertintojų išvados labai svarbi žinia rajonui, siekiančiam kurortinio miesto, rajono statuso.

Tarnybos direktorė Rūta Baškytė pažymėjo, kad „žmonės, kurie dirba gamtos išsaugojimo srityje, eina tuo pačiu keliu. Mums labai svarbi tarptautinių ekspertų išvada, kuria remsimės pokalbiuose su politikais, bendraudami su visuomene.”

Ekspertai, pažadėjo, kad Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijai rugsėjo mėnesį Estijoje bus įteiktas PAN parkų sertifikatas.

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras