BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Nepagrįstos baimės nėra argumentas

Visuomenei aptariant vėjo jėgainių statybos klausimus, perkeliant diskusiją į televiziją, norėtume išreikšti savo požiūrį į šią problemą. Protesto akcijų organizatoriai tvirtina, kad vėjo jėgainių statyba Pjaulų kaime pažeidžia pagrindinius gamtosaugos ir paveldo prioritetus, atima galimybę pasistatyti sau gyvenamąjį būstą, vystyti rekreacinę bei agroturistinę veiklą. Pamėginkime įsigilinti į šiuos aspektus.

Jei vėjo jėgainių statyba pažeistų pagrindinius gamtosaugos ir paveldo prioritetus, niekas pasaulyje jų nestatytų, o rajono institucijos, atsakingos už šią sritį, netylėtų ir vetuotų projekto bei statybos autorių planus ir mažų mažiausia nurodytų pašalinti trūkumus.

Visos naujovės nelengvai skinasi kelią. Gustavas Eifelis savo metu buvo grubiai užpuldinėjamas, kad jo suprojektuotas statinys darko Paryžiaus vaizdą. Dabar tai - vienas iš Paryžiaus simbolių. Elektrifikacijos pradžioje buvo tvirtinama, kad elektros stulpai darko kraštovaizdį, kad jie kelia pavojų žvėrių ir paukščių gyvybinei veiklai. Šiuo metu vėjo jėgainės tapo neatskiriama Vokietijos, Lenkijos ir kitų šalių pajūrio landšafto, dalimi t.y. tokiu pačiu akcentu, kaip ir vėjo malūnai Olandijoje. Net tokioje visuotinės turistinės traukos šalyje kaip Austrija yra daugybė vėjo jėgainių. Kol kas neteko girdėti apie turistines paslaugas Pjaulių kaime, tačiau jei jos būtų ir išvystytos, nemanome, kad turistams, atvykusiems atostogauti čia ar plaukiojant Vilhelmo kanalu, vėjo jėgainės gadintų nuotaiką. Tuo labiau jos netrukdytų Drevernos jachtklubo veiklai.

Visiška nesąmonė yra protestuotojų tvirtinimas, kad vėjo jėgainės bus kliūtis paukščių perėjimui. Paukščiai noriai peri net šalia veikiančių ventiliatorių. Greičiau atvirkščiai, jėgainių šeimininkams gali tekti gintis nuo perinčių paukščių įkyrios kaimynystės. Labai įdomu būtų išgirsti protestų dalyvių paaiškinimus, kaip vėjo jėgainės trukdo paukščiams maitintis. Nesąmonė taip pat yra tvirtinimas, kad vėjo jėgainės atbaidys stirnas ir kiškius. Gal priešingai - veiks kaip atrakcija?

Jokiais argumentais neparemtas protestuotojų tvirtinimas, kad vėjo jėgainės sutrikdys paukščių migraciją. Mūsų nuomone, priešingai, jos bus orientyru, padedančiu paukščiams susivokti vietovėje tiek savo išvaizda, tiek skleidžiamu infragarsu. Paukščiai skraido pro įvairiausias vėjo jėgaines, esančias įvairiose šalyse, bet neteko girdėti, kad jie masiškai žūtų ar kitaip nukentėtų.

Protestuotojai (110 asmenų) daug kalba apie pažeistas jų teises. Tačiau visi jų pateikti argumentai neišlaiko kritikos. Pagrindinis vaidmuo tenka emocijoms. Faktas, kad po peticija pasirašė visi be išimties žmonės, gyvenantys šioje vietovėje, kalba už tai, kad dalis asmenų pasirašė bijodami ostrakizmo, bijodami būti savotiškais parijais, atstumtaisiais. Protestuotojai nekalba apie jų pažeidžiamas kitų žemės savininkų teises, teises asmenų, kuriems Konstitucija garantuoja galimybę laisvai disponuoti savo turtu. Neabejojame, kad jei protestuotojų žemėje būtų galimybė statyti vėjo jėgaines, jie iškart paliktų protestuotojų gretas ir taptų vėjo jėgainių šalininkais. Protestuotojai visiškai nekalba apie trijų milijonų Lietuvos gyventojų teisę gauti pigią, ekologišką elektros energiją, apie galimybę būti energetiškai nepriklausomiems.

Tai, kas vyksta Pjaulų kaime ir aplinkinėse vietovėse, puikiai paaiškina psichologų aprašytas masių arba minios fenomenas. Sukurstyta grupė narių ima nekritiškai vertinti faktus, pripažinti tik tuos faktus, kurie patvirtina jų ginamąją nuostatą, kad ir kokie abejotini jie būtų, nesvarstydami atmeta tai, kas jiems nepatinka. Kraštutinė to išraiška praeityje - žydų pogromai, kitatikių persekiojimai. Mūsų atveju visa tai negresia, tačiau šantažuojami ir gąsdinami Tarybos nariai, reikalaujama pripažinti kaip neginčijamą protestuotojų nuomonę.

Būtų apmaudu, jei Tarybos nariai ir visuomenė pasiduotų protestuotojų gąsdinimams. Norisi tikėtis, kad protestuotojus pasieks proto ir logikos balsas, dings pavydas ir nepagrįstos baimės.

M. URBELIENĖ sklypo Pjaulių kaime savininkė
A. URBELIS Vilniaus universiteto visuomenės sveikatos instituto docentas

Klaipėdos rajono laikraštis “Banga”, 2009 liepos 01 d.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (2)

Sfghjska2009-11-28 15:45

Pažiūrėjus į straipsnį, iškart į akis krenta kai kurių “argumentų” nelogiškumas. Sakyčiau, netgi kenkiama vėjo jėgainių vystytojų įvaizdžiui.

Mantas2009-11-28 16:28

Geras kąsnis grynos demagogijos ir aiškeregizmo iš Urbelių giminės. VU gal ne mokslo įstaiga, o kokio raganų susivienijimo filialas? Šlykštu skaityt tokius briedus po Vilniaus universiteto vardo.

Rašyti komentarą

Tavo komentaras