BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Nenaudokime dezodorantų-antiperspirantų sukeliančių vėžį!

Foto (c) becomegorgeous.com

Apie dezodorantų daromą žalą buvo kalbama jau ne kartą - kalbėta apie tai, kad jie gali sukelti odos alergijas, o neretai užsikimšus plauko folikulams gali susiformuoti cistos. Liūdna konstatuoti, kad daugeliui žmonių tai neatrodo užtektina priežastis keisti naudojamą dezodorantą į natūralų, nesukeliantį alergijų, netrikdantį natūralaus odos kvėpavimo proceso. Tikimės, kad britų mokslininkų paskelbti pastebėjimai padės dar kartą susimąstyti apie tai, ką tepame ant savęs…

Britų mokslininkų teigimu, jiems visgi pavyko rasti tiesioginę priklausomybę tarp aliuminio, kurio apstu neekologiškuose dezodorantuose, ir krūties vėžio. Mokslininkai, pastebėję, kad viršutinėje išorinėje krūties srityje, arčiau pažasties, navikai atsiranda dažniau nei kitose krūties srityse, pradėjo tyrimus. Buvo iškelta hipotezė, kad krūties vėžiui vystytis įtakos gali turėti asmens higienos priemonių sudedamosios dalys.

Iš pradžių mokslininkai pradėjo tirti į dezodorantų sudėtį įeinančius konservantus. Neradę įrodymų, kad jie gali didinti vėžio atsiradimo riziką, susidomėjo į dezodorantų sudėtį įeinančio aliuminio poveikiu organizmui. Pastebėta, kad dažnai naudojant dezodorantus-antiperspirantus pažasties srityje padidėja aliuminio koncentracija, kuris, patekęs į žmogaus kūną, padeda vystytis vėžiui.

„Iki šiol aliuminis nebuvo laikomas vėžį sukeliančiu metalu, tačiau dabar jo poveikis krūties vėžiui jau nustatytas”, - interneto portalui „Delfi” pasakojo Onkologijos instituto Vėžio biologijos laboratorijos vedėjas dr. Kęstutis Sužiedėlis.

Dar didesnis susidomėjimas aliuminiu kilo ištyrus krūties navikų cheminę sudėtį. Paaiškėjo, kad juose gerokai padidėjusi aliuminio koncentracija. Kuo navikas būdavo arčiau pažasties, tuo aliuminio koncentracija jame buvo didesnė.

„Jau galima teigti, kad aliuminis ir vėžys yra tarpusavyje susiję, nors kol kas tiesioginių įrodymų dar neturime. Ištirta tik 17 žmonių, tačiau gauti duomenys apie aliuminio koncentraciją jų poraumeninėje srityje statistiškai reikšmingi. Tai negali būti tik sutapimas”, - teigia tyrimą atlikęs daktaras Krisas Ekslis.

Tinklaraščio Mėnlapis kalbinta Mažeikių ligoninės gydytoja Adelė Petrošienė teigė, kad apie mokslininkų įtarimą, jog dezodorantai gali sukelti krūties vėžį, dar negirdėjo, tačiau su kitomis dezodorantų sukeltomis komplikacijomis jai teko susidurti ne kartą.

„Pažastų oda itin jautri, todėl neteisingai naudojantis dezodorantais gali kilti problemų. Tarkim, jei dezodorantas purškiamas prieš tai nenusiprausus, ant nešvarios odos, jis užkemša prakaito liaukų latakėlius ir gali sukelti pūlingą odos uždegimą. Taip pat vartojant priemones nuo prakaitavimo reikėtų vengti saulės spindulių, mat kai kurie dezodorantai chemiškai reaguoja su jais, todėl po pasideginimo saulėje ant odos gali atsirasti pigmentinių dėmių, kurios dings tik po kelių savaičių”, - pasakojo odos gydytoja.

A. Petrošienės taip pat buvo paklausta patarimo, ką daryti tiems žmonėms, kurie gausiai prakaituoja, bet norėtų išvengti dezodorantų-antiperspirantų žalos. Gydytoja patarė ieškoti liaudiškų gydymosi metodų. Tam, pasak jos, puikiai tinka actas ar citrinos rūgštis. O jei be dezodoranto neišsiverčiama, tai geriau yra pirkti ekologišką.

Taip pat pasaulyje sklando gandai, kad aliuminis gali sukelti Alzheimerio ligą, bet tiek medikai, tiek Alzheimerio fondas nėra patvirtinę šių gandų. Tačiau akivaizdus faktas tas, kad padidėjęs aliuminio kiekis yra randamas Alzheimerio liga sergančių pacientų smegenyse.

Taigi kiekvienas iš mūsų gali pasirinkti, ar laukti ir tikėtis, kad šie rezultatai nepasitvirtins, ar jau dabar rinktis ir naudoti ekologiškas ir nekenksmingas priemones.

Šiuo metu Lietuvoje galima įsigyti ekologiškų šių gamintojų dezodorantų ir atiperspirnatų: Acorelle, Urtekram, Druide, Florame ir kt. kuriuos rasite ekologiškų prekių parduotuvėse bei vaistinėse. Rinkdamiesi dezodorantą būtinai atkreipkite dėmesį į tai, kad dezodorantų-antiperspirantų sudėtyje nebūtų parabenų ir aliuminio druskų.

Alma Janutėnienė, UAB “Lacrima

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (4)

Giedre2010-04-22 13:47

Naturalus ir puikiai apsaugo nuo praikaito, dezodorantai be parabenu ir aliuminio http://www.thecrystal.lt ;)

Viktorija2010-07-12 13:30

Nežinau, ar čia nuo dezodoranto, ar sutapimas, bet turėjau pronlemu su pažąstimis, jos buvo raudonų spuogiukų išbertos, todėl nebenaudojau, bet kai nusipirkau naujajį NIVEA Calm&Care pieštukinį dezodorantą, po skutimo, tai gerai patepiau, patepiau ir praniko tas raudonumas. Nežinau ar nuo jo, ar taip papuolė. Rekomenduoju.

Just.2010-07-19 19:00

Viktorija, gal nerekomenduokit nenatūralios priemonės šiame bloge, tam yra skirtos komecinės reklamos per tv ;)

loreta2012-01-31 17:43

labai malonu kad yra tokia informacija…bet deja kaip gaila, kad mes zmones ta informacija suprantam tiesmukiskai..tad geriau pasiskaitykite kas yra isvis tas aliumininis…kodel rasantys straipsi, raso tik aliuminis…juk mes pazastis tepame ne foliojos lopiniu…tad mielos moterys skaitykite ir domekites….

http://en.wikipedia.org/wiki/Aluminium_chlorohydrate

Rašyti komentarą

Tavo komentaras