BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Nemokantys grėbti šieno skubėkite į Gražutės regioninį parką

Liepos viduryje penki savanoriai iš skirtingų pasaulio šalių atvyko į Lietuvą susipažinti su krašto kultūra ir padirbėti Gražutės regioniniame parke. Wayne, Sunny, Sewon oh, Joan, Marta - tarptautinės jaunimo stovyklos, vykusios Gražutės regioniniame parke, dalyvių vardai, kuriuos sunku ištarti, bet dar sunkiau atsiminti. Savanoriai parke darbavosi negaudami jokio atlygio, tik nuoširdų lietuvišką ačiū.

„Kasmet Lietuvoje organizuojama apie 20 tarptautinių jaunimo stovyklų, kuriose galime priimti daugiau nei 200 užsieniečių iš Vakarų Europos šalių bei JAV, Meksikos, Kanados, Maroko, Japonijos ir kt. Beveik 35 pasaulio šalių stovyklose turi galimybę pabuvoti ir Lietuvos jaunimas. Darbo stovyklos paprastai organizuojamos nuo birželio pabaigos iki rugsėjo pradžios bei trunka dvi savaites. Lietuvoje jose dalyvauja po 8-10 savanorių iš įvairių pasaulio šalių. Darbas vyksta nedidelėse grupelėse tam, kad būtų sukurta draugiška aplinka bei dalyviai artimiau pažintų vienas kitą. Tikslas pasiekiamas lengvai, nes dalyviai ne tik dirba visus darbus kartu, tačiau ir drauge gamina maistą, leidžia laisvalaikį, keliauja po Lietuvą. Niekas labiau nesuartina, kaip ištiesta pagalbos ranka atliekant sunkią užduotį, vakarojimas prie laužo, ar draugo paruoštas kavos puodelis ryte…

Pirmoji užduotis tekusi savanoriams - stepinių pievų šienavimas Verslavos piliakalnio apylinkėse (Antalieptės sen., Zarasų r.). Nuolatinis stepinių pievų šienavimas (arba ganymas) padeda išsaugoti šias unikalias buveines, kuriose gausu vertingųjų pietinio paplitimo augalų ir gyvūnų, ypač vabzdžių, rūšių. Savanoriai darbavosi grėbliais ir šakėmis, grėbė nupjautą biomasę į piliakalnio papėdę. Regis, toks nesudėtingas darbas tapo rimtu iššūkiu stovyklos dalyviams. Daugelis pirmą kartą savo rankose laikė lietuvišką grėblį. Kiek daug buvo skambaus juoko kai dalyviai suprato, jog grėbti žolę lengviau į pakalnę, o ne priešingai” - sakė stovyklos vadovė, savanorė Vitalija Skuodaitė.

„Per dešimt dienų savanoriai sutvarkė Šavašos pažintinį taką: rinko šiukšles, šienavo žolę aplink pavėsines, šalino krūmus, užstojančius vaizdingas vietas. Taip pat tvarkė Švento kraštovaizdžio draustinį, Giteniškės miško pakeles. Bene svarbiausias darbas, kurį atliko savanoriai - Sabalunkų stovyklavietės (Salako sen., Zarasų r.) tvarkymas. Gražutės regioninio parko direkcija, bendradarbiaudama su partneriais Latvijoje ir Baltarusijoje, įgyvendina projektą „Žalieji maršrutai be kliūčių”. Čia ketinama įrengti stovyklavietę bei prieplauką, pritaikytą neįgaliesiems. Savanorių dėka pradėti pirmieji darbai: pakrantėje iškirsti menkaverčiai krūmai, stelbę Luodžio ežero panoramą, sutvarkyta automobilių stovėjimo aikštelė, surinktos šiukšlės. Darbas buvo tikrai sunkus, tačiau visi jautėsi pakylėti, atlikę gerą darbą gamtai ir visuomenei.

Pasibaigus stovyklai savanoriai išvyko laimingi, suradę naujų draugų, praleidę nuostabius vakarus tarpkultūrinėje aplinkoje, kur nuolat skambėjo skardus jaunatviškas juokas. Visi liko sužavėti unikalia Gražutės regioninio parko gamta ir žodžiais nenupasakojama emocija pirmą kartą gyvenime vakarojant prie tikro, dūmais kvepiančio laužo. Įspūdingi prisiminimai ir puikūs atsiliepimai apie Lietuvą ir čia sutiktus žmones iškeliaus į tolimus kraštus.

Tarptautinės savanoriško darbo stovyklos pabaigoje dalyviai vietos bendruomenei surengė tarpkultūrinį vakarą „Babilonas”, į kurį sukvietė Salako gyventojus. Stovyklos dalyviai pristatė nuveiktus darbus, taip pat mokė dainuoti korėjietiškai, kalbėti kinų kalba, ispaniškai bei smagiai pašokti - sakė Gražutės regioninio parko direkcijos vyriausias specialistas Vytautas Eidėjus.

Atraskite Lietuvos saugomas teritorijas savanoriaudami. Gražutės regioninio parko direkcija laukia naujų savanorių.

Stovyklos dalyvių įspūdžiai:

Joan ir Marta iš Katalonijos (Ispanija):

Kodėl pasirinkote Lietuvą?

Mes norėjome keliauti į Vokietiją, bet nepavyko. Tada pamatėme Gražutės regioninio parko nuotraukas ir mums labai patiko. Realus vaizdas yra net geresnis, nei nuotraukose. Mes gyvenam Barselonoj, tad norėjom iš didelio miesto ištrūkti į gamtą, o Salakas tam pasirodė ideali vieta. Salakas mažas ir labai gražus miestelis su žaviais, spalvotais, mediniais ir skirtingais nameliais.

Ar patiko čia būti?

Pirmasis įspūdis čia atvykus buvo labai geras - žmonės malonūs. Kai buvom Vilniaus oro uoste, pasiklydom, o viena maloni mergina mums padėjo surasti autobusą. Ji mus palydėjo, papasakojo apie miestą, davė kelis patarimus, tad pirmas sutiktas lietuvis buvo tikrai puikus. Ir šiaip čia mums patiko - ir gamta graži, ir žmonės geri. Mielai grįžtume čia pailsėti, paatostogauti, bet ne gyventi - žiemą čia mums būtų per šalta.

Sunny iš Taivano ir Wayne iš Honkongo (dabar gyvena Vokietijoje):

Ką manote apie Salaką?

Tai gražus, nesužalotas urbanistinių elementų miestelis. Taikus, ramus. Visi vieni kitus pažįsta. Man patinka čia. Atrodo, kad žmonės čia turtingesni - namai nauji. Kaune namai atrodė senoki ir gatvės buvo truputį purvinos, o kai atvažiavom čia pamatėm naujus namus, visur gražų žalią vaizdą. Man čia patinka. Mes visi turim saugoti šią neužterštą aplinką.

Ar pakeitėte nuomonę apie Lietuvą?

Šita šalis yra savotiška. Prieš tai apie ją mes žinojome labai mažai. Istorija kalba apie didžiąsias Europos šalis, o ne Lietuvą. Atvykę čia supratom, kad ši šalis yra panaši į mūsų - moderni ir auganti, ne taip, kaip, pavyzdžiui, Indija ar agrarinės Afrikos šalys. Lietuva turi nepriklausomybę taip neseniai, tad ji turi dar daug galimybių augti. Beje, tradicinis maistas čia visai skanus (cepelinai mums pasirodė labai dideli ir sunkiai įveikiami) , o ir šiaip maistas geros kokybės ir pigus.

Kodėl pasirinkote būtent Lietuvą?

Mes pirmą kartą čia. Norėjom atvykti kaip savanoriai ir nuveikti ką nors naudingo. Internete pamatėm skelbimą. Viena iš priežasčių, kodėl pasirinkom Lietuvą - iš Frankfurto buvo tiesioginis pigus skrydis į čia. Kita priežastis - mes norėjom atvykti į vietą, kurioje nėra buvęs nė vienas mūsų draugas.

Sewon oh iš Korėjos:

Kodėl pasirinkai Lietuvą?

Išsiunčiau paraiškas ir į Ukrainą, Latviją, o atsakė tik Lietuva. Šias šalis rinkausi, nes visi žino apie Pietų Europą, o apie Baltijos šalis - ne. Man pasidarė įdomu, kokie žmonės ir kaip jie čia gyvena.

Kokia buvo įdomiausia stovyklos dalis?

Valgymas. Bendravimas. Plaukimas baidarėm. Tik po plaukimo rankas truputį skaudėjo, bet tikrai buvo verta! Patiko ir graži gamta, kurioje dirbom, ir draugiški žmonės, kuriuos čia sutikome. Tiesa, pirma Lietuvoje, oro uoste sutikta moteriškė nebuvo man labai maloni, tačiau džiaugiuosi, kad ji tebuvo išimtis.

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras