BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Nauja „žalia“ iniciatyva – VDU darželis

Vytauto Didžiojo universitete atsirado dar viena graži „žalia” iniciatyva - atėjus pavasariui VDU III-iųjų rūmų (K. Donelaičio g. 52) kiemelyje sužaliavo naujas darželis, kuriame bendruomenė kviečiama auginti įvairius augalus, daržoves ir taip palaikyti ekologiškos gyvensenos idėjas. Iniciatyvos organizatorės - idėjos sumanytoja VDU magistrantė Ugnė Andrijauskaitė bei Infrastruktūros tarnybos darbuotoja Karina Klinkevičiūtė - pasidalino mintimis apie šį darželį.

Kaip Jums kilo mintis universiteto kiemelį papuošti augalais?

Miesto daržo idėją parsivežiau iš Niujorko, kur teko kurį laiką pagyventi. „Betoniniame mieste” labai daug įvairių netikėčiausių kampelių, pradedant apleistomis automobilių stovėjimo aikštelėmis ir baigiant daugiabučių stogais, yra paversta miesto daržais. Žmonės ten gali užsiauginti maisto savoms reikmėms, arba dirbdami žemę ir prižiūrėdami augalus drauge burti ir stiprinti kvartalo bendruomenę. O miesto daržuose auginama viskas - nuo salotų, prieskoninių augalų, pomidorų iki cukinijų bei netgi bulvių!

Jau kurį laiką svajojau apie to pritaikymą Lietuvoje. Dažnai privačių namų kiemus žmonės užsėja veja, o ir miestuose pilna neišnaudotų žemės lopinėlių, kurie galėtų pasitarnauti gražiems tikslams. Tiesa, nuo iniciatyvos šiek tiek atbaidydavo nepasitikėjimas žmonėmis - kad susodinti augalai bus suniokoti ar pavogti. Turėjau panašios patirties Vilniuje. Pernai miesto daržas „išdygo” ant Kaune esančios „Fluxus Ministerijos” stogo. Tik tiek, kad dėl stipraus vėjo kai kuriems augalams ten buvo prastos sąlygos augti, o vandenį laistymui reikėdavo ant triaukščio pastato stogo nešiotis iš pirmojo aukšto - ne itin smagu… Todėl sukdama galvą, kokia gi dar „betoninė erdvė” būtų tinkama miesto sodui, pagalvojau apie gerai pažįstamą universiteto kiemelį.

Ar universiteto erdvėse užaugintos daržovės vėliau bus kažkur panaudotos?

Pagrindinė idėja - kad kiemelio derlių galėtų suvalgyti universiteto bendruomenė: vasarą užsukę į skaityklą, jie galėtų išlėkti kieman ir pasiskabyti šviežios rukolos, nusiskinti pomidoriuką, o rudenį, sulaukus didžiojo derliaus, mokslo metų pradžios (ar kita) proga, būtų galima surengti bendruomenės vakarienę.

Ko siekiate šia iniciatyva?

Galėčiau išskirti du pagrindinius šios iniciatyvos tikslus. Pirmasis - sąmoningo gyvenimo skatinimas, tai yra, skatinimas į kasdienį gyvenimą įsileisti daugiau ekoidėjų. Beveik visi indai, kuriuose susodintos daržovės, yra susigrąžinti (angl. upcycling) - kažkas juose matė tik šiukšles, o mes įžvelgėme daugiau. Niekam nebereikalingi lagaminai tapo stilingais vazonais, o sandėliuose naudojamos europaletės - vis labiau populiarėjančiais vertikaliais mini sodais.

Kita su tuo susijusi idėja - DIY (angl. do it yourself), arba „pasidaryk pats” filosofija, siūlanti kuo mažiau pirkti ir kuo daugiau reikalingų daiktų pasidaryti patiems. Tai liečia tiek pačio daržo įrengimą, tiek maisto užsiauginimą. Kam pirkti pomidorą, jei gali užsiauginti pats? Taigi, norime populiarinti miesto sodininkystę (angl. urban gardening) - ši idėja populiari kituose kraštuose, bet galėtų puikiai prigyti ir Lietuvoje. Juk turime sočiai nepanaudotų sklypų, gerą dirvožemį, dideles vandens atsargas. Maistas gali būti auginamas ne tik kaimuose, bet ir miestuose. Jei staiga atsirastų didžiulis skaičius miesto daržų, tuomet būtų galima skirti ten užaugintas daržoves nepasiturintiesiems, nes būtent daržovės ir vaisiai, kurie itin svarbūs žmonių mityboje, yra sunkiai įperkami daliai Lietuvos gyventojų.

Antrasis iniciatyvos tikslas - bendruomeniškumo skatinimas (angl. community building). VDU bendruomenė, palyginus su kai kuriais kitais universitetais, iš tiesų yra stipri, tačiau kodėl gi jos nesurišus dar vienais - žaliais ir skaniais - saitais? Daržas universiteto kieme leidžia patyrusiems „miesto sodininkams” pasidalinti patirtimi su norinčiais pradėti auginti daržoves blokinių namų sąlygomis. Čia gautas žinias ir patyrimus studentai bei darbuotojai gali išsinešti už universiteto ribų ir paskatinti naujų miesto daržų atsiradimą savo gyvenamojoje aplinkoje.

Ar gali prie jūsų idėjos įgyvendinimo prisijungti ir kiti VDU studentai, bendruomenės nariai? Kaip tai padaryti?

Be abejo, ši iniciatyva yra visiškai atvira. Nėra čia jokio „vado”, kurio reikėtų nuolankiai klausyti - kiekvienas gali ateiti, pasodinti augalėlį ar nusiskinti jau suaugusį, arba pasiūlyti bei įgyvendinti kokių daržo patobulinimų, pakonsultuoti dėl stiliaus ir estetikos. Veikia darželio „Facebook” puslapis, kur stengiamės pasidalinti naujienomis bei skelbiame, kokios pagalbos reikia.

Dėkui už pokalbį!

Kalbino Radvilė Lipskytė (r.lipskyte@vkt.vdu.lt).

Primename, kad VDU bendruomenė gali siūlyti savas idėjas ir iniciatyvas, kurias galima įgyvendinti universitete - pasiūlymus kiekvienas norintis gali teikti tinklalapio skiltyje „Pasiūlyk savo idėją VDU”.

Darželio puslapis socialiniame tinkle „Facebook”.

Vaizdo klipus ir Jono Petronio (j.petronis@vkt.vdu.lt) fotoreportažą galima pažiūrėti čia.

VDU informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras