BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Mokyklų maisto tvarkymo skyriai tikrinami ištisus mokslo metus

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai vykdo planinius patikrinimus bendrojo lavinimo mokyklų maisto tvarkymo skyriuose ištisus mokslo metus. Valgyklos, kaip ir kiti maisto tvarkymo subjektai, yra suskirstytos į rizikos grupes. Didesnės rizikos subjektai tikrinami dažniau, mažesnės - rečiau. Lietuvoje veikia 1 285 bendrojo lavinimo mokyklos. Per praėjusių mokslo metų laikotarpį buvo patikrintos 1 004 (78 %) mokyklų valgyklos. Iš viso atlikti 1 279 patikrinimai (kai kurios mokyklos tikrintos po keletą kartų).

Palyginus su ankstesnių metų mokinių maitinimo patikrinimų duomenimis, galima teigti, jog situacija gerėja. Sumažėjo patikrinimų, kurių metu nustatomi pažeidimai, skaičius, didesnis dėmesys skiriamas vaikams tiekiamų produktų kokybei, neužfiksuota atvejų, kad vaikams būtų teikiami produktai, pagaminti iš genetiškai modifikuotų žaliavų. Vis daugiau mokyklų dalyvauja Europos Sąjungos finansuojamose programose, skatinančiose vartoti pieno produktus, vaisius ir daržoves.

Patikrinimų be pažeidimų skaičius išaugo nuo 38 % iki 49 %. Beveik per pusę sumažėjo mokyklų (nuo 12 % iki 7 %), kur maistas gaminamas netinkamose patalpose, reikalingas kapitalinis remontas. Moderniai įrengtus, suremontuotus maisto tvarkymo skyrius turi 15 % mokyklų.

Sumažėjo (nuo 3 % iki 1 %) mokinių maitinimui neleistinų maisto produktų vartojimo atvejų. Moksleivių maitinimo racione nerekomenduojama vartoti įvairių kavos gėrimų, kisieliaus, konditerijos gaminių su šokoladu, glaistais, sūrių konditerijos gaminių, nepramoninės gamybos konservuotų gaminių ir kt.

Išliko panašus procentas mokyklų (82 %), kurios turi savo maisto tvarkymo skyrius ir patiekalus gamina vietoje, iš žaliavų. Likusi dalis moksleivių maitinami atvežtu termosuose maistu. Paprastai atvežami būna tik vieno pavadinimo karšti patiekalai, todėl vaikams nebūna pasirinkimo galimybės.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai patikrinimų metu 3 % mokyklų rado produktų, kurių sudėtyje buvo vaikų maitinimui draudžiamų naudoti maisto priedų. Dažniausiai nustatyti konservantai: kalio sorbatas (E 202), natrio benzoatas (E 211), aromato ir skonio stipriklis mononatrio gliutamatas (E 621), saldiklis sacharinas ir jo natrio, kalio bei kalcio druskos (E 954). Neleistini priedai nustatyti mėsos gaminiuose (virtose dešrose, pieniškose dešrelėse, karšto rūkymo dešrelėse ir kt.), padažuose, majoneze, gaiviuosiuose gėrimuose (sultyse, nektaruose ir kt.), miltinės konditerijos gaminiuose (sausainiuose, bandelėse ir kt.), džiovintuose vaisiuose, džemuose, uogienėse ir sirupuose.

Praėjusiais mokslo metais Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai užregistravo ir ištyrė 92 vartotojų skundus dėl mokyklų valgyklų virtuvių veiklos, iš kurių trečdalis pasitvirtino.

2013 metais, kurie paskelbti sveikatingumo metais, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba prisidės prie sveikos mitybos ugdymo mokymo įstaigose ir planuoja organizuoti mokymus „Sveikos mitybos pagrindų mokymas vaikų ugdymo įstaigose”. Šiuo metu interneto svetainėse www.vmvt.lt ir www.nmvrvi.lt moksleiviai gali rasti testą-žaidimą, skirtą norintiems pasitikrinti savo žinias apie sveiką mitybą.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras