BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Mokslininkai apie tinkamiausias obelis ekoūkiams

Įgyvendinant Ekologinio ūkininkavimo plėtros programą, 2008 m. Žemės
ūkio ministerijos užsakymu yra atliekami mokslo tiriamieji darbai. Spausdiname jau antro tokio darbo tarpinę ataskaitą.


(c) Iliustracija iš minimos mokslininkų tarpinės ataskaitos


EKOLOGINIO ŪKININKAVIMO PLĖTRA

EKOLOGINĖS GAMYBOS ŪKIAMS TINKAMIAUSIŲ OBELŲ VEISLIŲ NUSTATYMAS

2008 M. TARPINĖ ATASKAITA Babtai

Tyrimo vadovas
Juozas Lanauskas

Įvadas. Technologinė pažanga žemės ūkyje ir jį aptarnaujančiose šakose įgalino padidinti žemės ūkio produktų gamybą. Daugelyje išsivysčiusių šalių šiandien ne tik, kad nestokojama maisto produktų, bet priešingai – jų pagaminama daugiau negu suvartojama. Besirūpinantys sveikata vartotojai pradėjo ieškoti maisto produktų, kuriuos gaminant nebūtų naudojamos sintetinės cheminės medžiagos. Tai paskatino žemdirbius auginti natūralius produktus ir patenkinti dalies vartotojų poreikius. Ekologinis judėjimas palietė visas žemės ūkio šakas.

Ekologinė sodininkystė Europoje sparčiau vystytis pradėjo apie 1990 m. Nepaisant to, daugelio šalių rinkoje ekologiškiems vaisiams tenka tik apie 2%. Šveicarijoje šis rodiklis yra didžiausias – 4-5%. Tačiau ir čia ekologiškų vaisių nepakanka. Manoma, kad jų poreikis yra apie tris kartus didesnis. Kad vartotojus pasiektų vis daugiau ekologiškų vaisių, reikia skatinti ekologinės sodininkystės plėtrą. Prie to ženkliai gali prisidėti nauji moksliniai tyrimai, kurių rezultatai leistų patobulinti kai kuriuos technologinius ekologinės sodininkystės elementus. Lietuvos agroklimato sąlygomis labai svarbu ištirti naujas rauplėms atsparias obelų veisles.

Rauplės (Venturia inaequalis (Che.)) yra labiausiai obelų sodus žalojanti liga. Ji pažeidžia tiek vaismedžių lapus, tiek obuolius. Nenaudojant cheminių apsaugos priemonių išauginti kokybiškų kai kurių veislių obuolių neįmanoma. Rauplėms jautrioms obelų veislėms taikoma intensyvi cheminė apsauga. Nelygu orai, Lietuvoje intensyvūs obelų sodai nuo rauplių fungicidais purškiami 6-10 kartų, o Vakarų Europos kraštuose net 2-3 kartus daugiau.

Iki šiol tiek Lietuvoje, tiek kitose šalyse trūko skanius vaisius vedančių atsparių rauplėms žieminių obelų veislių. Iš Lietuvoje auginamų veislių tik ‘Florina’ ir ‘Lodel’ obuoliai pasižymi gana geru skoniu ir ilgai išsilaiko saugyklose.

Atsparių rauplėms veislių selekcija yra vykdoma daugelio pasaulio šalių (JAV, Olandijos, Prancūzijos, Čekijos, Vokietijos, Šveicarijos, Lenkijos, Rusijos ir kt.) mokslo įstaigose. Šia kryptimi dirbama ir Lietuvos sodininkystės ir daržininkystės institute. Ankstesniais metais čia sukurtos gerai žinomos ‘Štario’ ir ‘Aldo’ obelų veislės, prieš metus prie jų prisidėjo ‘Rudenis’ ir ‘Skaistis’. Neužilgo rauplėms atsparių lietuviškų obelų sąrašas turėtų dar pasipildyti. Pastaraisiais metais naujų rauplėms atsparių veislių sukurta JAV (‘Enterprise’, ‘Goldrush’), Čekijoje (‘Rajka’, ‘Rubinola’, ‘Topaz’, ‘Goldstar’). Kai kurių naujai sukurtų rauplėms atsparių veislių obuoliai yra skanūs ir ilgai laikosi. Šių savybių labai trūko ankstesnės selekcijos rauplėms atspariems obuoliams. Čekijoje sukurtos veislės ‘Topaz’ obelų vis daugiau auginama senas sodininkystės tradicijas turinčiose Vakarų Europos valstybėse.

Tyrimo tikslas - įvertinti ir atrinkti ekologiniams sodams tinkamiausias obelų veisles.

Tyrimo uždaviniai: nustatyti pagrindines Lietuvos ekologiniuose soduose auginamas rudenines ir žiemines obelų veisles; įvertinti ekologiniuose soduose auginamų obelų veislių atsparumą pagrindinėms ligoms ir kenkėjams; įvertinti pagrindinių obelų veislių derlingumą, obuolių kokybę ir išsilaikymą; įvertinti perspektyvių ekologiniams sodams obelų veislių atsparumą ligoms ir kenkėjams, derlingumą, obuolių kokybę ir išsilaikymą.

Tyrimų objektai – Lietuvos ekologiniuose soduose auginamos rudeninės ir žieminės obelų veislės; Lietuvos sodininkystės ir daržininkystės institute tiriamos ‘Aldo’, ‘Lodel’, ‘Florina’, ‘Pinova’, ‘Pilot’, ‘Freedom’, ‘Goldstar’, ‘Goldrush’, ‘Topaz’, ‘Enterprise’, ‘Rubinola’, ‘Rosana’, ‘Rajka’, ‘Vitos’ veislės bei selekciniai numeriai 18501, 20490 ir 22170.

Tyrimo objektas ir metodai. 2008 m. vegetacijos metu buvo aplankyti ekologiškai sodininkaujantys ūkininkai Remigijus ir Virginija Gailiai (Kaunatava, Telšių r.) ir Vitalijus Petronis (Pajuodžiai, Anykščių r.). Buvo susipažinta su jų ūkiuose auginamomis obelų veislėmis, išsiaiškinta, kokios pagrindinės problemos sietinos su tam tikrų veislių auginimu.

Lauko bandymas įveistas Lietuvos sodininkystės ir daržininkystės institute 2005 m. pavasarį. Tiriamų veislių ir selekcinių numerių vaismedžių poskiepis yra B.396. Minėtas žemaūgis poskiepis pasižymi dideliu atsparumu šalčiui, jo šaknų sistema yra vešli. Šios savybės tenkina pagrindinius ekologinės sodininkystės keliamus reikalavimus. Sodinimo atstumai – 4×2 m. Į bandyminį laukelį pasodinta po 4 vaismedžius, pakartojimų – 4. Vaismedžiai prižiūrimi prisilaikant ekologinio ūkininkavimo nuostatų. Išplitus amarams, birželio mėn. sodas buvo nupurkštas ekologišku preparatu Bioshower – 5 l/ha norma. Kitokių augalų apsaugos priemonių ir trąšų nenaudota. Pirmus trejus tyrimo metus piktžolės tarpueiliuose naikintos purenant dirvą kultivatoriumi, o 2008 m. liepą buvo įsėtas daugiamečių žolių mišinys. Pomedžiai dvejus metus buvo ravimi, vėliau – šienaujami. Vaismedžiai formuojami verpstės formos vainikais, jų stabilumui užtikrinti pastatyti kuolai.

Vasaros viduryje buvo įvertintas vaismedžių pažeidimas rauplėmis, filostiktoze, miltlige ir žievės ligomis. Apskaitos atliktos, ligų paplitimas ir intensyvumas įvertintas pagal standartines augalų ligų apskaitos metodikas (Žemės ūkio augalų kenkėjai, ligos ir jų apskaita. 2002. J. Šurkus, I. Gaurilčikienė (sudaryt.). Lietuvos žemdirbystės institutas. Akademija). Rugsėjo-spalio mėnesiais nuskintas derlius, vegetacijos pabaigoje išmatuotas kamienų skersmuo (25 cm aukštyje virš skiepijimo vietos). Tyrime paskaičiuotas vaismedžių produktyvunas, nustatyta vidutinė obuolio masė. Tyrimų duomenys statistiškai įvertinti dispersinės analizės metodu.

Lauko bandyme auginamų veislių obuolių pavyzdžiai yra laikomi saugykloje. Tyrime bus įvertintas minėtų veislių obuolių išsilaikymas, jusliniais metodais nustatyti obuolių kokybiniai rodikliai.

Visą darbą galima rasti čia.

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras