BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Ministras V. Mazuronis: atliekų tvarkymo neleisime privatizuoti

Kad nebūtų sudarytos prielaidos privačių interesų grupėms į savo rankas perimti šalies atliekų tvarkymo sistemą ir kad dėl to nenukentėtų visi Lietuvos gyventojai, kurie būtų priversti mokėti didžiulius mokesčius už tvarkomas atliekas, Aplinkos ministerija parengė Atliekų tvarkymo įstatymo pataisas. „Atliekų tvarkymo neleisime privatizuoti”, - sako aplinkos ministras Valentinas Mazuronis.

Kadangi komunalinių atliekų tvarkymo infrastruktūra Lietuvoje sukurta ir kuriama naudojant ES ir valstybės lėšas, siūlomos pataisos numato, kad ji gali priklausyti tik savivaldybėms. Todėl ši infrastruktūra negalėtų būti nei privatizuota, nei parduota ar kita teisine forma perleista privačiai nuosavybei.

Pasak ministro, parengtos pataisos padės gydyti dabartines šalies atliekų tvarkymo sektoriaus „ligas” - įsivyravusį sąstingį, nenorą ar nesugebėjimą kurti šiuolaikišką ir Lietuvos žmonėms naudingą sistemą. Be tokio „gydymo”, ministro žodžiais, vargu ar pavyks mūsų šaliai įvykdyti ES nustatytas atliekų tvarkymo užduotis.

Šios užduotys Lietuvoje pavestos savivaldybėms. Joms šiam tikslui valstybė skyrė nemažą dalį ES paramos ir šalies biudžeto lėšų. Deja, nei savivaldybės, nei jų įsteigti regioniniai atliekų tvarkymo centrai (RATC) neskiria reikiamo dėmesio ir pastangų, kad sąvartynuose būtų pašalinama kuo mažiau komunalinių atliekų, kad jos būtų rūšiuojamos ir perdirbamos. Ligi šiol dauguma - net apie 79 proc. - tų atliekų suvežamos į sąvartynus ir ten „palaidojamos”. Tai vienas prasčiausių rodiklių Europos Sąjungoje.

Vienas iš „vaistų”, padėsiančių įveikti RATC‘ų nerangumą, - veiksmingas jų valdymas. Numatoma, kad RATC‘ą valdys ir sprendimus priims valdyba, kurią rinks jį įsteigusios savivaldybės ketveriems metams. Valdybą sudarys septyni nariai. Keturis iš jų savivaldybės pasirinks iš Aplinkos ministerijos pasiūlytų kandidatų, o kiti trys - regiono plėtros tarybos deleguoti savivaldybių atstovai.

Iš snaudulio savivaldybes turėtų pažadinti siūlomos finansinės sankcijos už neįvykdytas Valstybinio atliekų tvarkymo plano nustatytas užduotis. Taip pat įstatymo pataisos numato galimybę atlikti nepriklausomą auditą savivaldybių nustatytų komunalinių atliekų tvarkymo paslaugų kainų pagrįstumui išsiaiškinti.

Kad RATC‘ai būtų suinteresuoti sąvartynuose šalinti kuo mažiau atliekų, siūloma patikslinti Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymą ir nustatyti, kad už kiekvieną sąvartyne pašalintą atliekų toną būtų skaičiuojamas mokestis, kurį turėtų mokėti sąvartyno operatorius, t. y. RATC.

Aplinkos ministerijos informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras