BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Liofilizacija – perspektyvi džiovinimo technologija sveiko maisto pramonei

Nors dažnai kalbama apie verslo ir mokslo dialogo būtinybę, Lietuvoje tokia bendradarbiavimo praktika tarp verslo subjektų ir mokslo institucijų nėra dažna. Kartais toks bendradarbiavimas, jei jis orientuotas tik į ekonominės naudos siekimą, gali būti nevertingas visuotinės gerovės požiūriu ir netgi turėti neigiamų pasekmių. Tačiau mokslininkai, ieškantys žmogaus sveikatai ir aplinkai palankių sprendimų, sukuria ne tik mokslinę ar ekonominę vertę, bet ir praktiškai pritaikomą gerovę žmonijai, kuri, bendradarbiaujant su atsakingais verslininkais, tampa prieinama visuomenei. Vienas iš tokių vertingų mokslinių pasiekimų yra liofilizacija - tobulu džiovinimo būdu vadinama maisto produktų apdorojimo technologija.

Apie liofilizacijos įrangą svajoja daugelis sveikatingumo ir natūralumo šalininkų, ekologinės produkcijos augintojų, bet kol kas ši technologija yra labai brangi, todėl sunkiai prieinama. Tačiau Lietuvoje jau yra liofilizatorius įsigijusių mokslo institucijų, o taip pat sėkmingų bandymų pritaikyti šią technologiją maisto pramonėje. Apie liofilizacijos procesą, jo teikiamą naudą bei pritaikymo perspektyvas „Žaliajai Lietuvai” pasakoja Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Sodininkystės ir daržininkystės instituto Biochemijos ir technologijos laboratorijos vedėjas doc. dr. Pranas Viškelis.

Kas yra liofilizacija? Kaip ji vykdoma?

Liofilizacija arba sublimacija yra sinonimai. Sublimacija yra procesas, kai kietas kūnas pereina į dujinę fazę, aplenkdamas skystos fazės periodą. Kitaip sakant, džiovinant vaisius ar uogas, liofilizacijos (sublimacijos) būdu vaisiai ar uogos yra užšaldomi ir didelėje vakuuminėje erdvėje, nesant oro, šaltyje yra džiovinami. Taip džiovinant vaisiuose ar uogose esantis vanduo ledo pavidalu išgaruoja neatšildamas ir pereina į garų fazę, nepavirsdamas į vandenį (skystą fazę), o vandens garai ant šaldiklio gyvatuko yra vėl užšaldomi, bet jau kitoje talpoje.

Kokiems produktams galima taikyti šią džiovinimo technologiją?

Šią džiovinimo technologiją galima taikyti visiems produktams, turintiems vandens. Tačiau yra nemažai problemų, ribojančių liofilizacijos taikymą džiovinant uogas. Labai sunkiai ir dažnai nekokybiškai išdžiovinamos uogos, turinčios tvirtą tamprią odelę, kaip pvz.: serbentai, spanguolės ir pan.

Kuo liofilizacija pranašesnė už paprastą džiovinimą?

Liofilizuojant pašalinamas vanduo, kuris buvo užšalęs (ledo pavidalu). Visi produktų gedimo procesai bei biologiškai vertingų medžiagų suirimas vyksta skystoje fazėje. Taigi nesant skystos vandens fazės bei oro ir džiovinant šaltyje yra išsaugomos praktiškai visos vertingos medžiagos. Pvz., jeigu džiovinant paprastai vitamino C lieka produkte tik apie 40 proc., tai liofilizuojant - praktiškai 100 proc. Be to, liofilizacijos privalumas dar ir tas, kad išlaikomas pirmykštis žaliavos tūris ir gaunama specifinė traški puri tekstūra. Pvz., liofilizuota braškė išlieka tokio pat dydžio, spalvos ir cheminės sudėties, puriai traški uoga, tik kad dešimt kartų lengvesnė, nes joje nelieka vandens, kurio braškių uogose yra apie 90 procentų.

Ar liofilizuojant naudojamos cheminės medžiagos (konservantai)?

Ne, nenaudojamos absoliučiai jokios cheminės medžiagos ar konservantai.

Kas Lietuvoje turi technologines galimybes atlikti liofilizaciją?

Liofilizaciją kol kas vykdo Sodininkystės ir daržininkystės institutas, dabar nedidelius liofilizatorius įsigijo Kauno technologijos universiteto Maisto produktų technologijos katedra ir Aleksandro Stulginskio universitetas (buvęs Lietuvos žemės ūkio universitetas). Prieš pusmetį liofilizatorių įsigijo ir pradėjo didesniais kiekiais liofilizuoti vaisius, uogas ir daržoves prie Raudondvario įsikūręs ūkininkas.

Ar šis netradicinis džiovinimo būdas prieinamas visiems žmonėms, besirūpinantiems sveikesne ir labiau pilnavertiška mityba?

Deja, ne. Tai nors ir labai tobulas džiovinimo būdas, bet įranga labai brangi. Pavyzdžiui, nedidelis liofilizatorius, kuriuo galima būtų liofilizuoti porą kilogramų uogų, kainuoja apie 50 000 Lt.

Kur galima įsigyti liofilizuotų produktų?

Pačių liofilizuotų vaisių, uogų ar daržovių parduotuvėse dar nėra. Norintiems įsigyti juos galėtų tiekti minėtas ūkininkas, gyvenantis prie Raudondvario. Sodininkystės ir daržininkystės institutas, turintis maisto tvarkymo įmonės statusą, tiekia liofilizuotus produktus kol kas tik UAB „RŪTA” saldainių gamybai. Saldainių su liofilizuotomis braškėmis bei aktinidijomis, kurios turi nepaprastai daug vitamino C (liofilizuotose aktinidijose vitamino C randame iki 20 g/100 g), galima nusipirkti firminėse UAB „RŪTA” parduotuvėse. Po pusantrų metų planuojame įsigyti didelius liofilizatorius ir galėsime tiekti liofilizuotus produktus į prekybos centrus ar specializuotas parduotuves.

Kokiomis naujovėmis ar technologiniais pasiekimais Biochemijos ir technologijos laboratorija dar galėtų nustebinti „Žaliosios Lietuvos” skaitytojus?

Sodininkystės ir daržininkystės instituto Biochemijos ir technologijos laboratorija turi sukūrusi 18 nektarų receptūrų ir po Naujųjų metų žada tiekti į vieną specializuotą parduotuvę.
Vykdome EUREKA projektą BaltVegStor ir žadame sukurti tobulą daržovių laikymo kontroliuojamoje atmosferoje technologiją.
UAB „RŪTA” ir UAB „Ingredientas” užsakymu kuriame natūralių maistinių dažų iš uogų technologiją, kad nereikėtų į maisto produktus dėti visokių sintetinių E…

Su dr. Pranu Viškeliu kalbėjosi Kristina Juozapavičiūtė

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras