BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Lietuvos žemdirbiai nesiruošia parduoti žemės danams

2013 m. birželio 19 d. Danijos ambasadoje Lietuvos žemdirbių atstovai - Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas ir Tarptautinio skyriaus vedėja Rūta Bičiuvienė, kooperatyvų asociacijos „Kooperacijos kelias” vadovė Juratė Dovydėnienė, Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos atstovas Nikolajus Dubnikovas ir ūkininkas Pranciškus Šliužas - susitiko su Danijos Parlamento bei Maisto, žemės ūkio ir žuvininkystės ministerijos atstovų delegacija. Į Lietuvą atvyko Danijos maisto, žemės ūkio ir žuvininkystės ministrė Mette Gjerskov, Danijos Parlamento Maisto, žemės ūkio ir žuvininkystės komiteto pirmininkas Rene Christensen, parlamentarai Erling Bonnesen, Karin Gaardsted, Lotte Rod, komiteto sekretorė Jette Christensen, susitikime taip pat dalyvavo Danijos ambasadorius Lietuvoje Jorgen Molde. Svečiai iš Danijos domėjosi Lietuvos žemės ūkiu, ypač galimybėmis po 2014 m. nusipirkti žemės užsieniečiams.

Lietuvos ūkininkų atstovai dar kartą pakartojo Visuotiniame žemdirbių suvažiavime išsakytą poziciją - apie žemės pardavimą užsieniečiams bus galima kalbėti tik tada, kai Lietuvos ūkininkų gaunamos tiesioginės išmokos prilygs ES vidurkiui. „Mūsų ūkiai vis dar kuriasi - turime duoti jiems galimybę, pirmiausia sudaryti mūsų žemdirbiams sąlygas įsigyti žemės” - kalbėjo ŽŪR pirmininkas A.Stančikas - „Tai nebus įmanoma, jei jau dabar žemę galės laisvai pirkti užsieniečiai, senųjų ES šalių piliečiai, kurių gaunamos tiesioginės išmokos keliskart didesnės, taigi ir finansinės galimybės visai kitos. Tokia konkurencija būtų nesąžininga”.

Svečiai iš Danijos taip pat domėjosi Lietuvos ūkių dydžiu, stebėjosi, kaip Lietuvoje išsilaiko smulkūs ūkiai ir teiravosi, ar nekuriama ūkių stambinimo vizija. ŽŪR pirmininkas A.Stančikas į šiuos pastebėjimus atsakė, jog Lietuvoje sugyvena ir yra reikalingi įvairaus dydžio ūkiai. „Ir stambūs ūkininkai, ir šeimos ūkeliai - visi jie kuria tam tikrą produktą, suteikia žmonėms užimtumą. Visiems jiems turi užtekti vietos po saule ant Lietuvos žemės” - teigė A.Stančikas.

Danijos delegacija kiek nušvietė ir padėtį jų šalyje - ten dėl pernelyg intensyvios žemdirbystės kilo daug ekologinių problemų, pažeista ekosistema. Todėl nenuostabu, jog danai žvalgosi žemių užsienyje - taip pat ir Lietuvoje. Tačiau mūsų žemdirbiai neketina leisti, kad Danijos problemos būtų užkeltos ant mūsų pečių. Apvertus žemės pardavimo klausimą kitaip ir paklausus, kiek lietuvių turi žemės Danijoje, svečiai sugebėjo pasakyti tik, kad nemažai lietuvių dirba Danijos žemės ūkyje, tačiau žemė jiems gerokai per brangi, taip netiesiogiai patvirtindami Lietuvos žemdirbių poziciją, jog šiuo metu finansinės ūkininkų galimybės yra toli gražu nelygios.

ŽŪR informacija, Nacionalinės žemės tarnybos nuotr.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (5)

Jūratė2013-06-20 06:16

Toks jausmas, kad mūsų visas žemes valdo žemdirbiai - jie nusprendė neparduoti žemės dėl išmokų. Tai vadinasi dėl kitų priežasčių tai jau galima parduoti žemę užsieniečiams. Gal tegu atsipeikėja. Neužtenka žemės grąžinti savininkams pirmiausia, kurie laukia nesulaukia, kada jiems bus grąžinta, o čia matai - žemdirbiai gaus išmokas, o tada tegu jau nors ir tvanas. Argi išmokose esmė? Kaip ir ne esmė buvo kompensacijos už tai, kad nesiverstum žemės ūkiu, kad neaugintum karvių, kiaulių ir pan. Tokiu būdu sužlugdytas visas žemės ūkis ir kaimas apskritai. Suvalgė savo kompensacijas per metus ir liko ir be pinigų, ir be karvių sėdėti valstybei ant sprando, t.y. mums visiems pašalpų pavidalu. Vat ir politika. O dabar išdalys žemes užsienečiams, o savi eis jiems kumečiauti. Ir ta nepriklausomybė kuo toliau tuo labiau darosi visiškai popierinė. ES kaip tas antras tironas po Sovietų Sąjungos užnėręs savo kilpą visokiais mums kenksmingais reikalavimais, reguliavimais, galų gale jau ir savo žemės nebeturėsim. Greit lenkų kalba bus antra valstybinė. Tai ką tuomet turėsim? Kame bus ta Lietuvos nepriklausomybė?

G.2013-06-20 09:56

Aš tai manau šiek tiek kitaip nei Jūs, Jūrate. Žemdirbiai yra gana stipri interesų grupė valstybėje ir jei jiems pavyks žemės pardavimą užsieniečiams atidėt tuo pagrindu, kad tiesioginės išmokos nevienodos, reikės tik ačiū jiems už tai pasakyt. Mes visi toje pačioje valtyje ir čia yra reali galimybė bent atidėt žemės pardavimą užsieniečiams. Ir tada man net nelabai svarbu kokiais būtent argumentais pasiremiant.

O šiaip su jais sutinku. Juk aišku, kad visiškai kitokios Vakarų Europos, Šiaurės Europos ir Lietuvos gyventojų finansinės galimybės. Šaunuoliai, kad tiesiai apie tai paklausė, o nenutylėjo “mandagiai” tarp eilučių. Jei atvažiuoja koks vokietis į Lietuvą ir išeina kalba už kiek pas mus hektarą žemės galima nusipirkt, tai jiems tokios kainos nesuvokiamos. Jie patys sunkiai savo šaly įpirktų žemę, turėtų paskolą kaip mes už butą imtis, o čia praktiškai veltui atiduodama.

Jūratė2013-06-20 11:47

Na, aš neprieštarauju, kad išmokas suvienodintų, tačiau tai neturi būti vienintele priežastimi, kodėl negalima žemės parduoti užsieniečiams. Dabar tai paversta vienintele priežastimi. Tų priežasčių yra ir daugiau, tik kažkodėl niekas jų nemato arba nenori matyti. Vieną iš jų įvardinau - žmonės savo žemių negali atgauti, tai gal jei jau žemdirbiai parduoda žemes, tai gal valstybė jas turėtų nupirkti prioritetine teise, tada pirmenybine teise atiduoti lietuviams, kurie dar neatgavo savo žemės, nes jos šiuo metu neužtenka. Taigi, tada turi uždėti tokį apribojimą - kad žemę galėtų pirkti tik nuolatiniai šalies gyventojai, kurie gyventų toje žemėje ir ją dirbtų. Juk dauguma perka spekuliaciniais tikslais. Tada dar prieš perkant turėtų būti išaiškinta, kokia veikla ten bus užsiimama, pvz. danai sugalvos kiaulių kompleksą kurti, tuomet jie pirmiausia turėtų gauti aplinkui gyvenančios bendruomenės sutikimą ir tik tada jiems galėtų būti parduodama žemė. Ir dar - jiems turi būti pakišti pasirašyti popieriai, kad be vietinės bendruomenės sutikimo savo žemėje negalės leisti išgavinėti skalūninių dujų, ten laidoti pavojingų medžiagų, auginti GMO kultūrų, tręšti ar purkšti pavojingomis medžiagomis ir vykdyti visokios kitokios panašios galimai kenksmingos ir pavojingos veiklos, kuri atsilieptų visiems žmonėms. Juk ne jų Tėvynė, kas gi ten suks smegenis dėl pakenkimo Lietuvai ar jos žmonėms, visi galvoja tik apie pelnus. Taigi, aš esu už tai, kad valdžia imtųsi visų priemonių,, kad mūsų vienintelis turtas - žemė būtų išsaugota lietuviams, kad uždėtų visus įmanomus apsaugos barjerus. O ne remtis vien tik išmokų suvienodinimu, tarsi tai būtų vienintelė egzistuojanti priežastis.

Jūratė2013-06-20 12:07

Na, aš neprieštarauju, kad tos išmokos būtų suvienodintos, bet tai toli gražu neturėtų būti vienintele priežastimi, kodėl užsieniečiams negalima parduoti žemės. Mano nuomone valstybė turėtų įgyti pirmumo teisę supirkti žemes už nustatytą mokestį. Ir pirmiausia grąžinti lietuviams teisėtas žemes, kurių šiuo metu neužtenka. Tai dar viena priežastis. Ir dar manau, turėtų būti uždėti saugikliai, kad žemė nebūtų nupirkta spekuliaciniais tikslais ir paskui apleista, nuniokota. Kad žemę galėtų įgyti tik asmenys, kurie Lietuvoje gyvena ne mažiau kaip 5 metus, kurie ketina ten gyventi ir žemę dirbti. Taigi pradžioje turėtų deklaruoti, ką ten veiks toje žemėje, pasirašyti rimtą dokumentą, kad laikysis Lietuvos įstatymų ir teisės aktų, kad be vietinės bendruomenės sutikimo neleis išgavinėti žemėje skalūninių dujų, neaugins GMO kultūrų, nelaidos žemėje pavojingų medžiagų, nenaudos pavojingų trąšų ir chemikalų, neužsiims kita veikla, kuri būtų kenksminga vietinei bendruomenei. Ir tik tada turėtų galimybę įsigyti žemę. Juk užsieniečiui Lietuva ne Tėvynė, jam nerūpi nei ta Lietuva, nei jos žmonės ar jų gerovė, jiems terūpi pelnai ir viskas. Ateis danai, prisiveis kiaulių fermų, kad žmonės nuo dvoko dus arba dėl to pinigo Chevronui leis knistis savame darže arba nuodais išpurkš savo plotus tarkim šalia kokio ekologinio ūkio arba iš viso prisipirks žemės ir laikys dirvonuojančius apleistus plotus, siekdami parduoti kada nors brangiau. Yra daugybė priežasčių uždėti visą eilę saugiklių vardan mūsų visų ateities. Bet valdžia nemato jokių priežasčių kaip tik išmokas. Ir tai piktina, kad valdžia tokia tingi ir neiniciatyvi šiuo klausimu. O turėtų imtis visų įmanomų priemonių, kad išsaugotų žemę lietuviams, uždėti visus įmanomus saugumo barjerus, tada ir patiems užsieniečiams praeis noras gvieštis mūsų žemių.

Romas Kaulinis2013-06-20 21:51

Papildant tekstą:
Susitikime su danais įsitikinau, kad tos šalies parlamentarų interesai Lietuvoje labai dideli. Ir delegacijos vadas, ir ministrė žavėjosi gamta, jos turtingumu. Ir aš pasakiau, kad dabar tai turime todėl, kad neiname iš proto stengiantis visą žemę dirbt, pilt chemijos ar trąšų. Ir kad niekad negalima siekti vis daugiau, o gamybą reikia optimizuoti.
Ypač kirtau dėl žemės, kai ji pasakė, jog Danijoje žemė septynis kartus brangesnė nei Lietuvoje ir pati prieš tai minėjo, kad ten ji labai nualinta.
Tad pasakiau, jog tik kvailas žmogus gali pinigais vertinti žemę ir jo nesuvokimo lygio demonstravimas, kokią kainą jisai bando nustatyt. Priminiau, kad žemė nėra prekė ir kad lietuviai
niekada nepardavinėjo žemės svetimšaliams.
O ūkininkus visada prašau neakcentuoti tų išmokų siekio kaip vienintelio argumento, bet teisūs tie, kurie mato, kad tai irgi viena iš priemonių stabdyti pardavimus.
Pasakiau, kad dėl Lietuvos teritorijos pardavimo apsispręsime po referendumo ir kad nuoma garantuoja laisvą kapitalo judėjimą,
kaip ir buvo numatoma stojimo į ES sąlygose.
Pranciškus Šliužas

Rašyti komentarą

Tavo komentaras