BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Lietuvos požiūris į GMO


Foto (c) Aplinkos ministerija

2008 m. gruodžio 4 d., aplinkos ministras Artūras Paulauskas Briuselyje dalyvavo Europos Sąjungos Aplinkos tarybos posėdyje. Svarbiausi klausimai buvo apie klimato kaitą ir energetiką. Tačiau taip pat kalbėta ir apie genetiškai modifikuotus produktus.

Aplinkos ministerija savo tinklalapyje paskelbė, jog šio posėdžio metu “Aplinkos ministras Artūras Paulauskas pateiks Lietuvos požiūrį į
genetiškai modifikuotų produktų įteisinimą ir auginimą mūsų šalyje.”

Jeigu ministras pateiks Lietuvos požiūrį į GMO, tai reiškia, kad jis žino koks yra tas požiūris. Tačiau iš kur jis gali žinoti, jei nuodugnūs visuomenės požiūrio tyrimai dėl genetiškai modifikuotų produktų nebuvo vykdomi. 2007 m. gegužės mėn. viešosios nuomonės ir tinkos tyrimų bendrovė “Sprinter tyrinai” atliko tyrimą, tačiau apklausė tik 1000 respondentų iš kurių 49,9 procentai buvo nusistatę “prieš” GMO ir tik 1,6 procento “už”. Ar ministras darys išvadas pagal 1000 žmonių apklausą? Tad kyla klausimas: “kurios Lietuvos požiūrį pateiks ministras?”

Vieningos nuomonės dėl GMO saugos Lietuvoje nėra. Vieni yra “už” tokių produktų įteisinimą, kiti - “prieš”, treti - per vidurį, t.y. “prieš” tokių kultūrų auginimą Lietuvoje, bet “už” jų tiekimą iš užsienio į prekybos centrus. Galbūt ministras nori pateikti daugumos nuomonę į GMO? Bet vėlgi - tokie tyrimai nebuvo vykdomi.

Galbūt ministras nutarė išsakyti Lietuvos valdžios institucijų požiūrį į GMO? Tačiau atidžiau pažiūrėjus į situaciją lengvai galima pastebėti, jog vieningos nuomonės nėra ir valdžioje.

Prie Aplinkos ministerijos yra įsteigti du komitetai sprendžiantys klausimus susijusius su GMO. Tai - GMO valdymo priežiūros komitetas ir GMO ekspertų komitetas. Šių dviejų komitetų posėdžių protokolai yra patalpinti Aplinkos ministerijos tinklalapyje. Iš šių protokolų galime matyti, jog posėdžių dalyviai noriai pritaria GMO auginimui.

Minėti komitetai turi tik patariamąjį balsą. Jie posėdžiuose nusprendžia ir pateikia pasiūlymus Aplinkos ministerijai. Pastaroji atsižvelgdama į komitetų pasiūlymus priima sprendimus dėl GMO įteisinimo. Reikėtų atkreipti dėmesį, jog komitetai nuolatos balsuoja “už” GMO įteisinimą, o Aplinkos ministerija dažnai tam priešinasi.

 • 2006 m. spalio 26 d., komitetų posėdžio metu nuspręsta siūlyti Aplinkos ministerijai pritarti GM bulvių (BASF Amflora potato) pateikimui ES rinkai.
 • 2007 m. kovo 1 d., komiteto posėdžio metu nuspręsta siūlyti “Aplinkos ministerijai išduoti leidimą BASF kampanijai atlikti GM vasarinių rapsų (Brassica napus) bandymą Lietuvoje.”
 • 2007 m., balandžio 5 d., komiteto posėdžio metu nuspręsta siūlyti “Aplinkos ministerijai išduoti leidimą “Monsanto Crop Sciences Sweden AB” kampanijai atlikti Roundap Ready kukurūzų linijos 2 (NK603) bandymą Lietuvoje.”

Visais minėtais atvejais Aplinkos ministerija nepritarė komitetų siūlymams ir neišdavė leidimų auginti GMO Lietuvoje.

 • 2004 m. lapkričio 25 d., komitetai nusprendė “pritarti dėl leidimo išdavimo ribotai naudoti genetiškai modifikuotus mikroorganizmus LSDI Sodo augalų genetikos ir biotechnologijos laboratorijai.”
 • 2006 m. vasario 8 d., komitetai nusprendė “pritarti dėl leidimo išdavimo ribotai naudoti genetiškai modifikuotus mikroorganizmus LŽI Genetikos ir fiziologijos laboratorijai.”
 • 2007 m. gegužės 17 d., komitetai nusprendė “pritarti dėl leidimo išdavimo ribotai naudoti genetiškai modifikuotus mikroorganizmus LMI Molekulinei genetikos ir biotechnologijos laboratorijai.”
 • 2007 m. gruodžio 13 d., komitetai nusprendė “pritarti, kad UAB „Biocentrui “ būtų išduotas leidimas GMM I klasės riboto naudojimo veiklai.”

Šiais minėtais atvejais Aplinkos ministerija išdavė leidimus ribotai naudoti GMM ir GMO mokslo tikslais. Taip pat 2003-2004 metais tokie pat leidimai išduoti Biotechnologijos institutui, UAB Sicor Biotech, UAB Fermentas. Visas AM išduotų leidimų ribotai naudoti GMM ir GMO mokslo tikslams sąrašas pateikiamas ministerijos tinklapyje. Kol kas leidimai išduoti šioms įmonėms ir organizacijoms:

 • UAB “Biocentras”
 • Lietuvos Miškų institutas
 • Lietuvos Žemdirbystės institutas
 • Lietuvos Sodininkystės ir daržininkystės institutas
 • Biotechnologijos institutas
 • UAB “Sicor Biotech”
 • UAB “Fermentas”

Iš pateiktų dokumentų galime daryti išvadas, jog GMO valdymo priežiūros komitetas kryptingai pasisako už GMO įteisinimą, o Aplinkos ministerija pritaria tik ribotam GMO naudojimui mokslo tikslams.

Galbūt aplinkos ministras Briuselyje išreikš Aplinkos ministerijos požiūrį? Tačiau toks požiūris neišdėstytas ministerijos svetainėje. Ar jis apskritai kur nors yra išdėstytas? O galbūt ministras pateiks Lietuvos mokslininkų požiūrį? GMO ekspertų komitetą sudaro Lietuvos mokslininkai. Jie nuolatos pasisako “už” GMO. 2007 metų vasario 14-15 dieną Trakų rajone surengta biosaugos konferencija. Joje dalyvavę mokslininkai taip pat rėmė GMO. Tačiau Lietuvos žaliųjų judėjimas piktinasi, jog į konferenciją susirinko tik tie mokslininkai, kurie yra už GMO auginimą, o priešingos nuomonės besilaikantys mokslininkai yra tiesiog nekviečiami į tokius šališkai organizuojamus renginius.

Tad labai įdomu kurios Lietuvos požiūrį į genetiškai modifikuotus organizmus pateikė aplinkos ministras A. Paulauskas vakar Briuselyje, Aplinkos tarybos posėdyje.

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras