BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos valdybos susirinkime – pastovumo prašymas

2012 m. kovo 16 d. ŽŪR įvyko Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos valdybos susirinkimas, kuriame buvo svarstomi klausimai dėl geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų ir sankcijų taikymo ekologiniuose ūkiuose, taip pat dėl ekologinio ūkininkavimo taisyklių pakeitimo ir įgyvendinimo tvarkos.

Susirinkime dalyvavo ŽŪR direktorius Vaidas Pocius, kuris džiaugėsi asociacijos aktyvumu ir konstruktyviu ėjimu į priekį. “Rūmai gali didžiuotis tokiais nariai kaip Jūs” - sakė direktorius ir žadėjo, jog ŽŪR ir toliau stengsis palaikyti asociaciją, prisidėti prie jos veiklos.

Valdybos posėdyje apslankė ir ekologinius ūkius sertifikuojančios įstaigos “Ekoagros” atstovai, pristatę 2011 m. sertifikavimo rezultatus. Pagal “Ekoagros” duomenis, ekologinių ūkių skaičius sumažėjo. Kaip ir anksčiau 2011 m. daugiausia sertifikuota augalininkystės ūkių, tačiau daugėja ekologiškai auginamų gyvulių, taip pat labai išaugo paukščių skaičius.

Ekologiškai ūkininkaujantys ūkininkai pasisakė už ekologinės politikos stabilumą ir piktinosi dabartine padėtimi, kuomet taisyklės keičiamos kasmet. “Ūkininkams reikalingas stabilumas, kad būtų įmanoma planuoti savo veiklą, kai taisyklės keičiasi kasmet - sėkminga ūkinė veikla sunkiai įmanoma” - sakė asociacijos pirmininkas Saulius Daniulis. Šiuo metu ūkininkai su NMA pasirašo 5 metų trukmės sutartis, todėl reikalaujama, jog tokį patį laikotarpį nesikeistų taisyklės.

Susirinkime ekologiniai ūkininkai, susipažinę su Žemės ūkio ministerijos pateiktais ekologinio žemės ūkio gamybos ir paramos taisyklių pakeitimais, teikė prašymus, pastabas ir pasiūlymus joms ištaisyti. Prašoma, kad pareiškėjams, ketinantiems sertifikuoti gamybą kaip ekologinę, paramos paraiškos būtų teikiamos iki birželio 15 d. Taip pat siūloma, kad, ūkio subjektui nutraukus sutartį su sertifikavimo įstaiga dėl konkretaus lauko sertifikavimo, tas pats laukas būtų sertifikuojamas ne anksčiau kaip po vienerių metų nuo sutarties nutraukimo datos. Ekologinių ūkių asociacija prašo, kad būtų atsisakyta derliaus potencialo vertinimo, kol kompetentingos mokslo institucijos parengs moksliškai pagrįstą derliaus potencialo vertinimo metodiką, su kuria bus supažindinti ekologinio sektoriaus atstovai.

Taip pat ekologiškai ūkininkaujantys ūkininkai siūlo, kad iš ekologinio žemės ūkio taisyklių būtų išbrauktas teiginys “nuo ekologinės gamybos plotuose auginamų pasėlių, kurie skirti ne žaliajai trąšai, nenuimti derliaus neleidžiama”. Ši formuluotė turėtų būti taikoma visiems žemdirbiams ir įtraukiama į paramos už žemės ūkio naudmenų ir kitus plotus paraiškos ir tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisykles tuo pačiu įsigaliojant ir ekologinių ūkių savininkams. Siūloma, kad parama auginantiems vaistažolinius ir prieskoninius augalus būtų ribojama tik tiems pareiškėjams, kurie teiks prašymus sertifikuoti ekologinius ūkius nuo 2012 m, o kitiems pareiškėjams nuo 2012 m. parama teikiama vaistažolinių ir prieskoninių augalų plotui, kuris sudaro ne daugiau kaip 30 proc. sertifikuoto bendro pasėlių ploto.

Prašoma, kad neatitiktys ir poveikio priemonės augalininkystės, gyvulininkystės, bitininkystės, laukinės augalijos rinkimo ir akvakultūros sritims būtų tvirtinamos tik Žemės ūkio ministro įsakymu. Šiuo metu sankcijas už vienus nusižengimus taiko Ministras, už kitus - sertifikuojanti institucija, kas įneša nemažai sumaišties. Ūkininkų nuomone, jų siūloma tvarka būtų skaidresnė.

Posėdyje išrinkta nauja LEŪA valdyba (2 buvusios valdybos nariai atsisakė toliau eiti pareigas, o vienas ankščiau išrinktas valdybos narys neįstojo į asociaciją). Šiuo metu organizacijos valdybą sudaro 9 nariai: naujai prisijungę Marijus Čekavičius, Mindaugas Petkevičius ir Almantas Liorentas, bei jau seniau valdybai priklausę Vidmantas Duonėla, Saulius Daniulis, Valentinas Genys, Nikolajus Dubnikovas, Alfredas Jasinevičius ir Edita Karbauskienė.

Taip pat buvo aptartas ir galimas visuotinis žemdirbių ir kaimo žmonių suvažiavimas. LEŪA nuomone, tokį susirinkimą tikslingiau būtų rengti prieš rudenį vyksiančius Seimo rinkimus. Susirinkime reikėtų apsvarstyti klausimus dėl ES Bendrosios žemės ūkio politikos 2014-2020 m., dėl žemės ūkio gamybos ir kaimo plėtros nacionalinės strategijos ir galimybių ją finansuoti bei dėl socialinės ir ekonominės situacijos Lietuvos kaime ir galimų problemų sprendimo būdų.

ŽŪR ir LEŪA informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras