BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Lietuvoje skubama atrasti skalūnines dujas

Skalūnų dujos - tai gamtinės dujos, susikaupusios mažo skvarbumo ar nelaidžiose uolienose. JAV Energetikos informacijos administracijos Pasaulio skalūnų dujų išteklių ataskaitoje Lietuva yra įtraukta kaip valstybė, kurioje esama šio netradicinio kuro atsargų. Tikintis ekonominės sėkmės, energetikos sektoriaus gigantai skalūnų dujų ieškoti veržiasi ir į Europą. Lietuvoje sudaryta speciali darbo grupė nusiteikusi paskubinti LR Vyriausybę taikyti JAV skalūnų dujų žvalgybos bei gavybos technologijas, nepaisydama aplinkosaugininkų perspėjimų apie ekologines grėsmes.

Sudaryta darbo grupė, turinti parengti pasiūlymus dėl skalūnų dujų išgavimo ir naudojimo, ketina siūlyti Vyriausybei kuo greičiau paskelbti tarptautinį konkursą skalūninių dujų telkinių žvalgymo bendrovei išrinkti. Konkurso nugalėtojas turėtų būti paskelbtas kitų metų pavasarį. Numatoma, kad dujų telkinius Lietuvos teritorijoje atradusi bendrovė turėtų teisę vykdyti ir dujų gavybos darbus.

Komerciniam skalūnų dujų įsisavinimui taikomos sluoksnio hidraulinio plėšymo bei horizontalių gręžinių gręžimo technologijos. Šiame procese naudojamas specialus skystas mišinys, sudarytas iš vandens, sumaišyto su specialiu smėliu ir chemikalais. Mokslininkai perspėja, kad dauguma tų chemikalų yra nuodingi ir pavojingi žmogaus sveikatai. Gręžimas ir dujų išgavimas nėra hermetiški procesai, todėl iškyla didelė rizika chemikalais užnuodyti įvairius Žemės gelmių sluoksnius, o taip pat - ir geriamojo vandens telkinius. Dar viena grėsmė, kylanti išgaunant skalūnų dujas, tai vandens užteršimas metano dujomis.

Amerikoje kai kuriose vietovėse jau susiduriama su cheminės taršos problema geriamo vandens telkiniuose. Keletui JAV regionų, kur išgaunamos skalūnų dujos, buvo nustatytas leistinas ribas peržengtas užterštumo lygis. Dėl to buvo uždarytas ne vienas dujų gręžinys.

ŽL informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (2)

Darius2011-10-27 15:56

Paziūrėkit filmą “Gasland” 2010 metų rež. Josh Fox nufilmuoto Amerikoje ir pamatysite su kokiomis problemomis susiduria žmonės, kurie gyvena šalia tų telkinių skalūninių dujų. Ir tos problemos siekia ne tik juos. Na bet geriau vieną kartą pamatyti nei 10 - išgirsti.

Šienpjovys2011-10-29 11:49

Šalin kapitalistinės kiaulės su antgamtiškais JAV projektais!

Rašyti komentarą

Tavo komentaras