BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Lietuvoje pirmą kartą paminėtas Augalų žavadienis

Gegužės 18 d. (penktadienį) Lietuvoje, kaip ir kitose Europos, Amerikos, Azijos ir Australijos žemynuose, kartu su Europos augalų tyrimų asociacija pirmą kartą paminėtas Augalų žavadienis, skirtas pagerbti planetoje egzistuojančias augalų rūšis. Pasak mokslininkų, jų auga net 250 tūkst. Ta proga Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Kauno botanikos sode organizuota spaudos konferencija, kurioje dalyvavo su augalais ir jų priežiūra susijusių įstaigų atstovai.

„Žmogaus ir jį supančios gamtos darna, darbštumas ir prasminga technologijų skvarba geba labiausiai neįtikimose žemės vietose sukurti žydinčias oazes”, - spaudos konferenciją pradėjo žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius. - Tai dar kartą mums įrodo, kad mokslas atveria kelius naujovėms. Turiu omenyje VDU Botanikos sodą. Lankydamas Lietuvos kaimą, matau, kaip iš šio sodo puoselėjamas grožis ateina į mūsų sodybas. Mokslas ne tik konsultacijomis padeda prižiūrėti augalus, bet ir moko pamatyti jų unikalumą”.

Be statistinių duomenų apie augalų naudojimą ir paplitimą žemės ūkio sektoriuje, ministras spaudos konferencijoje aptarė ir kitus visuomenei aktualius klausimus. „Labai dažnai žiniasklaidos priemonėse manipuliuojama miškų kirtimo klausimu. Neretai išsakomos abejonės dėl šio sektoriaus išlikimo Lietuvoje. Todėl šia proga norėčiau akcentuoti, kad nuo 1990 m. šalyje miškų plotai nesumažėjo, bet padidėjo 2 proc. Tad miškų nykimo grėsmės tikrai nėra”, - sakė K. Starkevičius. Žemės ūkio ministras atkreipė susirinkusiųjų dėmesį ir į ekologiškos bei pačių ūkininkų gaminamos produkcijos prieinamumą vartotojams: „Ekologinis ūkininkavimas nėra tik išmokų gavimas - tai ir produkcijos realizavimas. Ne mažiau svarbu ir tai, kad visuomenė pažintų ir įvertintų natūralių produktų skonį. Apie 600 ūkininkų šalyje augina, gamina ir produkciją parduoda patys. Ir tai vyksta ne tik Lietuvoje, visame pasaulyje”.

Žemės ūkio ministras Augalų žavadienio proga dėkojo ir šalies gėlių selekcininkams, kurie kiekvienais metais „Girstučio” sporto ir kultūros rūmuose rengia kardelių, irisų ir jurginų parodas.

„Minėti Augalų žavadienį be valstybinių ir mokslo įstaigų norą pareiškė ir būrys vaikų lopšelių-darželių. Kas žino, gal tarp šių vaikų - ir būsimi mūsų šalies ministrai. Renginio tikslas - paskatinti žmogų domėtis ir grožėtis augalais”, - spaudos konferencijoje po išsamios Augalų žavadienio programos pristatymo įvairiuose miestuose sakė renginio pagrindinė organizatorė, VDU Botanikos sodo direktorė prof. Vida Mildažienė.

Atsakydama į žemės ūkio ministro pastebėjimą apie besidominčiųjų konsultacijas dėl augalų priežiūros, Botanikos sodo direktorė pažadėjo netolimoje ateityje sode įkurti energetinių augalų kolekciją ir konsultuoti jų auginimo bei priežiūros klausimais. Beje, vienu aktyviausiu Augalų žavadienio dalyvių V. Mildažienė įvardijo Valstybinę augalų tarnybą prie Žemės ūkio ministerijos, kuri penkiuose šalies miestuose gyventojams siūlė ne tik įdomių diskusijų temų, bet ir naudingų konsultacijų kuruojamais klausimais.

„Lietuvoje auga apie 1,8 tūkst. augalų rūšių, iš kurių maždaug trečdalis yra atkeliavę iš svetur”, - sakė Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos departamento Biologinės įvairovės skyriaus vedėjas Selemonas Paltanavičius. - Tačiau šiandien iš tiesų pasigendu tradicinių augalų mūsų sodybose: senųjų darželių augalų, močiutės kvepiančių narcizų, ilgiuosi sodybose raiškios mūsų šalyje atsispindinčios sezonų kaitos - mes taip prie to įpratome, kad nebepastebime šio grožio”.

Lietuviškų sodybų temą spaudos konferencijoje tęsė ir Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjungos atstovas Regimantas Pilkauskas: „Yra labai gražių kraštovaizdžio tvarkymo pavyzdžių, tačiau viena iš mūsų blogybių - tai šalia namų išpopuliarėjusios tujos. Šalia mūsų sodybų, vis dėlto, daugiau dėmesio turėtų būti skirta įprastiems lietuviškiems medžiams”.

„Žavėjimasis augalais suartina žmones, - sakė Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Lietuvos miškų instituto direktorius prof. Remigijus Ozolinčius. - Jei neplėtotume ūkinės veiklos ir netvarkytume aplinkos, Lietuvoje kiekvienais metais mišku savaime apželtų po 5 tūkst. ha žemės. Tikiu, kad tokie renginiai mokslo bacila padės užkrėsti ne vieną jauną žmogų, o ateityje Augalų žavadienis taps mūsų kultūros dalimi”. Pasak R. Ozolinčiaus, Lietuvoje beveik pusė miškų yra privatūs. Apklausų duomenimis, juose savininkai pirmiausia linkę kurti poilsio zonas, tik po to vykdyti ūkinę-komercinę veiklą - parduoti medieną.

Praėjusį penktadienį tarptautinį Augalų žavadienį įvairiais renginiais paminėjo net 545 institucijos iš 39 šalių. Lietuvoje: Vilniuje, Kaune, Šiauliuose, Klaipėdoje ir Kaišiadoryse ją įgyvendino 25 įvairios įstaigos.

Pasiekti kuo daugiau piliečių, jiems išaiškinant įvairiapusę augalų svarbą, siekiant akcentuoti žavėjimąsi augalais bei augalų mokslo svarbą žemės ūkiui, sodininkystei, miškininkystei, taip pat ne maisto produktų pramonei ir aplinkos apsaugai Augalų žavadienio proga penki šalies miestai siekė įvairiai:

Vilniuje - nuo ekskursijų po netikėčiausius botanikos sodo kampelius, didžiausios gėlės piešimo konkurso, kavamedžių pažinimo, žygių į džiungles, muzikantų pasirodymų iki meninės instaliacijos iš gyvų medžių ir žolės „Pievos ritmu” Europos aikštėje;

Kaune - labirintų statybomis parke, susipažinimu su mobilia biolaboratorija, atogrąžų drugelių paroda, senojo botanikos sodos lobių ir medžių rievių pažinimu, Lietuvos vandens augalų ir gyvūnų ekspozicijos pristatymu, augalinių dažų alchemija ir kt.;

Klaipėdoje - pažintinėmis ekskursijomis apie augalus moksleiviams ir darželinukams, seminarais apie arbatžoles daržo lysvėje, išsamia informacija apie ąžuolus, ornamentinio gėlyno įrengimu ir t.t.;

Šiauliuose - susitikimais su Lietuvos biologijos mokytojų asociacijos nariais, sukulentų paroda, seminaru „Naudingosios augalų savybės”, parodomis iš gamtinės medžiagos „Dekoratyvinių augalų žavesys” ir „Augalų motyvai lietuvių buityje”, fotografijų paroda ir t.t. ;

Kaišiadoryse - ekskursija po dekoratyvinių augalų ir vejos žolių kolekciją.

Žemės ūkio ministerijos informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras