BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Lietuvoje – užregistruota nauja kūltupių rūšis

Spalio 1 d. aplankiau Kopgalio molą, kur pastebėjau marių pusėje nuo akmenų pakylantį kūltupį. Buvo ramus ir giedras oras, tad iš karto pastebėjau, kad kūltupys šviesokas. Kiek paskrydėjęs jis vėl nusileido ant akmens, kur per žiūronus jį detaliai apžiūrėjau. Buvo aiškiai matyti, kad šviesiai smėliškas kūltupio viršus spalviškai praktiškai nesiskiria nuo pilvinės ir sparno priekinės dalies, balsvas antakis vienodos spalvos ir priekyje neturėjo rudeniniam paprastajam kūltupiui būdingo rusvumo, ausies sritis spalviškai neišsiskyrė iš galvos fono. Jau beveik neabejojau, kad stebiu palšąjį kūltupį (Oenanthe isabellina), kurio kiekvienas akylesnis paukščių stebėtojas tikriausiai jau seniai laukė pasirodant Lietuvoje.

Nedelsdamas pradėjau paukštį fotografuoti, juolab, kad palšasis kūltupys buvo maždaug dvigubai jaukesnis nei gana baugštūs mūsiškiai gentainiai ir prisileisdavo apie 10 m atstumu.

Pavykusiose nuotraukose galima matyti, kad palšojo kūltupio kojos ir snapas stipresni, uodega trumpesnė, o stovėsena dažnai statesnė nei paprastojo kūltupio. Nedideles abejones, kad tai gali būti ir paprastojo kūltupio variacija greitai išsklaidė keletas autoritetingų Europos paukštininkų. Taigi, į Lietuvos paukščių sąrašą įrašome 381 rūšį.

Palšasis kūltupys (Oenanthe isabellina). Sauliaus Karaliaus nuotr.

Palšasis kūltupys (Oenanthe isabellina). Sauliaus Karaliaus nuotr.

Visai neseniai, šešiomis dienomis anksčiau nei Lietuvoje, palšąjį kūltupį savo šalyje pirmą kartą aptiko ir estai, tuo tarpu Latvijoje jau stebėti margasis ir dykuminis kūltupiai, o šis dar neaptiktas. Suomijoje per stebėjimų istoriją registruoti net 23 šios rūšies stebėjimo atvejai, Švedijoje - 17, tuo tarpu didžiulėj Lenkijoj - tik 2 stebėjimai.

Skirtingai nuo kitų kūltupių rūšių patinai nuo patelių praktiškai nesiskiria. Kaip ir visi kūltupiai, išskyrus mūsiškį, palšieji kūltupiai yra pietiečiai, plačiai paplitę Mongolijoje, Kazachstane bei Vidurinėje Azijoje, vakaruose veisimosi arealas siekia Graikiją.

Lietuvos ornitologų draugijos informacija pagal Sauliaus Karaliaus pateiktą medžiagą

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras