BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Lietuvių aplinkosauginė elgsena


Reprezentatyvios Lietuvos gyventojų apklausos duomenys rodo, jog tik maždaug dešimtadalis lietuvių, skatinami aplinkosauginių motyvų, stengiasi nuolat rūšiuoti atliekas, taupyti energiją ir vandenį, riboti vartojimą ir asmeninį naudojimąsi automobiliu. Vidutiniškai trečdalis lietuvių niekada to nedaro.

Populiariausia aplinkosauginės elgsenos rūšis - atliekų rūšiavimas. Šio elgsenos tipo paplitimui daug įtakos turi šviečiamosios kampanijos ir gausi informacija viešojoje erdvėje.

Mažiausiai lietuviai linkę atsisakyti važiavimo asmeniniu automobiliu. Automobilis lietuviams yra tapęs ne vien būtinąja susisiekimo priemone, bet ir itin svarbiu statuso simboliu. Elgseną, kuri susijusi ne vien su poreikių tenkinimu, bet ir su socialinio statuso ar tapatybės ženklais (kaip automobilis) visuomet sunku keisti, net jei ji pažeidžia socialinės normos ribas, t. y. laikoma „aplinkai nedraugiška”.

Duomenų grafike taip pat matome, jog „žaliojo vartotojo” kategorijai galima priskirti maždaug 8 proc. lietuvių. Žaliuoju vadiname tokį vartotoją, kuris dėl aplinkosauginių priežasčių vartojimą nuolat riboja.
Siekiant paaiškinti pro-ekologišką lietuvių elgseną būtina pabrėžti, kad po šia elgsena dažnai glūdi ne aplinkosauginiai, o ekonominiai motyvai. Ekonominis motyvas sunkiai atskleidžiamas apklausų metu, nes respondentai stengiasi pasirodyti geresniais, nei išties yra. Visgi remiantis kitų tyrimų duomenimis galime drąsiai teigti, jog respondentai dažniau riboja vartojimą ar taupo vandenį, energiją ne dėl įsisąmonintų aplinkosauginių paskatų, o dėl racionaliai įvertintų ekonominių motyvų.

Duomenys paremti reprezentatyvia Lietuvos gyventojų apklausa, kuri buvo atlikta 2010 m. gruodį - 2011 m. sausį KTU Politikos ir viešojo administravimo institutui vykdant projektą „Socialinių problemų stebėsena: Tarptautinio socialinio tyrimo programos įgyvendinimas”. Projektą finansuoja Lietuvos mokslo taryba.

Parengė dr. Audronė Telešienė
KTU Politikos ir viešojo administravimo institutas

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras