BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Lietuva ruošiasi atstovauti ES pozicijai GMO klausimais

Šiandien į Aplinkos ministerijos surengtą seminarą, skirtą su genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) naudojimu susijusiems klausimams, susirinko valstybės institucijų atstovai, mokslininkai, GMO valdymo priežiūros komiteto nariai, žymūs tarptautiniai ekspertai.

Jie aptaria GMO naudojimo problemas, kurios tampa vis aktualesnės Europos Sąjungos bendruomenei. Su GMO teikiama nauda ar galima žala susiję klausimai vis dažniau tampa svarstymų tema. Kaip sakė Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos departamento GMO skyriaus vedėja Odeta Pivorienė, pastaraisiais metais jaučiamas stiprėjantis spaudimas Bendrijai plačiau atverti vartus GMO.

Netrukus, kai Lietuva pirmininkaus ES Tarybai, mūsų šalis pasauliniu mastu turės atstovauti Bendrijos pozicijai ir GMO klausimais. ES šalys yra ratifikavusios Jungtinių Tautų Biologinės įvairovės konvencijos Kartachenos biosaugos protokolą - pagrindinį dokumentą, reguliuojantį gyvų genetiškai modifikuotų organizmų naudojimą tarptautiniu mastu. Jo tikslas - užtikrinti reikiamą gyvų modifikuotų organizmų, galinčių sukelti neigiamą poveikį biologinės įvairovės išsaugojimui ir tolydžiam jos naudojimui, saugumą šių organizmų saugaus perdavimo, apdirbimo ir naudojimo srityse, atsižvelgiant ir į riziką žmogaus sveikatai ir ypač į jų tarpvalstybinį judėjimą. Šio tarptautinio susitarimo principais ir grindžiama ES politika. Tačiau, pasak Odetos Pivorienės, padėtį apsunkina tai, kad nėra vienodo ES šalių požiūrio į GMO naudojimą.

Lietuva, kaip ir kitos mažos ES valstybės, laikosi ypatingo atsargumo principo naudojant ir išleidžiant GMO į aplinką. Mūsų šalis yra gavusi prašymų leisti auginti GMO nedideliame plote mokslo tiriamaisiais tikslais, bet nėra išdavusi nei vieno leidimo. Ir ateityje numatoma laikytis atsargumo principo.

Aplinkos ministerijos informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras