BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Lietuva, rinkis tvarią energiją ir saugok švarų vandenį

15-iolika Europos jaunimo aplinkosaugos organizacijų vienijantis tinklas „Jaunieji Žemės Draugai” šiandien išsiųstu laišku kviečia aukščiausius Lietuvos vadovus ir pareigūnus stabdyti skalūnų dujų žvalgybą ir gavybą Lietuvoje, ragina rinktis aplinką tausojančias alternatyvas bei remia nevyriausybinių organizacijų ir vietinių bendruomenių pasipriešinimą skalūnų dujų žvalgybai ir tolimesnei gavybai.

Jaunieji Žemės Draugai Lietuvos Prezidentei D. Grybauskaitei, ministrui pirmininkui A. Butkevičiui ir aplinkos ministrui V. Mazuroniui skirtame laiške ragina pažvelgti į problemos šaknis ir teikti prioritetus aplinką, žemės išteklius ir žmonių sveikatą tausojančiai energijai, t. y. vystyti atsinaujinančių išteklių energetiką, didinti energijos naudojimo efektyvumą, mažinti neracionalų energijos vartojimą, o Lietuvos pietvakarių regionuose plėtoti ilgalaikį gyventojų užimtumą užtikrinsiantį turizmą ir ekologinį žemės ūkį.

Laiške, remiantis moksliniais tyrimiais ir Europos Parlamento atliktomis studijomis, išdėstomos pagrindinės su skalūnų dujų gavyba ir hidraulinio skaldymo technologija susijusios rizikos aplinkai ir žmonių sveikatai, iš kurių didžiausias grėsmes kelia požeminio vandens ir oro tarša, atliekų tvarkymas ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos. Teigiama, kad skalūnų dujų gavybos ekonominė nauda susijusių rizikų neatsveria, nes neįskaičiuojami visi aplinkos ir sveikatos apsaugos kaštai.

Jaunųjų Žemės Draugų laiške šalies vadovai taip pat raginami “suteikti išsamią informaciją visuomenei apie galimas rizikas skalūnų dujų žvalgybos ir gavybos procesuose ir atstovauti vietos gyventojų interesams; laikantis įsipareigojimų Kioto protokolui ir tvaraus vystymosi tikslų, įgyvendinti ilgalaikę atsinaujinančiosios energijos išteklių politiką Lietuvoje; ženkliai pagerinti energijos vartojimo efektyvumą namų ūkyje, viešajame ir pramonės sektoriuose; sukurti ekonomines paskatas mažinti energijos švaistymą, taip pat įteisinti energijos naudojimo apskaitą pagal individualų suvartojimą; nustatyti gaires visos energijos gamybos ir vartojimo sistemos perėjimui prie mažiau žalos turinčios aplinkai ir klimato kaitai; galiausiai, atidėti skalūnų dujų gavybos planus, kol moksliniai tyrimai sukaups išsamią informaciją apie visas rizikas vandens ir oro kokybei, ilgalaikes galimos taršos pasekmes bei bus sukurta įstatyminė bazė”.

Jolantos Uktverytės piešinys

Jolantos Uktverytės piešinys

Priedai:

Jaunųjų Europos Žemės Draugų laiškas:
www.foeeurope.org/sites/default/files/shale_gas_letter_lithuania_25-02-2013.pdf

Vizualinė medžiaga:
https://www.dropbox.com/sh/1xczbfx0qk7moyg/O26VL8BJ_3

Kiti priedai (laiško vertimas į lietuvių kalbą, pranešimo spaudai tekstas, cituoti šaltiniai)
https://www.dropbox.com/sh/hio1ibidqd0no4b/0_PFtIHoVg

Asmenys kontaktams

1. Jolanta Uktverytė, Pirmininko pavaduotoja, Jaunieji Žemės Draugai Lietuva (Ekologinis klubas “Žvejonė”). Mob. +370 613 18388, el. paštas: jolanta@zvejone.lt (Jaunųjų Žemės Draugų laiškas ir pozicija, skalūnų dujų problematika Lietuvoje, parama NVO ir bendruomenėms);

2. Antoine Simon, Skalūnų dujų kampanijos aktyvistas, Europos Žemės Draugai. Mob: +32 486 685 664, el. paštas: antoine.simon@foeeurope.org (skalūnų dujų aplinkosauginė problematika Europoje, spragos ES teisės aktuose dėl gavybos reglamentacijos);

3. Sophie Manson, Organizacijų tinklo koordinatorė, Jaunieji Europos Žemės Draugai. Tel. +32 2 893 10, el. paštas: sophie.manson@foeeurope.org (Jaunieji Žemės Draugai Europa, atstovaujamos organizacijos, struktūra, veiklos pagrindai ir principai).

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras