BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Lietuva ES vardu pasirašė pasaulinį susitarimą dėl gyvsidabrio

Šiandien Japonijoje vykstančioje pasaulinėje Diplomatinėje konferencijoje aplinkos ministras Valentinas Mazuronis ir ES aplinkos komisaras Janez’as Potočnik’as Europos Sąjungos vardu pasirašė naują tarptautinę Minamatos konvenciją dėl gyvsidabrio. Ministras konvenciją pasirašė ir Lietuvos vardu. Šiame svarbiame tarptautiniame renginyje dalyvauja per šimtą aukšto rango pareigūnų iš viso pasaulio. Pasirašytos konvencijos tikslas - mažinti gyvsidabrio išmetimą ir jo poveikį žmonių sveikatai ir aplinkai.

„Labai reikšminga tai, kad Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai metu pasirašoma Gyvsidabrio konvencija. Taip vainikuojamos ketverius metus trukusios ir tik šių metų pirmą pusmetį pasibaigusios tarptautinės derybos dėl naujos teisiškai įpareigojančios priemonės”, - sakė Valentinas Mazuronis. Ministro žodžiais, dabar prasideda kitas svarbus etapas - Konvencijos įgyvendinimas. Tai bus naudinga ir ES piliečiams, ir visai pasaulio visuomenei. Konvencija reglamentuoja visą gyvsidabrio gyvavimo ciklą - pradedant kasyba, perdirbimu, naudojimu, išsiskyrimo į orą kontrole ir baigiant atliekų ir užterštų teritorijų tvarkymu.

Jungtinių Tautų aplinkos programoje jau 2003 m. buvo nutarta imtis priemonių reglamentuoti gyvsidabrį, pripažinti, kad jis yra visuotinį susirūpinimą kelianti cheminė medžiaga. Patekęs į aplinką, oru ir vandeniu pernešamas tolimais atstumais, jis kelia didelę riziką žmonėms ir aplinkai. Prieš ketverius metus buvo įsteigtas tarptautinis derybų komitetas teisiškai privalomam susitarimui parengti. ES buvo viena iš lyderių aktyviai derantis ir rengiant Konvenciją, kuri įneš svarų indėlį taikant ES aplinkosauginius standartus pasaulyje. Gyvsidabrio konvencija - pirmoji tarptautinė daugiašalė aplinkosauginė sutartis, pasirašoma per pastaruosius dešimt metų.

V. Mazuronis ir J. Potočnik.

V. Mazuronis ir J. Potočnik.

Artėjant Diplomatinei konferencijai, Valentinas Mazuronis, kaip ES aplinkos tarybos pirmininkas, paragino visų ES šalių aplinkos ministrus pasirašyti Konvenciją. Be Lietuvos, šiandien tai padarė dar 21 ES valstybė. Lietuva siekia, kad visos ES šalys ne tik pasirašytų, bet artimiausiu metu ir ratifikuotų šį tarptautinį susitarimą. ES Tarybai pirmininkaujanti Lietuva yra atsakinga už tinkamą ES valstybių pasirengimą šiai konferencijai ir aktyvų dalyvavimą joje. Mūsų šalis koordinavo bendrosios ES pozicijos rengimą per parengiamąjį susitikimą, kuris vyko praėjusį pirmadienį ir antradienį. Per jį galutinai susitarta dėl dokumentų, pradedant baigiamuoju aktu ir baigiant sprendimais, kurių reikia Konvencijos įgyvendinimui užtikrinti. Šiuo tikslu Lietuva kartu su ES valstybėmis siekia, kad pereinamuoju laikotarpiu būtų veiksmingiau naudojamos esamos administracinės struktūros, aktyviau bendradarbiaujama ir koordinuojami veiksmai su kitomis chemines medžiagas ir atliekų tvarkymą reglamentuojančiomis konvencijomis ir specialiosiomis programomis, sukurtomis cheminių medžiagų ir atliekų sektoriams finansuoti.

Japonijos Minamatos miestas neatsitiktinai pasirinktas Diplomatinės konferencijos vieta. Praėjusio amžiaus 4-7 dešimtmečiais čia buvo intensyviai gaminamos cheminės medžiagos, ir į aplinką pateko didžiuliai kiekiai gyvsidabrio ir jo junginių. Tai tapo sunkių susirgimų ir mirčių priežastimi, o taršos padariniai jaučiami iki šiol. Gyvsidabrio sukeliama liga pasaulyje žinoma Minamatos pavadinimu. Tūkstančių žmonių kančios, patirtos dėl neatsakingo gyvsidabrio tvarkymo praeityje, pagerbtos vakar, konferencijos išvakarėse, per Minamatoje surengtą atminimo dieną.

Aplinkos ministerijos informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras