BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Lapkričio 18 d. – Europos supratimo apie antibiotikus diena

Lapkričio 18 d. minima Europos supratimo apie antibiotikus diena - tai galimybė dar kartą paraginti visuomenę apdairiai naudoti antimikrobines medžiagas, prisidėti prie mikroorganizmų atsparumo mažinimo strategijų ir informacijos sklaidos šiuo klausimu.

,,Labai svarbu sutelkti visuotines pastangas siekiant, kad atsparumas antibiotikams neplistų ir antimikrobinės medžiagos išliktų veiksminga priemone kovoje su gyvūnų ir žmonių ligomis. Antimikrobiniai vaistai - nepaprastai svarbi gyvūnų ir žmonių gydymo priemonė, tačiau kiekvieną kartą juos panaudojus, didėja rizika, kad ligos sukėlėjas įgis atsparumą. Todėl ypač svarbu didinti visuomenės supratimą šiuo klausimu, siekti, kad gyvūnų laikytojai, veterinarijos gydytojai ir kiti suinteresuoti asmenys kuo atsakingiau naudotų antimikrobines medžiagas”, - komentavo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus vyriausioji gydytoja Ugnė Žymantaitė.

Antimikrobinio atsparumo klausimas sprendžiamas pasauliniu lygmeniu. Visuotinai pripažįstama, kad būtini ilgalaikiai pokyčiai šioje srityje. Norint juos įgyvendinti, renkama išsami informacija apie antimikrobinių medžiagų pardavimą, naudojimą, vykdoma moksliškai pagrįsta jų stebėsena, atliekami išsamūs vakcinų tyrimai, kuriamos biologinės saugos priemonės, svarstomos atsparių gyvūnų veisimo alternatyvos.

Lietuva, kaip ir kitos valstybės narės, dalyvauja Europos vaistų agentūros vykdomame ,,Europos antimikrobinių medžiagų vartojimo veterinariniais tikslais stebėsenos projekte” (angl. ,,European Surveillance of Veterinary Antimicrobial Consumption” (ESVAC)), prisideda prie bendro duomenų rinkimo. Remiantis ESVAC ataskaitų duomenimis, Lietuvoje stebimas 14 % antimikrobinių medžiagų pardavimų mažėjimas (2010 m. parduota 16 t, 2011 m. - 14 t antimikrobinių medžiagų).

Europos veterinarijos mokslininkų nuomone, efektyvesnis gyvūnų sveikatos ir biologinės saugos priemonių taikymas bei geros ūkininkavimo praktikos puoselėjimas ūkiuose gali ženkliai sumažinti infekcijų plitimą, o kartu ir gydymo poreikį. Svarbiausia tinkamai laikyti gyvūnus, paisyti jų fiziologinių ir etologinių reikmių, laiku vakcinuoti, o susirgus - taikyti veiksmingą gydymą.

Veterinarijos gydytojos U.Žymantataitės teigimu, svarbu žinoti, kad antimikrobines medžiagas (antimikrobiniai vaistai priskiriami receptinių vaistų kategorijai) privalo skirti tik veterinarijos gydytojai, nes tai specifinių žinių reikalaujanti sritis. Skiriant veterinarinį vaistą, gydytojas įvertina daugelį faktorių: antibiotiko veikimo mechanizmą, ligos sukėlėjo jautrumą konkrečiam antimikrobiniam vaistui, vaisto savybes patekti į mikroorganizmų lokalizacijos židinį, gydomo gyvūno jautrumą vaistui, jo fiziologinę būklę, parenka optimalią dozę, naudojimo būdą, atsižvelgia į galimą šalutinį poveikį, jei reikia, taiko atsargumo priemones.

Europos tarptautinės gyvūnų sveikatos federacijos iniciatyva, yra parengti trys informaciniai lankstinukai (išversti daugelio šalių kalbomis), skirti visuomenei, gyvūnų laikytojams ir veterinarijos gydytojams su patarimais, rekomendacijomis dėl atsakingo antibiotikų naudojimo. Daugiau informacijos apie tai galima rasti internete, adresu: http://vmvt.lt/lt/gyvunu.sveikata/veterinariniu.vaistu.kontrole (žr. Naudingos nuorodos, Antimikrobinis atsparumas).

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba primena, kad Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute atliekami bakterijų jautrumo antibiotikams nustatymo tyrimai (nuoroda internete adresais: http://www.nmvrvi.lt/lt/laboratoriniu.tyrimu.ikainiai.2013.m/ (žr. Bakterijų jautrumo antibiotikams nustatymas; Bakterijų kultūrų patvirtinimas), http://www.nmvrvi.lt/lt/naujienos/511/.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras