BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Lankytinos miškų vietos – jau ir mobiliajame telefone

Valstybinių miškų miškininkai yra pirmieji valstybinio sektoriaus atstovai, žengiantys koja kojon su dabartinėmis technologijomis - iš bet kurios pasaulio vietos naudojant kompiuterį ar mobilųjį telefoną jau galima pasiekti susistemintą informaciją apie Lietuvos valstybinius miškus, juose esančius rekreacinius objektus, išaugintus miško sodmenis, rasti miškų žemėlapius.

Pirmieji iš valstybinio sektoriaus

Miškai yra neatsiejami visuomenės ir valstybės gyvenime. Visuomenė naudojasi jais poilsiui ar rekreacijai, gyventojai ir verslo subjektai iš miškų urėdijų perka apvaliąją medieną, miško ar dekoratyvinius sodmenis. Informacija apie valstybinių miškų būklę, miškų urėdijų vykdomą veiklą, miško sodmenis ar rekreacinius objektus daugiau kaip dešimtmetį pasiekiama 42 miškų urėdijų interneto svetainėse. Tobulėjant technologijoms ir didėjant visuomenės poreikiui informaciją pasiekti kuo greičiau ir susistemintą, valstybinių miškų sektorius specialistai rado galimybę ir suskūrė visiškai naują intelektualią informacinę sistemą.

Generalinė miškų urėdija, besirūpinanti šalies valstybinių miškų tvarkymu, apsauga ir plėtra, įgyvendino projektą „Intelektuali miškų ūkio elektroninių paslaugų informacinė sistema” (toliau - IMŪEPIS), kuris buvo finansuojamas Europos Sąjungos 2007-2013 metų struktūrinės paramos lėšomis pagal Ekonomikos augimo veiksmų programos prioriteto „Informacinė visuomenė visiems” priemonę „Intelektualios valdymo sistemos”.

Šios sistemos pagrindą sudaro Generalinės miškų urėdijos ir visų miškų urėdijų susiteminta aktualiausia informacija ir interaktyvus žemėlapis, kuriame sužymėti įvairūs objektai.

Svetainę www.valstybiniaimiskai.lt turėtų įsiminti visi, kurie lankosi miške, kurie domisi valstybinių miškų sektoriaus teikiamomis paslaugomis ar tiesiog norintys pamatyti medžio meistrų darbų rekreaciniuose objektuose. Interneto svetainėje pateikiama susisteminta informacija apie miškų būklę, saugomus objektus, prekybą miško ir dekoratyviniais sodmenimis, prekybą apvaliąja mediena, aprašyti rekreaciniai objektai, pateikiama naujausia ir aktualiausia valstybinių miškų sistemos informacija.

Vienas iš svarbiausių IMŪEPIS sistemos elementų ir naujovė miškų sektoriuje, kad visą informaciją, kuri pateikiama adresus www.valstybiniaimiskai.lt, galima skaityti ir mobiliąjame telefone. Sistema sukurta taip, kad visi išmaniųjų telefonų vartotojai, gali parsisiųsti programėlę - mobiliąją aplikaciją „Valstybiniai miškai” (Symbian, Android, iOS operacinėms sistemoms. Aplikacijos pagalba mobiliojo ryšio vartotojai keliaudami po Lietuvą ar būdami kuriame nors miške, prisijungę internetinį ryšį, turi galimybę surasti jiems reikiamą informaciją ar miško žemėlapio pagalba surasti norimą miško objektą.

Kitas svarbus IMŪEPIS sistemos elementas - interaktyvus miškų ūkio paslaugų žemėlapis, kuris padeda surasti išsamią interaktyvią informaciją apie lankytinus objektus Lietuvos valstybiniuose miškuose, tikslią jų vietą žemėlapyje, keleivio informaciją apie kelius iki pasirinkto objekto, kaip nuvykti iki norimo objekto ir meteorologinę informaciją. Bus nuolat renkama, teikiama ir atnaujinama geografinė informacija apie valstybiniuose miškuose esančius lankytinus objektus, kurie gali būti svarbūs visuomenei pažintiniu, mokomuoju, poilsiniu, ugdomuoju požiūriu bei kitais aspektais.

Modernios technologijos skatina domėtis mišku

Generalinės miškų urėdijos prie Aplinkos ministerijos vyriausiasis patarėjas Andrius Vancevičius sako, jog įgyvendintas projektas padeda neatsilikti nuo technologijų plėtros tempų, o tuo pačiu valstybinius miškus daro patrauklesnius visuomenei, padidinta galimybes surasti reikalingą informaciją bet kuriam vartotojui.

„Tikimės, kad programa padės žmonėms suprasti, kokie vertingi yra mūsų miškai, kiek daug yra galimybių pailsėti ir Lietuvoje. Įdėtas didelis darbas, sukurta naujoviška sistema ir visa tai miškininkai daro dėl mūsų žmonių, dėl augančių vaikų. Palaipsniui matome, kad mūsų darbas nenueina veltui, kad visuomenė sąmojingėja, mažiau teršia miškus, mažiau laužo ar degina poilsiavietes. Vadinas nuoširdus miškininkų darbas nenueina veltui”, - sako A.Vancevičius.

Anot jo, tokie projektai skatina domėjimąsi miškais, vidinį ir atvykstamąjį turizmą Lietuvoje, be to, leidžia geriau išnaudoti valstybinių miškų galimybes rekreacinėms ir turistinėms reikmėms. Projektas prisideda prie moderniųjų technologijų plitimo ir panaudojimo šalies ūkyje, taip pat didina valstybinių miškų vertę bei svarbą visuomenės gyvenime.

„Daug darbų reikėjo padaryti, kol galėjome sistemą išbandyti patys ir pateikti ją visuomenei. Žinoma, sulaukiame nemažai kritikos, tačiau ji dažnai būna nepagrįsta, kalbama neįsigilinus į programos sukūrimo esmę ir tikslus. Dažnai kritikuoja tie, kurie negali padaryti geriau ar bent jau tiek pat” - kalbėjo A. Vancevičius

Gamtos turtams populiarinti

Švenčionėlių miškų urėdijos miškų urėdas Nauris Jotautas džiaugiasi, kad toks miškininkams ir visuomenei reikalingas projektas įgyvendintas pakankamai greitai ir teiks naudą visuomenei.

„Daug projektui reikalingos informacijos turėjome, ją prireikė tik sutvarkyti ir susisteminti, o dabar internete ta informacija jau yra prieinama visiems miške mėgstantiems laiką praleisti šalies gyventojams ir užsienio svečiams”, - kalba Švenčionėlių urėdas.

Anot jo, šis GMU projektas yra išskirtinis, nes jo metu surinkta ir vienoje vietoje pateikta tiek informacijos apie lankytinas miškų vietas, rekreacinius objektus, kiek neturi joks kitas Lietuvos tinklalapis.

„Svarbu, kad mes šiame projekte informaciją pateikiame apie gamtos turtus, miškininkų sukurtus objektus ir juos pristatome plačiam žmonių ratui, o tai reiškia, kad žmonės, sužinoję apie galimybes, galės naudotis miškininkų pastangų mišką paversti traukos objektu vaisiais”, - sako N. Jotautas.

Nustatys lankytojo buvimo vietą

Turbūt vienas iš svarbiausių klausimų, iškylančių miško lankytojams, būdavo kaip miškų urėdijos interneto svetainėje aprašytą rekreacinį objektą surasti miške. Nežinant tikslios rekreacinio objekto vietos ir nelabai orientuojantis miško keliukais, galima jo ir nesurasti. Informacija apie objekto buvimo vietą kartais nurodoma kaip miško kvartalas ar sklypas, kas apsunkina orientavimąsi miške apie miško kvartalų žymėjimą nežinančiam žmogui.

Vienas iš IMŪEPIS sistemos tikslų ir buvo - struktūrizuotai pateikti informaciją apie rekreacinius objektus pasinaudojus moderniomis technologijomis, t.y. geoinformacinėmis sistemomis. Nuo šiol miško lankytojas gali atsiversti reikiamos teritorijos žemėlapį, kuriame sužymėti keliai bei rekreacinių objektų simboliai, atitinkantys objekto poziciją žemėlapyje. Paspaudus ant pasirinkto objekto, pateikiamas trumpas jo aprašymas su fotografijomis, kvartalų numeriai ir artimiausi keliai kaip iki jo nuvykti.

Nuo šiol būnant gamtoje, keliais mygtukų paspaudimais lankytojas gali rasti savo buvimo vietą ir gauti pasiūlymą aplankyti artimiausius lankytinus miškų objektus: poilsiavietes, atokvėpio vietas, pėsčiųjų takus su jų aprašymais, fotografijomis ir jų vietomis interaktyviame skaitmeniniame žemėlapyje. Tereikia turėti prieigą prie interneto ir apsilankyti puslapyje www.valstybiniaimiskai.lt ar programėlę „Valstybiniai miškai” išmaniajame telefone.

Pasaulyje populiaru

Užsienio valstybių patirties analogiškų elektroninių paslaugų kūrimo srityje apžvalgai buvo pasirinktos penkios sistemos. Jas renkantis buvo siekiama surasti sistemas naudojančias GIS technologijas. Taip pat palyginimui buvo parinktos sistemos nenaudojančios GIS technologijų, tačiau turinčios grafinį objektų vaizdavimą žemėlapyje. Vertinant užsienio šalių sistemas, buvo kreipiamas dėmesys į panaudotas technologijas, realizuotas funkcijas, informacijos pateikimą skirtinguose žemėlapio sluoksniuose.

Pavyzdžiui, miškais žymi Suomija turi sistemą „Outdoors.fi”, kuri vartotojui teikia informaciją apie Suomijos nacionalinius parkus, medžioklės plotus bei kitas rekreacines teritorijas. Informacinė sistema „Excursionmap.fi” - tai interaktyvi rekreacinių vietovių Suomijoje sistema. Šioje sistemoje vartotojui pateikiamas interaktyvus Suomijos žemėlapis.

„Nature Travel” informacinė sistema skirta kelionių Švedijoje planavimui. Sistemoje pateikiamas interaktyvus žemėlapis su pažymėtais objektais visoje Švedijoje. Vartotojui pasirinkus rekreacinį objektą yra pateikiamas pasirinkto objekto aprašymas, nuotrauka bei nuoroda į pasirinkto objekto informacinį puslapį.

Pamažu www.valstybiniaimiskai.lt taps mėgstamiausiu Lietuvos ir svečių iš užsienio tinklalapiu. Dar labiau padidės valstybinių miškų vertė ir svarba visuomenės gyvenimui.

Generalinės miškų urėdijos informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras