BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Lakštingala negali nečiulbėti


Lakštingalos, kaip ir kiti paukščiai, šiuo metų laiku ypač drąsios ir nesunkiai pastebimos bei išgirstamos. O balsas tikrai žavus, tad šiek tiek įdomybių apie jį.

Pagrindinė paukščių giesmių paskirtis - prisivilioti porą ir apginti savo teritoriją, todėl gieda daugiausia patinai (o patelėms belieka išsirinkti ir vaikus auginti:) Ne paslaptis, kad giesmės varijuoja priklausomai nuo aplinkos, oro sąlygų bei konkurentų.

Pastebėjimai:

1. Lakštingalos naudoja daugiau švilpiamųjų garsų giedodamos uždaresnėje aplinkoje, pavyzdžiui miškuose ar krūmynuose, nei atvirose vietovėse.
2. Kuo šiauriau, tuo ilgesnis lakštingalų čiulbėjimas tamsiu paros metu. Tai užtikrina mažesnį konkurentų kiekį bei greitesnį poros susiradimą ir perėjimą, kas ypač svarbu tolimiesiems migrantams (reikia spėti ne tik atžalas išauginti, bet ir atstatyti savo energetinį balansą).
3. Toje pačioje teritorijoje gyvenančių patinų giesmės supanašėja (atsiranda vadinamieji dialektai). Nustatyta, kad patinų balsai panašesni į savo konkurentų net labiau nei buvo jų pačių balsas praeitais metais. Tai rodo ir lakštingalų patinų sugebėjimą išmokti naujų giesmės elementų, kurių ypač padaugėja perėjimo sezono metu.
4. Patinų giesmę galima suskirstyti į dvi dalis - viena dalis (apie 80%) yra labai panaši, nepriklausomai nuo to, ar tai kaimyniniai ar skirtingose vietovėse gyvenantys paukščiai. Likusi dalis - individualios giesmės variacijos, kurių jie ir mokosi iš savo konkurentų (žr. 3 punktą). Tai rodo, kad lytinį patinų pasirinkimą lemia ne pagrindiniai giesmės komponentai, o individualios variacijos ir jų kiekis.
5. Lakštingalos sugeba atpažinti savo konkurentus pagal jų giesmę. Kadangi skirtingi individai “išdėlioja” giesmės komponentus skirtinga eilės tvarka, pagal tai jie gali įsiminti ir atskirti savo kaimynus. Tai buvo išsiaiškinta lauko eksperimentų metu.

O dabar kviečiame pasiklausyti lakštingalos (Luscinia luscinia)!

Vasaros pabaigoje į Lietuvą gali užklysti ir vakarinė lakštingala (Luscinia megarhynchos), kuri peri šiltesniuose kraštuose. Ji užregistruota Ventės Rago stotyje 1987 m. Šių lakštingalų balsas paprastesnis ir ne toks gražus kaip mūsiškės.

Vita Dikšaitytė

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras