BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Laisvos prekybos sutarties su JAV pasekmė – genetiškai modifikuoti produktai ant mūsų stalo

2013 m. spalio 22 d. Žemės ūkio rūmai surengė spaudos konferenciją, kurioje aptartos žemės ūkio sektoriaus aktualijos. ŽŪR pirmininkas Andriejus Stančikas, Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas Talmantas ir Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto narys Mindaugas Maciulevičius pristatė kelias žemdirbiams ir ne vien jiems svarbias temas - derybas dėl laisvos prekybos sutarties tarp Europos ir JAV, ES reakciją į Lietuvos problemas eksportuojant pieną į Rusiją bei BŽŪP reformą.

Viena svarbesnių šio meto temų - laisvos prekybos sutartis tarp JAV ir ES. ŽŪR pirmininkas pasidalino bendroje ES ir Šiaurės Amerikos konferencijoje gauta informacija. „ES ir Amerikos požiūris į žemės ūkį ir maisto produktus iš esmės skiriasi” - kalbėjo ŽŪR pirmininkas. „Europa investavo didžiules lėšas į maisto kokybę ir saugą - čia galioja griežčiausi pasaulyje kokybės ir gyvūnų gerovės standartai. Tuo tarpu Amerika nuėjo kitu keliu - ten plėtojamos vadinamosios biotechnologijos - genetiškai modifikuoti maisto produktai, hormonų naudojimas. Be abejo, taip pagaminti produktai neatitinka ES reikalavimų, todėl šiuo metu vyksta derybos, kaip bus derinami skirtingi šių kontinentų standartai. Konferencijoje mus labai nustebino Amerikos atstovų cinizmas - jie teigia, kad vartotojas yra tik vartotojas, jam neturi būti svarbi nei maisto kokybė, nei produktų kilmė. Jie įsitikinę, jog mūsų vartotojai bus priversti pirkti genetiškai modifikuotus ir su hormonais užaugintus produktus. Toks požiūris mums yra visiškai nepriimtinas. Mūsų ūkininkai gamina aukštos kokybės ir visiškai saugų maistą - jo mes nesame pasirengę atsisakyti” - kalbėjo ŽŪR pirmininkas.

Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas Talmantas plačiau aptarė genetiškai modifikuotų produktų skirtumus nuo įprastų. „Genetiškai modifikuoti produktai reikalauja kur kas mažiau sąnaudų - juos galima užauginti perpus pigiau ir gauti daug didesnį derlių, nei auginant įprastą produkciją. Todėl kainos požiūriu jie žymiai konkurencingesni. Tačiau problema ta, jog iki šiol nėra aiškus tokių produktų poveikis žmogaus organizmui - jis paaiškės tik kai pasikeis bent trys tokius produktus naudojančios kartos. Todėl dabar tvirtinti, kad GMO yra saugūs, negalima” - kalbėjo A.Talmantas. „Kartais netgi pasigirsta nuomonių, kad GMO yra mažiau kenksmingi, nei pesticidai. Tačiau jei produkte yra pesticidų likutis, kuris galėtų kelti pavojų žmonių sveikatai, tai iš karto užfiksuojama ir toks produktas vartotojų nepasiekia. Tuo tarpu GMO žymių taip aiškiai nesimato” - teigė LŪS pirmininkas.
M.Maciulevičius.

ŽŪR informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras