BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Talka Kretuono ežero saloje

Š.m. spalio 8 d. „Aplinkosaugos koalicija” organizuoja Kretuono ež. Didžiosios salos tvarkymo darbus. Į talką rinksis įvairių nevyriausybinių organizacijų atstovai, atvykdami su turima šienavimo ir pjovimo įranga. Tai bus parama Rėškutėnų bendruomenei, kuri paskutinius ketverius metus saloje ganė avis, šienavo nenuganytus pievų plotus.

Tačiau paskutiniais metais bendruomenei sunku savarankiškai tvarkyti šią teritoriją. Todėl nevyriausybininkai pasiryžo ištiesti pagalbos ranką ir tuo pačių palaikyti atvirą salos kraštovaizdį, kuris yra nepaprastai svarbus saugomoms paukščių rūšims - gaidukui, paprastąjam griciukui, mažąjam kirui, upinei žuvėdrai ir kitiems saloje perintiems sparnuočiams.

Prieš dešimt metų DANCEE finansuoto projekto metu LOD atkūrė atvirą salos kraštovaizdį. Po šių darbų į salą sugrįžo paprastieji griciukai, gaidukai, raudonkojai tulikai, retos ančių rūšys, o upinių žuvėdrų ir rudgalvių kirų kolonijos sparčiai augo. Vėliau sala ėmė užauginėti krūmynais, todėl tvarkymo darbus organizavo Aukštatijos nacionalinio parko direkcija. 2006 metais LOD organizavo talką, kurios metu buvo tvarkomos Didžiosios salos pakrantės. Vėliau iniciatyvą perėmė Lietuvos gamtos fondas, kuris įtraukė vietos (Rėškutėnų) bendruomenę į salos ir paežerės tvarkymo darbus. Pernai metais LOD vykdė ežero pakrančių pievų, priklausančių valstybei, tačiau stipriai užželiančių krūmais, tvarkymo darbus ir įsipareigojo juos tęsti penkerius metus. Tačiau Didžiosios salos būklė dėl ypač derlingo dirvožemio (tręšiamo daugiatūkstantinio kirų būrio), dėl suvešėjusių aukštųjų žolynų, atželiančių krūmynų ir nešienaujamos žolės sluoksnio formavimosi blogėja. Todėl tvarkymo darbai šioje teritorijoje yra neatidėliojamai svarbūs ir nuo jų apimties priklauso, kiek ir kokie paukščiai kitais metais perės Didžiojoje saloje. Ir tai tikrai turi rūpėti LOD nariams, juolab mes turime klubą „Kretuonas”, kurį įsteigė aktyvus vietos ornitologas, velionis Vytautas Drūteika, ir kurio nariai turi didelių ambicijų tęsti gamtosauginę klubo veiklą. Todėl tikimės aktyvaus draugijos narių dalyvavimo tęsiant sėkmingai pradėtus ir kolegų vykdytus darbus, kurių dėka Kretuono ežero sala iki šiol yra pilna paukščių.

Kartu kviečiame visus, turinčius šienavimo ar krūmų pjovimo įrangos, pasiimti ją su savimi. Lietuvos gamtos fonto, Baltijos aplinkos forumo ir Lietuvos ornitologų draugijos turimos įrangos gali neužtekti, jei susirinks didesnis savanorių būrys.

Norintys galės pernakvoti Rėškutėnų mokykloje arba saloje. Todėl kviečiame visus norinčius pasilikti kelioms dienoms, pasirūpinti miegmaišiais ir, jei reikia, palapinėmis.

Siekiant geriau suplanuoti savanorių nuvykimą, kviečiame visus registruotis LOD sekretoriate. Kreiptis į Gediminą Petkų el.paštas: gediminas.petkus@birdlife.lt.

Akimirka iš talkos.

Tomas atvyko į talką.

Kretuono sala po talkos. 2002 metų pavasaris.

Nuotraukų autorius: Liutauras Raudonikis

Lietuvos ornitologų draugijos informacija,
www.birdlife.lt

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras