BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Kupiškio rajono savivaldybė – pirmoji „laisva nuo GMO“

Kupiskio rajono savivaldybe - laisva nuo GMO

Balandžio 25 dieną Kupiškio rajono tarybos nariai rinkosi į šiek tiek neeilinį posėdį. Vienas iš svarstytų klausimų – prisijungimas prie Europos „laisvų nuo GMO“ savivaldybių tinklo. 29 Europos valstybėse tokių jau virš 4,5 tūkst., Latvijoje – 110, Lietuvoje kol kas nebuvo nė vienos. „Laisvos nuo GMO“ savivaldybės deklaruoja susitarimą su savo ūkininkais, kad jie neaugins genetiškai modifikuotų pasėlių. Tam pritarė ir dauguma Kupiškio rajono ūkininkų sąjungos narių, o savivaldybės tarybos nariai nubalsavo vienbalsiai.

Nuotraukoje - Kupiškio miesto centras, Stuokos Gucevičiaus aikštė. Kupiškio rajono savivaldybės nuotr.

Andrejus GAIDAMAVIČIUS,
Iniciatyvinės grupės „Lietuva be GMO” koordinatorius

Klausydamasis kitų klausimų svarstymo, pamačiau, kad visos šio mažo rajono problemos kyla iš to, kad vis mažėja mokesčių mokėtojų. Ir jeigu „laisvos nuo GMO“ savivaldybės statusas bent vienu procentu rajoną padarys patrauklesniu, sudarys palankias sąlygas bitininkystei, ekologiniams ūkiams, kaimo turizmui ir pan., tai tokio statuso turėjimas bus tik į naudą. O kokia gi gali būti ekonominė nauda iš genetiškai modifikuotų pasėlių? Neseniai Latvijos Respublikos žemės ūkio ministerija atliko ekspertinį įvertinimą ir nustatė, kad jei šioje šalyje bus pradėti auginti genetiškai modifikuoti augalai, tai žala, kurią patirs ekologiniai ir įprasti ūkiai, sėklų įmonės, bitininkai ir poilsio organizatoriai, sieks mažiausiai 15 mln. latų. Tokio tyrimo užteko, kad praktiškai visos Latvijos savivaldybės pasiskelbtų „laisvomis nuo GMO“. Šiuo metu tokio statuso vis dar neturi Bauskos savivaldybė, bet tai tik laiko klausimas, mat artėja savivaldybių rinkimai ir visuomenės spaudžiama nauja valdžia prisijungs prie „laisvų nuo GMO“ savivaldybių tinklo.

Andrejus_Gaidamavicius-214x300

A. Gaidamavičius: 2009 metais Latvijoje buvo priimtas naujas GMO įstatymas, pagal kurį kiekviena savivaldybė, atlikusi gyventojų apklausą ir tinkamai juos informavusi apie „laisvos nuo GMO“ savivaldybės statusą, gali visiškai uždrausti GMO pasėlius savo teritorijoje. Tokį pat įstatymą, išverstą „žodis žodin“, mūsų Seimui pateikė svarstyti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga.

Pasiūliau kupiškėnams aplankyti vieną iš Latvijos savivaldybių ir pasižiūrėti, kaip „laisvos nuo GMO“ savivaldybės veikia praktiškai. Juolab, kad Latvija pirmoji tokias savivaldybes įteisino ir juridiškai, nepaisant didelių Europos Komisijos prieštaravimų. 2009 metais Latvijoje buvo priimtas naujas GMO įstatymas, pagal kurį kiekviena savivaldybė, atlikusi gyventojų apklausą ir tinkamai juos informavusi apie „laisvos nuo GMO“ savivaldybės statusą, gali visiškai uždrausti GMO pasėlius savo teritorijoje. Tokį pat įstatymą, išverstą „žodis žodin“, mūsų Seimui pateikė svarstyti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Tačiau Europos teisės departamentas suskubo pareikšti, kad jis prieštarauja Europos Sąjungos direktyvoms. Kyla klausimas, kaip tas pats įstatymas gali vienoje ES šalyje prieštarauti toms direktyvoms, o kitoje – neprieštarauti. Nors šis teisinis ginčas tebevyksta, tai netrukdo ir kitoms savivaldybėms pasekti Kupiškio pavyzdžiu, pareikšti savo politinę valią ir deklaruoti savo teritoriją kaip „laisvą nuo GMO“, jeigu tik pavyksta dėl to susitarti su vietos ūkininkais. Tai būtų rimtas signalas tiek Vyriausybei, tiek ir visai Europos Bendrijai, kad ūkininkai ir vartotojai aktyviai priešinasi GMO auginimui.

Šiuo metu visoje ES leidžiama kultivuoti tik vieną GM veislę – genetiškai modifikuotus kukurūzus MON810. Juos gali auginti ir Lietuvos ūkininkai, jei įvykdo visas sąlygas, išdėstytas sambūvio taisyklėse. Šios taisyklės yra ganėtinai biurokratiškos, bet nėra neįveikiamos. Nors mūsų šalies ūkininkai nesižavi GMO, nežinia kaip bus, jei mūsų žemę ims valdyti užsieniečiai. Jie tai tikrai nejaus jokių sentimentų Lietuvai ir lengva ranka užsės laukus GMO. Tad kol dar tai neįvyko, visos savivaldybės ir Vyriausybė bendromis pastangomis turi siekti visiško GMO pasėlių uždraudimo Lietuvos Respublikoje.

Zalioji Lietuva logo

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (1)

Tomas2013-04-28 13:19

Šaunuoliai! reikia kažkam pradėti ir rodyti pavyzdį kitiems, sekmės!

Rašyti komentarą

Tavo komentaras