BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Kreipimasis į Seimą dėl kiaulių kompleksų Lietuvoje


Vasario 25 d. (ketvirtadienį), 12 val. įvyks akcija prie Seimo. Akcija draugiška Seimo nariams, nes kviesime juos kalbėtis ir ginti gyventojų interesus. 13.00 Seimo Europos salėje vyks diskusija su Seimo komitetų, frakcijų atstovais.

Žemiau pateikiame kreipimosi į Seimo narius tekstą:

Lietuvos Respublikos Seimo nariams 2010 - 02 - 23

Lietuvos gyventojų bendruomenių ir nevyriausybinių organizacijų Kreipimasis:

Gerbiami Seimo nariai,

Jums turėtų būti žinoma apie Lietuvos gyventojų bendruomenėse kilusį nepasitenkinimą dėl stambių kiaulių auginimo kompleksų skleidžiamos taršos, kuri daro neigiamą poveikį aplinkai ir žmonių sveikatai. Dėl kiaulių kompleksų skleidžiamos smarvės, cheminės ir bakteriologinės taršos, pastebimi akivaizdūs žmonių sveikatos sutrikimai (ypač vaikų), nuvertėja nekilnojamasis turtas, užteršiami šuliniai, vandens telkiniai ir dirvožemis, užkertamas kelias kitų verslų plėtrai.

Prie Jusevičių kaime įsikūrusio komplekso (Kalvarijos sav.) atlikti tyrimai parodė, kad šalia esančiuose namuose amoniako kiekis du kartus viršijo leistinas normas, o ten, kur išlaistomas skystas kiaulių mėšlas, nitratų kiekis šulinių vandenyje viršijo leistinas normas 3-5 kartus, taip pat rasta sveikatai pavojingų bakterijų - žarninių enterokokų ir lūžinių klostridijų. Kad, išlaistant didelius kiekius skysto kiaulių mėšlo, teršalai patenka į melioracijos griovius ir upes, ne kartą užfiksavo vietiniai gyventojai ir aplinkosaugininkai.

Dėl didelio kiaulių skaičiaus ir jų išskiriamų teršalų kiekio Danijoje sunaikinta natūrali gamta ir katastrofiškai nuskurdinta bioįvairovė. ES institucijos Danijai pastoviai reiškia pretenzijas dėl azoto junginiais teršiamos Baltijos jūros, o pavasarį, laistomo kiaulių mėšlo tvaikas pasiekia net Kopenhagos centrą. Dėl minėtų priežasčių taršų kiaulininkystės verslą stengiamasi iškelti iš Danijos į Rytų Europos šalis.

Pabrėžiame, kad Lietuvos gyventojų bendruomenės ir nevyriausybinės organizacijos nėra nusistatę prieš kiaulininkystės verslą ar užsienio investuotojus, tačiau verslas negali būti vystomas Lietuvos gamtos ir Lietuvos žmonių sveikatos sąskaita. Įvertinant karčią Danijos ir kitų šalių patirtį, kiaulininkystės plėtra Lietuvoje turi būti griežtai kontroliuojama. Lietuvos žmonės nori savo Tėvynėje žmoniško verslo ir žmoniško gyvenimo.

Kai kiaulių skaičius komplekse arba tam tikroje teritorijoje pasiekia tam tikrą ribą, prasideda akivaizdi gamtinės aplinkos degradacija, o taip pat nukenčia žmonių gyvenimo kokybė ir sveikata. Todėl turi būti
apribotas kiaulių fermų dydis bei kiaulių koncentracija atskiruose regionuose ir šalyje.

Nuo neatsakingai vystomo kiaulininkystės verslo kenčiančius žmones stebina, kad Lietuvos politikai, Vyriausybės nariai, atsakingų valstybinių institucijų pareigūnai nesuvokia (ar dėl klestinčios korupcijos “nenori” suvokti) nekontroliuojamos kiaulininkystės plėtros grėsmės gamtai ir žmonių sveikatai. Jie taip pat atsainiai žiūri į kiaulininkų daromus įstatymų pažeidimus, nekreipia dėmesio į visuomenės skundus bei neužtikrina Lietuvos piliečiams teisės gyventi sveikoje ir švarioje aplinkoje. Piliečiams paliekama vienintelė galimybė siekti žmoniško gyvenimo - ginti savo teises teismuose,
o juos pralaimėjus - palikti savo namus ir emigruoti. Ar tai nėra sovietmečiu vykdyto lietuvių tautos genocido tąsa?

Jokiomis investicijomis, jokiomis darbo vietomis, jokiais mokesčiais į biudžetą negali būti pateisintas gamtos ir žmonių sveikatos naikinimas. Pasitelkiant sąžinę ir šiuolaikines technologijas, viską galima padaryti žmoniškai.

Gerbiami Seimo nariai,

vasario 25 d. (ketvirtadienį) 12.00 val. prie Seimo susirinks žmonės iš visos Lietuvos, kuriems neramu dėl savo dabarties ir ateities, kurie nori tiek nedaug - kad jų rinkti Seimo nariai užtikrintų jiems ir jų vaikams galimybę gyventi
sveikoje ir švarioje aplinkoje. Labai prašome prisiminti per rinkiminę kampaniją sakytas karštas kalbas ir duotus pažadus tarnauti žmonėms, rasti jėgų nors trumpam atsiplėšti nuo patogių krėslų, svarbių valstybės reikalų ir išeiti
pasikalbėti su savo rinkėjais, kurie ir turėtų būti svarbiausias Lietuvos valstybės ir Jūsų veiklos tikslas.

Gerbiami Seimo nariai,
mes norėtume, kad Jūs paklaustumėte savęs, savo kolegų ir atsakingų valstybės pareigūnų:

1. Kodėl Lietuvoje nesprendžiami žmonėms svarbūs klausimai, bet visais atvejais siūloma kreiptis į teismus?

2. Kodėl Lietuvoje nekontroliuojami kvapai ir žmonės negali pasiskųsti niekam (net ir teismui), kai yra verčiami gyventi nepakeliamoje smarvėje?

3. Kodėl Lietuvoje nekontroliuojamas srutų ir skystojo mėšlo išlaistymo procesas, nes nei viena Lietuvos laboratorija neturi sertifikato, suteikiančio jai teisę tirti srutų ir skystojo mėšlo sudėtį?

4. Kodėl ministerijų valdininkai nenori įteisinti nepriklausomo ir objektyvaus planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo proceso?

5. Kodėl Danijoje fermos dydis siekia 5 tūkst. kiaulių, o Lietuvoje, pažeidžiant įstatymus, jau išduodami leidimai auginti 90 tūkst. kiaulių per metus (Kalvarijos sav.)?

6. Kodėl Žemės ūkio ministerija siūlo LR Vyriausybei priimti 1992 m. Vyriausybės nutarimo Nr.343 pakeitimus ir neberiboti kiaulių kompleksų dydžio?

7. Kaip galvojama reguliuoti Lietuvoje auginamų kiaulių skaičių, apsaugoti gamtą ir gyventojus nuo žalingo teršalų poveikio, jei gyventojų bendruomenės, nevyriausybinės organizacijos ir savivaldybės pralaimėtų teismus dėl kiaulių auginimo kompleksų plėtros ir statybų, ir prasidėtų masinė danų kiaulininkų invazija į Lietuvą?

8. Kodėl Seimo narys Jonas Jagminas siūlo atimti iš savivaldybių tarybų teisę atstovauti gyventojų interesus ir spręsti apie planuojamos ūkinės veiklos galimumą savivaldybių teritorijose?

9. Kodėl Ministro Pirmininko sudarytoje darbo grupėje gyvulininkystės ir paukštininkystės problemoms spręsti gyventojų bendruomenes ir nevyriausybines organizacijas atstovaujantys žmonės nekviečiami į darbo grupės posėdžius?

10. Kodėl Seimo nariai, atvykę į danų kompanijos “Saerimner” valdomą kiaulių kompleksą Jusevičių k. (Kalvarijos sav.), gina įstatymus pažeidinėjančius danų verslininkus, o ne vietinius gyventojus, kenčiančius nuo kiaulių komplekso skleidžiamos taršos?

Kreipimąsi pasirašo:
Pakruojo, Mažeikių, Pasvalio, Radviliškio, Kalvarijos savivaldybių gyventojų bendruomenių, Lietuvos žaliųjų judėjimo ir kitų nevyriausybinių organizacijų atstovai.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (3)

Vaikams2010-02-25 09:58

Palaikome kuo nuoširdžiausiai Jus visus. Tik nenuleiskite rankų - juk yra bendruomenių, kurioms pačioje pradžioje pavyko apsiginti nuo šių kiaulidžių.

Asta2010-02-25 16:31

Mielieji lietuviai,
nepirkime kiaulienos, neskatinkime sio verslo, nebus paklausos, nebus ir pasiulos ir tegul danai valgo ta mirusi ar nugaisusi maita su hormonais ir kitais marmonais… o mes busime tik sveikesni net jei ir nesuprantame, kad bet kokios nuzudytu gyvunu (ypac zinduoliu) mesos valgymas yra nuodeme, gaila, kad ne krikscionims… taigi nevalgykim pradziai nors kiauliuku, tai ir kiauliu gripas nebegres….

Rita2010-06-12 12:57

Esate šaunuoliai. Palaikome Jus!!!

Mes nebeperkame jokios raudonos mėsos prekybcentriuose (retkarčiais nueiname į ūkininko kioskelį). Deja, paukštienos atsisakyti sunku.

Rašyti komentarą

Tavo komentaras