BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Konkursas: kaip galime padėti Baltijos jūrai?

Lietuvą skalaujanti Baltijos jūra laikoma viena užterščiausių pasaulyje. Ji su platesniais vandenimis susisiekia tik siaurais sąsiauriais, todėl šimtų upių iš aplinkinių valstybių sunešami ir kitaip į jūrą patenkantys teršalai Baltijoje lieka ilgam. Upėmis į jūrą plaukia devynių pakrantės valstybių žemės ūkyje naudojamos trąšos, iš pramonės įmonių prasiskverbiantys chemikalai, gausybė fosfatų iš ploviklių, kurie patenka į Baltiją su ne iki galo išvalomomis nuotekomis.

Kharlosluz nuotr.

Tokių teršalų sudėtyje esantys junginiai maitina dumblius ir šių kilimai, kiekvieną vasarą užklojantys didžiulius plotus, atima deguonį iš nuo taršos ir be to kenčiančių kitų Baltijos augalų bei gyvūnų.

Baltijos jūroje taip pat palaidota tūkstančiai tonų cheminio ginklo, dešimtys tūkstančių aviacinių bombų ir kitoks karo laikų palikimas. Tai viena iš priežasčių, kodėl dalis gamtosaugininkų kritiškai vertina Baltijoje planuojamus didelius energetikos projektus, pavyzdžiui, dujotiekį „NordStream”.

Baltijos jūroje intensyviai žvejojama, gabenami kroviniai - dėl intensyvaus laivų judėjimo neretai pasitaiko avarijų, per kurias taip pat išsilieja chemikalai, naftos produktai.

Dar viena grėsmė Baltijai - besikeičiantis klimatas. Europos mokslininkai teigia, kad dėl pasaulinio atšilimo padidės kritulių kiekis į Baltijos jūrą įtekančių upių baseinuose. Dėl to po 100 metų Baltijos jūra gali tapti gėlavandene, o joje gyvenančios jūrinės žuvų rūšys - išnykti.

Gamtosaugininkų teigimu, Lietuva yra viena iš nedaugelio Baltijos pakrantės valstybių, kuriose dar trūksta jūrinės kultūros, ir žmonės jūrą suvokia tik kaip paplūdimį, bet ne turtingą gamtos sistemą.

GRYNAS.lt ir Europos Parlamento narė Radvilė Morkūnaitė skelbia konkursą „Kaip galime padėti Baltijos jūrai?”.

Jame dalyvauti gali visi, rašinyje išdėstę pasiūlymus, kaip galima spręsti kurią nors vieną ar daugiau Baltijos jūros problemų.

Konkursas tęsis iki spalio 19 dienos.

Nugalėtojui atiteks savaitės pažintinė kelionė po Europą, aplankant Europos Parlamentą Briuselyje, Tiuringijos sostinę Erfurtą, simpatiškąjį Europos nykštuką Liuksemburgą bei Johanno Wolfgango Goethe’s ir Friedricho Shillerio miestu vadinamą Veimarą.

Konkursui atsiųstus darbus vertins Europos Parlamento narės R. Morkūnaitės vadovaujama komisija, kurios sprendimui lemiamą reikšmę turės GRYNAS.lt skaitytojų, balsuojančių už jiems labiausiai patikusį siūlymą, nuomonė.

Rašinius siųskite adresu grynas@grynas.lt.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (2)

kr2011-09-30 12:24

o čia turi būti pasiūlymas ar rašinys?
nes rašinys tai būna su įžanga, dėstymu, užbaigimu. O pasiūlyme būtų tik dėstymo dalis.

[WORDPRESS HASHCASH] The poster sent us ‘985842983 which is not a hashcash value.

ekozinios2011-09-30 12:42

Mes to konkurso neorganizuojame, tik pranešame, kad toks vyksta, galite pabandyti pasiteirauti nurodytu el. paštu.

Šiaip pranešime rašo: “Jame dalyvauti gali visi, rašinyje išdėstę pasiūlymus, kaip galima spręsti kurią nors vieną ar daugiau Baltijos jūros problemų.”

Taigi mes pasisakom už rašinį su įžanga ir išvadomis. :) Gerų minčių ir sėkmės!

Rašyti komentarą

Tavo komentaras