BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Ko negali pinigai, gali dideli pinigai. Masdar miesto statyba.


“Ko negali pinigai, gali dideli pinigai”.  Kas tai pasakė? Autorius nežinomas. Tačiau pasaulis tikrai sparčiai žingsniuoja išprotėjusiu keliu. Kaip jūs įsivaizduojate ekologiją? Leiskite spėti: kuo mažesnis vartojimas, kuo mažesnis poveikis aplinkai. Logika paprasta - kuo mažiau kišamės į mūsų aplinkos ritmus, tuo geriau visiems. Mažiau sugadiname – mažiau reikia atitaisyti.

Tačiau ne visi vadovaujasi tokia logika. Pasaulis stebisi naujausia pinigų pertekusios tautos išmone „Svajonių mietu“ – Masdaru.

Masdaras egzistuoja jau ne tik architektų galvose. Jo statyba prasidėjo 2006 metais Jungtiniuose Arabų Emiratuose prie jo sostinės Abu Dabio. Tokio miesto statyba kainuos nei daug nei mažai – 22 milijardus JAV dolerių. Palyginkime su Lietuvos metiniu biudžetu – 20,25 milijardo litų (nesunkiai suskaičiuosime, kad mūsų biudžetas pagal dabartinį dolerio kursą bus tik 7,9 mlrd. lr jis net 2,7 karto mažesnis nei Masdaro statybų išlaidos.) Tokie mastai mums sunkiai suvokiami, tačiau šeštos pasaulyje pagal naftos atsargas šalies – Jungtinių Arbų Emiratų vadovams (šio projekto savininkė yra kompanija, kurios visas akcijų paketas priklauso valstybei), tai nepasirodė per didelis užmojis.

Šis miestas bus pirmasis pasaulyje, kuris neišmes į aplinką anglies dvideginio ir nesukurs jokių atliekų. Du tikrai drąsūs teiginiai. Kaip ruošiamasi juos įgyvendinti?

Pradėkime nuo planavimo. Aplinkos sąlygos nepavydėtinos – dykuma. Architektai numatė viską: pastatų pasisukimo kampus, kad būtų sukuriami šešėliai gatvėse, gatvių plotį ir pasisukimo kampą, kad nuo jūros pučiantis vėjas vėdintų miestą, užstatymo tankumą, kad būtų suderinti privatūs ir vieši interesai, taip pat nėra numatytas nė vienas dangoraižis – jie yra visiškai netaupūs ekologiniu atžvilgiu. Planuotojai pripažįsta, kad rėmėsi net mėnulyje naudojamomis technologijomis, kurios sulaiko nuo šalčio arba karščio. Pavyzdžiui, bandomi plonos folijos stendai užpildyti dujomis, kurie turi lengvai atspindėti šilumą.

Kita problema - iš kur gauti energijos? Geoterminė energija gaunama iš įkaitusios dykumos žemės. Statomos kelių rūšių saulės energijos jėgainės, kurių bendras galingumas sieks 130 megavatų. Vieną iš jų sudarys didžiulis veidrodžių ratas, kurio centre yra bokštas, koncentruojantis į jį nukreiptą šilumą ir verčiantis judėti variklius. Šalia tokio bokšto geriau nesiartinti, nes gali greitai iškepti. Be to mieste bus sumontuota didžiausia pasaulyje vandenilio jėgainė.

Dar viena įdomybė, čia nebus privačių automobilių. Sunku įsivaizduoti miestą be transporto. Žinoma, žmonės judės, tačiau alternatyviomis priemonėmis. Jau nieko nebestebina elektriniai traukiniai. Masdare žengiamas dar vienas žingsnis. Visiškai automatizuota viešų elekrinių automobilių sistema. Išėjęs iš bet kurio pastato mieste tu negali būti toliau kaip 300 metrų nuo tokių automobiliukų stovėjimo akštelės. Galima prieiti prie bet kurio automobilio ir nustačius maršrutą atsipalaiduoti. Mašinos, valdomos kompiuterinės sistemos, pačios reguliuos eismo srautus ir galimus pasirinkimus. Jeigu nenorite naudotis technikos stebuklais, šis mietas yra suplanuotas iškiriant aiškų prioritetą pėstiesiems.

Neužsisvajokite - tokiame mieste tilps tik 50 000 gyventojų. Tad vargu bau ar mes būtume tarp tų išrinktųjų net jei ir gyventume Jungtiniuose Arabų Emiratuose. Kartu ar jūs norėtumėte gyventi visiškai aplinkai nekenkiančiame mieste, kuriam iki natūralumo kaip iki artimiausio miško (Masdaras statomas viduryje dykumos)?

Šis klausimas tegul lieka Jums.

P.S. Kaip tikra lietuvė negalėjau nepasidžiaugti. Net ir arabų šeichus paveikė pasaulinė finansų krizė. Masdaro statybos buvo numatytos užbaigti iki 2015 m., o dabar jau nukeltos iki 2020-2025. Ir straipsnyje pateikiau pradines planuotas išlaidas, dabar jos jau sumažintos iki „niekingų“ 18,7 milijardo dolerių.

Rita Ražauskaitė

Šaltiniai:

http://www.time.com/time/health/article/0,8599,2043934,00.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Masdar_City
http://news.bbc.co.uk/2/hi/middle_east/8586046.stm
http://www.triplepundit.com/2011/01/personal-rapid-transit-masdar-city/
http://www.masdar.ae
http://www.esri.com/industries/facilities-management/pdfs/masdar.pdf
http://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=90042092
http://www.vkontrole.lt/auditas_ataskaita.php?2804

Šis straipsnelis atitinka Ekonaujienų kriterijus ir dalyvauja konkurse “Žalioji plunksna

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (1)

[...] pabaigą. Iš karto skubame pasveikinti nugalėtojus: Ritą Ražauskaitę už straipsnelį “Ko negali pinigai, gali dideli pinigai. Masdar miesto statyba“, Liną - už “Dar vieną paprastą ekoidėją Vilniuj” ir Sandrą Mitrienę - [...]

Rašyti komentarą

Tavo komentaras