BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Kleboniškio miškas


(c) TerraMetrics

Kleboniškis - didžiausias žaliasis Kauno plotas

Kaunas iš kitų respublikos miestų išsiskiria žaliųjų plotų gausa, kurie čia dengia apie 57 procentus teritorijos.

Labai vertingi yra Jiesios upės šlaitai ir slėnis, Panemunės šilas, Pažaislio apylinkės ir Kauno marių pakrantės, Veršvos upelio slėnis, Nevėžio slėnis, Romainių miško parkas, Kleboniškio miškas ir centre augantis 600 metų senumo ąžuolynas.

Kiekvienas žaliasis plotas unikalus ir išsiskiria jam būdingai bruožais. Vienuose auga retieji augalai, kituose veisiasi reti gyvūnai, trečiuose - vaizdingi kraštovaizdžio elementai.

Kleboniškio miškas iš kitų žaliųjų Kauno plotų išsiskiria savo dydžiu ir strategine padėtimi. Miško masyvas auga miesto šiaurėje ir stačia plokštuma liečiasi beveik su visu šiauriniu miesto plotu. Strategiškai vertingiausias yra 4 kilometrus tiesia linija besiliečiantis miško plotas su Eigulių ir Kalniečių rajonais. Šie rajonai yra nauji, žmonės gyvena daugiaaukščiuose, todėl didelė populiacijos dalis gali nueiti į mišką pėsčiomis. Kai kuriems gyventojams miškas yra vos už 500 metrų nuo gyvenamo namo. Šiuo miško plotu taip pat gali naudotis ir Šilainių bei Dainavos rajonų gyventojai, tačiau paėjėti teks kiek daugiau. Kiti miesto gyventojai mišką gali pasiekti transporto priemonėmis.

Kita miško dalis taip pat liečiasi tiesia 5 kilometrų linija su miestu, konkrečiai su Ramučiais. Tačiau čia vyrauja nuosavo tipo gyvenamieji namai ir mišku gali džiaugtis žymiai mažesnė miesto gyventojų dalis.

Kleboniškio miškas nors ir auga labai arti miesto, tačiau yra išsaugojęs labai daug laukinio miško bruožų. Taip yra todėl, kad miško plotą iš vakarų ir šiaurės juosia Neries upė. Iš šių pusių miškas yra apsaugotas nuo lankytojų, čia gali ramiai ir netrukdomi veistis įvairūs gyvūnai. Miestiečiai dažniausiai ateina iš pietų pusės ir lankosi tik nedidelėje pietinėje miško dalyje. Nedaug žmonių nueina gilyn į mišką. Todėl miško giluma apsaugota nuo lankytojų srauto ir sukelia neliestos laukinės gamtos įspūdį.

Miškas prižiūrimas tikrai gerai. Beveik nėra plynų kirtimų - miško žaizdų. Jaučiasi, kad miškas auginamas ne dėl medienos kaip daugelis Lietuvos miškų, o dėl rekreacijos. Apsaugą miškui teikia ir teisinis miško parko statusas. Žinoma kai kurie medžiai iškertami, tačiau yra paliekama ir senų, storų medžių. Miške galima rasti ir senų ąžuolų, ir labai senų pušų. Seniausią Kleboniškio pušį gali apkabinti tik du žmonės.

Miško godos

Miško lankytojų skaičius paskutiniu metu, deja, sumažėjo. Anksčiau žmonės pasiekti mišką galėjo bet kurioje 4 kilometrų kraštinės juostoje. Vėliau neperlipama magistralės Vilnius-Klaipėda skiriamoji juosta užtvėrė mišką nuo lankytojų. Šalia vieno pėsčiųjų tilto atsirado dar ir antras. Į mišką lankytojai gali patekti tik šiais tiltais ir dar vienoje autostrados tvoros vietoje, kur padarytas praėjimas. Įrengus magistralės skiriamąją juostą miškas tapo tarsi atitvertas. Kai kuriems lankytojams kelias iki miško pailgėjo visu kilometru, nes negalima eiti tiesiai. Galbūt todėl ir sumažėjo lankytojų.

Dar viena lankytojų mažėjimo priežastis gali būti miško tarša. Nors Kleboniškio miškas tikrai labai gerai prižiūrimas, jame nėra didelių atliekų sąvartynų, tačiau atitvėrus mišką nuo miesto žmonių koncentracija ties tiltais esančiuose plotuose žymiai padidėjo, o kur daug žmonių, tai tvarkyti nespėsi. O jei nespėjai surinkti šiukšlių, tai žiūrėk šalia jų atsiranda ir kita. Vadovaujamasi principu: “jei kiti šiukšlina, tai ir aš galiu.”

Žmonės dažnai lankosi prie trijų šaltinių ir pasemtą vandenį nešasi namo. Šaltiniai ištirti laboratorijose. Vanduo tinkamas gerti. Arčiausiai magistralės esantis šaltinis truputėlį užterštas nitratais, bet normos neviršytos. Pirmąjį šaltinį mėgsta labiau senyvo amžiaus žmonės, nes norint nueiti iki kitų dviejų, kurie yra visai čia pat reikia nusileisti į gilią upelio rėvą.

Didelė žmonių koncentracija sukūrė tokią situaciją, kad už 5-10 metrų nuo šaltinio kraunamos šiukšlės. Kartais jos sudeginamos. Prie vieno šaltinio iškasta duobė specialiai šiukšlėms pilti. Žinoma, šaltinio vanduo ateina iš giliau, tačiau dalis teršalų iš šiukšlių duobės gali patekti ir į šaltinį. Be to, labai jau nemalonu piltis vandenį iš šaltinio kai šalia už poros metrų suversta šiukšlių krūva. Čia jau miško lankytojų kultūros spragos. Prieš 10 metų to nebuvo.

Miško jaukumą pakeitė ir automobilių srauto padidėjimas. Anksčiau tylą ir ramybę galėdavai pajusti vos įėjęs į mišką, o dabar net įėjus kelis šimtus metrų gilyn negali atsipalaiduoti dėl didelio automobilių keliamo triukšmo. Triukšmas toks didelis, kad reikia šnekėtis kiek pakeltu balsu kaip miesto teritorijoje. Automobilių skaičius padidėjo visoje Lietuvos teritorijoje, tačiau jų srautas prie Kleboniškio miško ypač suintensyvėjo pastačius prekybos ir laisvalaikio centrą “Mega” ir nutiesus įvažiavimą į magistralę iš Šilainių ir iš Vytėnų.

Nauji laikai miškui atnešė ir naujų bėdų, kurių anksčiau čia nebuvo. Didžiausias šių laikų miško parazitas - keturračiai - taip pat puola Kleboniškį. Vietiniai žmonės pašiurpę nuo tokių gamtą žalojančių monstrų, bet dar neturi praktikos kaip su jais tvarkytis, todėl bijo ką nors daryti. Kleboniškio miškas turi miško parko statusą, todėl jame keturračiais važinėti yra draudžiama. Jei pamatote keturratį miške iš karto skambinkite policijai ir praneškite apie įvykį. Policija privalo reaguoti ir reaguoja. Tik ne visada pavyksta pagauti greitus nusikaltėlius, nes policija neturi tam priemonių. Labai gerai, jei nufotografuosite keturratį ir juo važiuojantį žmogų. Jei daug žmonių kreipsis į policiją ir miesto valdžią su šia problema, tai miškas vėl bus apsaugotas nuo šių mažiukų traktorių, kurie ne tik kelia triukšmą, suardo miško paklotę ir takus, bet ir kelia tiesioginį pavojų žmonėms. Išdrįskite paskambinti policijai ir reikalaukit, kad šie nusikaltėliai būtų sustabdyti.

Miško turtai

Geriems žmonėms, gamtos draugams ir bičiuliams miškas yra neišsemiamas turtų šaltinis. Čia ir grynas oras, ir šaltinio vanduo, ir natūrali aplinka poilsiui, sveikatai stiprinti. Žmonės parsineša iš miško žemių vazoninėms gėlėms, įvairių šakelių pavasarį, žibučių, kam reikia, išsipjauna lazdą, parsineša gražų šakalį, lapų ar net šaką Kalėdoms papuošti. Visu tuo negalima piktnaudžiauti. Miestas didelis, lankytojų daug. Jei kiekvienas po žibučių puokštelę, po žalią šakelę, tai miškas nespės atsistatyti. Geriau jau dažniau išeiti į mišką pasigrožėti gyva gamta, nei šakeles į namus tempti. Namuose auginkite gyvas gėles vazonuose, parsineškite žemių, bet irgi nedaug, kad miškui nepakenktumėt.

Pagal įstatymus iš miško negalima imti žemių, samanų, sodinukų. Visa tai miško turtas ir turi likti miške, jei nenorime jo “nustekenti”. Tačiau labai atsargiai ir atsakingai paimdami mažus kiekius, tik tiek kiek tikrai reikia miškui didelės žalos nepadarysime. Kai kurie žmonės iš Kleboniškio net eglutes parsineša nusikirtę Kalėdoms. To daryti irgi nevalia. Kiek ta eglutė pas jus pastovės? Palinksmins savaitę, o miške ji linksmintų 100 metų. Geriau išeikite Kalėdų švęsti tiesiai į mišką prie gyvų eglučių. Miškas jums padėkos.

Žiemą miškas sukviečia daug vaikų ant rogučių ir suaugusių su slidėmis. Bet kuriuo metų laiku čia rengiamos orientacinio sporto varžybos, rytais mankštinasi, bėgioja pavieniai gyventojai, vedžioja šunis.

Stiprėja ne tik fizinė žmonių besilankančių miške sveikata, bet ir psichinė. Žmogus pasidaro ramesnis, užmiršta miesto rutiną, išsilaisvina nuo stresų, šurmulio, pailsi. Miškas turi didelės įtakos asmenybės formavimuisi. Prisilietimas prie laukinės gamtos labai gerai ugdo ir jaunąją kartą, todėl stenkitės nuvesti ar nuvežti į mišką savo vaikus. Tegu pakvėpuoja, pamąsto, pajaučia gamtos grožį ir išmoksta ją gerbti.

Straipsnis taip pat išspausdintas www.turistas.lt

Rodyk draugams

Komentarai (5)

Brigita2010-04-08 11:00

Ar galima vedžioti šunis Kleboniškio miške?

Laimis Žmuida2010-04-08 18:43

Taip.

Andrius2010-05-04 20:38

O kaip su laužų kūrenimu? Kokiomis sąlygomis galima, jei galima?…

Kristina2011-07-21 00:27

„Visais ratais už gamtą“ projekto organizatoriai sukūrė nuostabią terpę diskusijoms apie eksploatacinių atliekų surinkimo ir pridavimo punktus, leistinų trasų vietas bei kitą naudingą informaciją švarios gamtos išsaugojimui neatsisakant vairavimo malonumo.

Kristin2012-10-06 12:10

Galima sakyti uzaugau tam miske, ir ziema ir vasara traukdavom tenai, todel mane sieja kazkoks neapsakomas rysys su siuo misku, kuri ypac ivertini gyvendamas daug metu kitoj saly. Liudna kad zmones o ypac jaunoji karta vis maziau randa noro grozetis misku, nors daug prisidejo ir pati socialine situacija, zmones bijo but uzpulti. Bet smagu girdet kad miskas yra ir jis saugomas.

Rašyti komentarą

Tavo komentaras