BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Kiaušinių žymėjimas: aišku viena – jie vištų!

Pirkdami kiaušinius pirmiausia dėmesį kreipiame į jų kainą, dydį, o pradarę pakuotę įsitikiname, kad jie visi „cieli”. Tačiau vertėtų nepamiršti dar vieno, bene svarbiausio dalyko - dedeklių laikymo būdo, kurį kiaušinių tiekėjai kaip įmanydami stengiasi nuslėpti.

Valstybinės Maisto ir veterinarijos tarnybos Veterinarijos sanitarijos ir maisto skyriaus vyr. veterinarijos gydytojas Jonas Stanius pažymi, kad galiojantys ES ir Lietuvos teisės aktai dėl maisto produktų ženklinimo nenustato užrašo dydžio, vietos ant pakuotės, žymens spalvos ir pan. Verslo subjektai reglamento reikalavimus privalo įgyvendinti, bet būdus ir formą pasirenka patys. Panašaus pobūdžio standartų parengimas neįeina į VMVT kompetenciją, tikina specialistas.

Dažniausi slapukavimo būdai

Vieni paukštynai ir žemės ūkio bendrovės dedeklių laikymo būdą ant pakuotės nurodo žodžiais, kiti pateikia žymenį - perekšlių laikymo kodą. Ši informacija dažniausiai pateikiama smulkesnėmis raidėmis nei „klasė A”, „svorio kategorija XL”. Tokios praktikos laikosi „Girelės paukštynas”, Ginkūnų paukštynas”, „Vievio paukštynas”.

Džiaukimės bent tuo, kad minėti gamintojai informaciją pateikia ant kiaušinių dėtuvės. Deja, taip elgiasi ne visi. Dalis bendrovių viliasi, kad su vištų laikymo sąlygomis vartotojai susipažins namie, na, o smalsesni - „įsliūkinę” į pakuotės vidų - supras, kad verčiau imti kitą dėžutę.

Pakuotės vidinėje pusėje dedeklių vištų laikymo būdą ir žymenį nurodo „Kaušėnų paukštynas”, „Vilkyčių mėsa” ir Lenkijos gamintojas „Fermy Kozlakiewicz SP.J.”. Tą pačią informaciją bendrovės pateikia ir ant kiaušinių.

Trečiosios įmonės laikosi dar kitokios praktikos - žymenis deda tik ant kiaušinių. Taip UAB „Zujų paukštynas” matyt verčia pirkėjus įsitikinti dedeklių laikymo sąlygomis tik atvėrus pakuotę - gerai bent tiek, kad kartu patikriname ar nepažeistas kiaušinių lukštas. Procedūra nesudėtinga - atvėrei - peržvelgei ar visi sveiki ir pasukiojai kiaušinį.

Blogesnis ir labiau susimąstyti verčia kitas atvejis. „Kaimiški vištų kiaušiniai”, „Ūkininko rojaus kiaušiniai” - skamba neblogai. Pirmiausia pirkėjui šovusi mintis - po pievą zujančios dedeklės. Tačiau ant dėžutę juosiančio kartono pažymėta, kad čia „slepiasi” dviejų rūšių kiaušiniai - pastato viduje lakstančių ir ant kraiko laikomų vištų (žymuo 2) arba tikrąja to žodžio prasme „kaimą mieste” radusių jų giminaičių (žymuo 3). Įsitikinti saugioje ŽŪB „Sparnai” pakuotėje esančių kiaušinių „išskirtinumu” galime tik nuėmę kartoninį pakuotės lapą ir ją pravėrę. Tai 2 ar 3?.. Šioje vien dvejetai. O kitoje!? Taip pat žymuo 2. Dar vieni šios bendrovės „Vištų kiaušiniai su karotinu” pakuojami laikantis kitos praktikos - vengiant pirkėjui pateikiamų dviprasmybių. Ant dėžučių tiksliai nurodoma, kad perekšlių laikymo žymuo - 2.

„Cento”, „Optima linija”, „Favorit”, „Norfa” ir „Rimi” prekių ženklų linijomis pažymėtose kiaušinių pakuotėse anksčiau minėtos bendrovės pateikia daugiau informacijos nei ant „savų” dėžučių. Ant pakuotės kartais būna informacija apie kiaušinio maistinę vertę, kaloringumą.

Taigi, kad ir kaip būtų papuošta kiaušinių pakuotė, apie visą „gėrį” dažniausiai mus informuoja ant kiaušinio esantis kodas. Jei jo nerandate, privalu informuoti už tai atsakingas institucijas.

Skundų dėl pakuočių nėra

Pasak J. Staniaus, 2010 metais vartotojų skundų dėl pakuočių ženklinimo VMVT negavo, tačiau būta 2 skundų dėl Lietuvos gamintojų pakuotėse supakuotų Lenkijos ir Olandijos gamintojų kiaušinių. Gamintojo kodo reikšmės paaiškinime ši informacija nebuvo aiškiai pateikta.

Pagrindinė problema esą yra ta, kad informacijos vartotojams pateikimo tvarka nėra griežtai nustatyta, reikalaujama tik pateikti „gamintojo kodo reikšmės paaiškinimą ant pakuotės arba jos viduje”. Todėl VMVT kartu su Lietuvos paukščių augintojų asociacija šį antradienį surengė pasitarimą, kuriame aptarti ir kiaušinių pakuočių ženklinimo reikalavimų patikslinimai, kurie neklaidintų vartotojų dėl gamintojo reikšmės išaiškinimo, ir parengtas taisyklių projektas.

Nuo praėjusių metų dėl kiaušinių kokybės ir saugos vartotojai skundžiasi žymiai mažiau. J. Staniaus teigimu, tam įtakos turėjo pradėti taikyti nauji teisės aktai.

Šiuose teisės aktuose, be kitų reikalavimų esą nustatyti ir į mažmeninę prekybą tiekiamų kiaušinių pakavimo ir ženklinimo reikalavimai. Nedraudžiama prekiauti nesupakuotais kiaušiniais, tačiau tuomet vartotojui turi būti pateikiama ši informacija - kokybės klasė, svorio kategorija, auginimo būdo nuoroda, gamintojo kodo reikšmės paaiškinimas, trumpiausias tinkamumo vartoti terminas.

Ūkininkas - išimtis

Valstybinė Maisto ir veterinarijos tarnyba savo interneto tinklalapyje informuoja, kad žmonių maistui skirti A klasės kiaušiniai privalo būti paženklinti, ir į mažmeninę prekybą tiekiami tik supakuoti pakavimo centrų pakuotėse. Esą ženklinimo išimtys taikomos tik iki 50 vištų savo ūkyje auginantiems smulkiems ūkininkams, o tokie kiaušiniai dažniausiai yra parduodami turgavietėse.

Dalis ūkininkų kiaušinių patenka ir į prekybos centrų ekologiškų produktų lentynas - vieni žymėti kodais, kiti ne.

Ne ūkininkų ir nelietuviški, tačiau ekologiški minėto Lenkijos gamintojo „Fermy Kozlakiewicz SP.J.” kiaušiniai pažymėti tinkamiau nei į Lietuvą patenkantys kiaušiniai su žymeniu 3, kurie dedami į permatomas plastiko dėžutes.

Ką reiktų žinoti

Ant kiekvieno kiaušinio turi būti žymuo, kurį sudaro skaičių ir raidžių seka, pavyzdžiui - 2LT-12345.

Pirmasis skaičius - tai dedeklių laikymo būdas:

0 - ekologinis ūkininkavimas (taikomi ekologinio ūkininkavimo reikalavimai),
1 - laisvai laikomų vištų kiaušiniai (vištoms sudarytos sąlygos būti lauko aptvaruose),
2 - ant kraiko laikomų vištų kiaušiniai (vištoms sudarytos sąlygos laisvai vaikščioti pastato viduje - paukštyne, fermoje),
3 - narvuose laikomų vištų kiaušiniai.

Po šio skaičiaus rašomas kodas šalies (pagal ISO standartą), kurioje laikomos dedeklės vištos. Lietuvoje padėti vištų kiaušiniai žymimi LT, Lenkijoje - PL, Latvijoje - LV.

Trečioji žymens dalis - tai vištų dedeklių laikymo vietos veterinarinio patvirtinimo numeris, reiškiantis, kad tą vietą kontroliuoja kompetentingos tarnybos.

Vyr. veterinarijos gydytojo teigimu, paukščių dedeklių laikytojams, kurie įgyvendino ES reikalavimus dėl gyvūnų gerovės, pagerino dedeklių laikymo sąlygas ir naudoja vištų dedeklių laikymui pagerintus narvus, rekomenduota pakuotes papildomai ženklinti nuoroda ,,Pagerinti narvai”.

„Manome, kad aukščiau minėtas kiaušinių gamintojo kodo išaiškinimas prisidės, kad vartotojams būtų pateikta aiški ir suprantama informacija apie gamintoją, kurioje nurodomas vištų dedeklių laikymo būdas, šalis, kurioje randasi gamintojas ir veterinarinio patvirtinimo numeris, kuris reikalingas daugiau maisto saugos specialistams atsekamumo užtikrinimui”, - teigė VMVT specialistas.

Tarp kainos ir kokybės

Turguje kiaušiniai pigesni nei prekybos centre. Rinkdamiesi dėmesį kreipkite ne tik į kiaušinių dydį, bet ir vištų laikymo sąlygas. Tačiau ir prekybos centre galima rasti gerų pavyzdžių. Brangūs ekologiškomis sąlygomis laikomų vištų kiaušiniai prieš baigiantis jų galiojimo terminui didžiuosiuose prekybos centruose atpiginami net 3 kartus.

Kiaušinių kokybė ir nauda

Cheminė kiaušinio sudėtis yra nevienoda ir priklauso nuo vištos veislės, lesalo, laikymo būdo ir metų laiko.

Atminkite - laisvai laikomų vištų kiaušinių skonis ir maistinės savybės geresni nei laikomų uždarose patalpose (narvuose), kur vištų ar kitų kiaušinius dedančių paukščių judėjimo galimybės yra ribotos. Rudos ir baltos lukšto spalvos kiaušinių maistinė vertė yra vienoda, o kiaušinio trynio spalva priklauso nuo vištoms skiriamų lesalų sudėties bei kokybės.

„Skirtingose sąlygose laikomų vištų dedeklių kiaušiniuose pagrindinių maisto medžiagų, mikroelementų, vitaminų sudėtis mažai skiriasi, tačiau laisvai ar ekologiniuose ūkiuose laikomų vištų kiaušiniuose daugiau apsauginių medžiagų, vadinamų karotinoidais”, - apie kiaušinių vertę aiškino J. Stanius.

Kiaušiniuose yra net 12 vertingų vitaminų, gausu vitamino A, D, E, B1, B2, PP, B12, biotino ir kt. Kiaušiniuose gausiu mineralinių medžiagų - natrio, kalcio, fosforo, geležies, jodo, seleno, mangano, vario, kobalto. Vienintelė blogybė - gana daug cholesterino, tad geriau jų nepersivalgyti.

VMVT kiaušinių sudėties tyrimų nėra atlikusi. Tokius tyrimus atlieka Maisto institutas prie Kauno technologijos universiteto.

Gardžių patiekalų su kiaušiniais!

Nerijus Drochneris

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (1)

Darius2011-05-30 13:12

“Vienintelė blogybė - gana daug cholesterino, tad geriau jų nepersivalgyti.”

Derėtų pasidomėti, kad pagal naujausius mokslinius tyrimus nustatytą, jog tą cholesterolį, esantį kiaušinyje, išskaido pačiame (tame pačiame) kiaušinyje esantys baltymai, dėl ko žmogaus organizmas juos puikiai pasisavina, suskaido ir jokios neigiamos įtakos organizmui nedaro. Tad kiaušinių galime valgyti kiek norime.
Beje, nustatytą, kad vagant ryte virtus kiaušinius žymiai pagerėja virškinimo funkcijos ir padade netgi numesti nereikalingą kuno svorį.

Rašyti komentarą

Tavo komentaras