BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Ketvirtas ekoviktorinos klausimas


Praeitą savaitę klausėme “Kuris elektros prietaisas sunaudoja daugiausiai elektros energijos ir kodėl?” Šią savaitę naujas klausimas: “Kas gaminama iš Lietuvoje surinkto ir perdirbto plastiko?“. Pasukit smegenis arba paklauskit dėdulės Googlo ir iki rugpjūčio 13 dienos pateikite mums atsakymą komentaruose po šiuo įrašu, mūsų Facebooke arba atsiųskite į redakcijos el.paštą. Įdomiausiai, originaliausiai ir tiksliausiai atsakiusiems įteiksime ekologinį prizą. Šį kartą mūsų partneriai HOLOS į prizo krepšelį įdėjo:

Purškiamas dezodorantas su šalavijais Wleda 75ml
Miatinamasis kremas SKIN FOOD Weleda 75ml.

Visas prizų krepšelis atiteks vienam asmeniui, kurį išrinks Ekonaujienų redakcija. Tad griebiam klaviatūrą ir pirmyn.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (13)

Gabrielius2010-08-09 10:07

O pas mus perdirbamas plastikas? Pas mus net plastikinių butelių niekas nesuperka, iš užsienio pigiau vežtis. Tai ir dūsta gamta nuo mūsų nesugebėjimo tinkamai perdirbti antrines žaliavas. Manote tie įžymūs vaizdeliai kur paukščiai naftoje maudosi tik užsienio realybė? Pažiūrėkite kiek mūsų miškuose žvėrelių įstrigę plastikiniuose buteliuose, užsismaugę maišeliuose ar kitose mūsų šiukšlėse.

Donatas2010-08-09 10:47

UAB “Achempak” Jonavos rajone gamina polipropileninius didmaišius (minkštuosius konteinerius), skirtus trąšų, grūdų, chemikalų ir kitų birių pavojingų ir nepavojingų produktų, taip pat maisto produktų pakavimui, taip pat džiuto maišus bulvėms ir tinklinius maišus daržovių fasavimui.
UAB “Amberplastic” (prekinis ženklas “Megaline”) Jonavos rajone gamina gaminius iš stiklo plastiko ar kitų kompozitinių medžiagų: degalinių įrangą (pakabinamas plovyklos dėžes, sorbento dėžes, dujų užpildymo šulinių dangčius, pastatomas ir pakabinamas šiukšlių dėžes, smėlio dėžes, kuro talpyklų aptarnavimo šachtų šulinius), stiklo plastiko baseinus, vandens čiuožyklas, vėjo jėgainių mentes, nedegias kėdutes sporto salėms ir stadionams, garažų vartus, specialias laiptų konstrukcijos statyboms, įvairius išskirtinio dizaino baldus ir pagrindus bei dalis jiems iš stiklo plastiko.
UAB “Arvelita” Panevėžyje gamina plastmasinę baldų furnitūrą: įvairius dangtelius, įvores, lentynų laikiklius, viengubus ir dvigubus kampų fiksatorius, kojeles, profilius, kiaurymes laidams ir kt.
UAB “Baltvita” Vilniuje gamina plastmasines pakuotes, skirtas maisto produktų, dažų, glaistų, chemijos ir kitų produktų fasavimui.
UAB “Danplastas” Kauno rajone ir Tauragėje gamina stiklo plastiko detales įvairaus dydžio vėjo jėgainių korpusams.
“Eltega” Alytuje gamina plastmasinę baldų furnitūrą: įvairias akles, kojeles, groteles, rankenėles, įvores laidams, ratukus.
UAB “Eugenija” Šiauliuose gamina įvarias plasmasines detales (įvairius kamščius, dangtelius tvoros stulpams ir kt.), plastmasinius gaubtelius vinims.
UAB “Frilux” Šiauliuose lieja plastikinius gaminius (įvairių rūšių šviestuvų gaubtus bei jų nugarėles).
UAB “Gealan Baltic” Vilniuje gamina PVC profilius, naudojamus plastikinių langų, durų, žiemos sodų, vitrinų, konstrukcijų gamyba
UAB “Gerovė” Kaune gamina įvairius polietileninius maišelius, firminius maišelius, ekologiškus maišelius, maišus šiukšlėms, fasavimo maišelius ritinėliuose.
UAB “Hoda” Molėtų rajone gamina aukštos kokybės plastmasės gaminius, skirtus įvairioms pramonės šakoms ir vartotojams.
UAB “Komex” Panevėžyje gamina polietileno plėvelę su oro burbuliukais (dvisluoksnę, trisluoksnę, antistatinę, UV satbilizuotą, metalizuotą, lipnią ir kt.), įvairius polietileninius maišus (iš plėvelės su oro burbuliukais, iš putų polietileno, iš LDPE/HDPE plėvelių), laminatus iš polietileno plėvelės su oro burbuliukais ir putų polietileno plėvelės, LDPE, HDPE, PP plevelių, aliuminio folijos, popieriaus ir kitų medžiagų.
UAB “Lietpak” Vilniaus rajone gamina įvairas plėvelines pakavimo medžiagas, skirtas maisto produktų, tekstilės gaminių, higienos prekių, drupių, trąšų pakavimui, taip pat vakuuminę pakuotę.
UAB “Lisiplast” Alytuje gamina polistireno lapus, juostas ir plėvelę, įvairaus skersmens ir formos polistireno indelius bei dangtelius, vitrininių šaldytuvų duris, polipropileno juostas, indelius ir dangtelius.
UAB “Nagisa” Utenoje gamina plastikinius 2-10 l talpos kibirus su hermetiškais dangteliais, plastikinius 12-20 l ir 65-90 l talpos kibirus, pakavimo juostą iš polietilentereftalato (PET), pakavimo juostą iš polipropileno (PP), klijuotą medienos plokštę iš natūralios medienos. Įmonė supirkta bei perdirba plastikinės pakuotės atliekas.
UAB “Neo group” Klaipėdos rajone gamina PET (polietileno teraftalato) granules, skirtas maisto, gėrimų ir kitos pakuotės gamybai. Tai viena didžiausių aukščiausios kokybės PET granulių, naudojamų įvairioms vartojimo prekių pakuotėms, gamintojų Europoje.
UAB “Orion Global PET” Klaipėdoje gamina PET (PET (Polietilentereftalatas) yra polimeras, naudojamas taros, skirtos gaiviesiems gėrimams, sultims, vandeniui, aliejui ir kt. gamybai.)žaliavą. Tai - didžiausia tokia gamykla Europoje.
UAB “Panoden” Panevėžyje gamina maišelius duonos, konditerijos gaminių, birių, šaldytų produktų ir ne maisto prekių pakavimui, vakuuminius maišelius, pakavimo juostas ir laminatus.
UAB “Plamega” Šiauliuose gamina plastmasinius gaminius elektronikos, baldų, mašinų gamybos, statybos ir kitoms pramonės šakoms: televizorių korpusus ir korpusų elementus, vandens kaloriferių korpusus, baldų detales, stogų dangos ventiliacijos kaminėlius ir daugelį kitų gaminių. Liejami pakavimo elementai, šiltinimo blokeliai ir kiti gaminiai iš putų polistirolo EPS.
UAB “Plasbalt” Varėnoje iš PET (polietileno teraftalato) granulių gamina tarą maistiniams skysčiams (mineraliniam vandeniui, gazuotiems, negazuotiems, bealkoholiniams ar silpnai alkoholiniams gėrimams, alui, sultims, aliejui, kečupams), plastikinius butelius pieno produktams, indeliai biriems produktams (prieskoniams, kavai, arbatai), plastikiniai indeliai majonezui, taip pat PET ruošinius plastikiniams buteliams.
AB “Plasta” Vilniuje gamina įvairias plėveles, plėveles šiltnamiams, įvairaus dydžio užrišamus ir neužrišamus šiukšlių maišus, maišus durpėms, pastatų nuotakyno vamzdžius ir jų jungiamąsias dalis, dujotiekio, vandentiekio, telekomunikacijų, ryšio kanalų ir lauko nuotakyno vamzdžius, konteinerius šiukšlėms, dėžes įrankiams, įvairias dėžes ir dėtuves, įvairius dubenius, įvairias hermetines talpas, kanistrus, butelius maisto ir ne maisto produktams, atšvaitus, piltuvėlius, laistytuvus, vazonus, ratus, riboženklius, praustuvus, kėdutes, semtuvus šiukšlėms, grėblius, laistymo galvutes, plytelių skyriklius, indus ir įrankius, stiklainių dangtelius, užtrauktukus, dėklus ir stovus stalo įrankiams, padėklus, pakabas, tualetines kėdutes ir puodus, apsiaustus nuo lietaus, medelių aptvarus, įvairius kibirus, statines, vaikiškus konstruktorius, STOP juostas, polimerines čerpes. Įmonė perdirba antrines žaliavas.
UAB “Plastus” Jurbarko rajone gamina vienkartinius plastikinius indų (lėkštes, dubenėlius, puodelius, stalo įrankius ir kt.).
UAB “Regplasta” Kaune gamina techninius ir buitinius šepečius, šluotas, medinius ir plastmasinius segtukus, plombas, sagas, plastmasinius gaminius, baldų furnitūrą, konservavimo dangtelius stiklainiams.
UAB “Salinta” Kaune gamina televizorių korpusus ir jų elementus, plastikines buitinių šaldytuvų detales, distancinio valdymo pultų korpusus buitinei technikai, sudedamąsias dalis elektronikos pramonei, detales baldų gamintojams, plastikinę tarą maisto ir nemaisto produktams,
UAB “Umaras” Utenoje gamina polietileno gaminius: plėvelę “Agrolux” (šiltnamiams, mulčiavimui), nuo šilumos susitraukiančią polietileninę plėvelę ir maišus (pakavimui terminio susitraukimo metodu), pramoninius polietileninius maišus, įdėklus į polipropileninius ir popierinius maišus šiukšlėms, polietileninę statybinę plėvelę, žemės ūkio paskirties plėvelę, plėvelę “Packlux” (pieno produktų, vandens pakavimui).
UAB “Vigdomus” Vilniuje gamina polietileninius maišus, fasavimo maišelius, šiukšlių maišus, maišelius su spauda, nestandartinę pakuotę, pakavimo “rankoves”.
J. Daužicko IĮ Panevėžyje gamina polietileninius lietpalčius.

Lina2010-08-09 18:20

Šiandien plastikai yra neatsiejama buities dalis, naudojami daugybėje pakuočių. Plastiką galima perdirbti, tačiau tai nėra paprasta, nes perdirbama medžiaga turi būti iš naujo išlydoma ir iš jos gaminami nauji daiktai. Tiesa, yra nustatyta, kad daiktų gamybai iš perdirbto plastiko reikia trečdaliu mažiau energijos nei gaminant juos iš pirmą kartą naudojamos žaliavos.
Įdomu, jog vieno plastikinio butelio perdirbimas sutaupo pakankamai energijos 60 vatų elektros lemputei šviesti 6 valandas. Gaminant polietileninius pirkimo maišelius iš atliekų, energijos suvartojamas sumažėja dviem trečdaliais, vandens – 90 proc., o anglies dioksido (CO2) patekimas į atmosferą – 2,5 karto.
Lietuvoje plastikas perdirbamas ir gaminama:
Plastmasiniai pakavimo kampai, dangteliai stiklainiams, kamšteliai, namų apyvokos reikmenys, baldų jungiamosios dalys.PVC, PP ir PE vamzdžiai, būgnai, PVC profiliai, t.t.Maišai šiukšlėms, įvairios paskirties plėvelės, vamzdžiai, kanistrai, kibirai, statinėmis, stogo danga, plastikiniai lakštai.Plėvelė, šiukšlių maišai. Granulės, bakeliai, kečiupo dangteliai. Antrinė žaliava (sutrupinta PET). Plastikiniai rėmeliai automobilių numeriams, autodetalės.PE plėvelė, termosusitraukianti PE plėvelė, ūkinės paskirties PE maišeliai. Preformos, buteliai, kamščiai.PE kubilai.

Laura2010-08-09 20:06

O jei dezodoranto ir kremų nenaudoji, tai bevertės dovanos?
Donatai, ar visa tai gaminama iš būtent Lietuvoje surinkto plastiko, o gal tas plastikas atsivežamas? Gal nebūtinai lietuvių firmos lietuvių išmestą plastiką, atsiprašau, nuodus iš naftos, perdirba ir ką nors iš jų pagamina?

Deimantė2010-08-09 22:59

Plastiko perdirbimas pirmiausia prasideda nuo plastikinių atliekų rūšiavimo ir surinkimo. Lietuvoje yra keletas „žaliai“ mąstančių įmonių, kurios tuo užsiima, paruošia plastiką perdirbimui ir jį siunčia antram gyvenimui kitoms įmonėms. Bet, svarbiausia, skatina žmonių ekologinį sąmoningumą ir atsakomybę, nes plastikas, kaip ir kitos atliekos, turi patekti į tam skirtus konteinerius. O deja, didžioji dalis nepatenka, iškeliauja į sąvartynus, kur sunyks po 500 metų. Kokia to priežastis? Galbūt tokių įmonių mažas skaičius ir informacijos stoka, nes ne visas plastikas tinka perdirbimui. Ši medžiaga gali būti įvairios rūšies, labiausiai perdirbimui tinka tik PET ir HDPE raidėmis pažymėti daiktai iš plastiko. Tad į konteinerius reikia mesti butelius (nuo gėrimų, aliejaus ir kitų maisto produktų) bei įvairią pakuotę, naudojamą buityje: indelius, dėžutes, maišelius, plėvelę, lovelius, vienkartinius indus. Be to, ši išmetama tara turėtų būti švari, nes kitaip keliaus ne perdirbimui, o į sąvartyną.
Mūsų šalyje atliekų perdirbimo pramonė tik pradėjus vystytis, tad kalbant apie plastiką, galima sakyti, jog nėra daug vietų, kur būtų galima jį perdirbti. O tose įmonėse, kurias turim, iš vietinių miestų ir kaimų surinkto plastiko gaminami kibirai, kubilai, plėvelė, buteliai, pakuotės maisto pramonėje, įvairios detalės, gaminiai statyboje, gamyboje, elektrotechnikoje. Kai kurie gamintojai gali ir gaminti produktus pagal užsakymą. Tačiau nemaža dalis išrūšiuoto ir perdirbto plastiko (supjaustyto smulkiomis granulėmis) iškeliauja į užsienio šalis: Latviją, Lenkiją, Čekiją, Kiniją, Vokietiją ir kt. Čia iš Lietuvos atvežtas plastikas „atgimsta“ automobiliuose, elektronikos gaminiuose. Anot, internetinės informacijos, atsižvelgdama į ES direktyvą, iki 2013 metų pradžios Lietuva privalo užtikrinti, kad būtų perdirbama mažiausiai 22,5 proc. plastikinių pakuočių svorio.
Kaip ten bebūtų, geriausia plastiko nevartoti iš viso, nes jis kenksmingas ne vien kažkurio buities daikto pavidale, bet ir perdirbant, kuomet jį deginant išsiskiria nuodingos medžiagos, sukeliančios vėžį. O gulinčio saulėje plastiko išskirtos cheminės medžiagos patenka į gruntinius vandenis. Taip pat perdirbus šį kenksmingą produktas, jo kokybė būna prastesnė nei prieš tai buvusio gaminio, todėl plastikas negali būti perdirbtas daug kartų…

Jūratė2010-08-12 20:38

Oho kiek info suradot,nukopinot,šaunuoliai
aš neieškosiu neto platybėse
bet begalo pikta,kad žmonės nelinkę plastiko rūšiuoti ir perdirbti,bet negi sunku užplauti grietinės induką ir jį išmesti.Galėtų ir valdžia daugiau tuo pasirūpinti,juk nedaug dar žmonių supranta plastiko žalą,aišku mums ji naudinga visi maišeliai,buteliai plastikiniai,šampūno buteliukai,juk neįsivazduojam gyvenimo be plastiko.
Keik esu domėjusi tai perdirba plastikiniams maišeliams tą plastiką
labai norėtųsi,kad visi mes prisidėtume labiau prie palstiko rųšiavimo,gamyklos prie jo surenkamumo ir išnaudojimo

Gabrielius2010-08-13 23:23

Aš šiomis dienomis pakeliavau po Aukštaitijos nacionalinį parką. Daugiau nebekeliausiu, mieste mažiau šiukšlių…

Vaida2010-08-14 14:01

Gabrieliau, o gal surenk talką verčiau. Kažko nusviro rankos? Aš manau, kad turėtume šviesiau žiūrėti į problemas. Taip, daug kas nerūšiuoja, taip, suverčia šiukšles miške ir t.t. ir t.t. ir dar toliau… Visą tai mes jau žinome, tai gal gana tai eskaluoti. Ne, nesūlau apsimesti, kad problemos nėra. Siūlau energiją nukreipti gerai informacijai, švietimui, priemonių aplinkosaugos idėjoms įgyvendinti kūrimui, idėjų generavimui, pasiūlymų problemoms spręsti ieškojimui, būti pavyzdžiu aplinkiniams, sąmoningai rinktis ką vartojame, perkame ir kaip elgiamės su atliekomis. Noriu šviesos ir optimizmo! :) Čia ne tik Gabrieliui. Visiems.

Jūratė2010-08-16 21:25

Pritariu Vaidai

Gabrielius2010-08-16 22:10

Esmė ta, kad norint kažką keisti reikia keisti visuomenės mąstymą. Nes dabar 100 entuziastų lakstys ir tvarkys tai ką pridergė 3 milijonai nevalų. Sizifo darbas ir bepasmis energijos švaistymas. Belieka apsikuopti savo aplinką ir apeliuoti kad kiti iš to paims pavyzdį.

Gabrielius2010-08-18 03:58

Beje Vaida, aš kaip tik ne už ilgo rengiu vienos Iesios landšaftinio draustinio dalies tvarkymą. nes tai ką mes iš tiesų galime daryti, tai apsitvarkti tai kas aplink namus sukuista, o ne keliauti į pasaulio kraštą, tam išnaudodami begalę kuro ir t.t.. Tvarkykimės ten kur gyvename, bent jau tiek. Nes kaip pastebėjau, tie kas labiausiai rėkia apie globalius pokyčius paprastai apart rėkimo nieko kito ir nedaro, arba verčia kitus kažką daryti, o patys nosį krapšto ir laurus susirenka :)

[...] savaitę klausėme: “Kas gaminama iš Lietuvoje surinkto ir perdirbto plastiko?” Jau išrinkome nugalėtojus ir skubame pristatyti ateinančios savaitės klausimą: [...]

Rašyti komentarą

Tavo komentaras