BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Kazokiškių sąvartynas veiklą tęs, formalius trūkumus turi pašalinti per metus

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) priėmė galutinę ir neskundžiamą nutartį, kuria Kazokiškių sąvartyną eksploatuojančiai UAB „Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centras” nustatė vienerių metų terminą formaliems trūkumams pašalinti.

„Tikiuosi, kad šis teismo sprendimas užbaigs jau ketvirtus metus besitęsiantį teismų maratoną, kurį vaizdžiai galima būtų įvardinti „Kazokiškių bendruomenė prieš Vilniaus regiono gyventojus”. Teismas, nagrinėdamas bylą, nenustatė pažeidimų rengiant, svarstant su visuomene ir priimant poveikio aplinkai vertinimo sprendimus, teritorijų planavimo dokumentus, išduodant statybos leidimą, tvirtinant techninį projektą. Teismas nenustatė, kad išduodant taršos integruotos prevencijos ir kontrolės (TIPK) leidimą būtų pažeistos svarstymo su visuomene procedūros, dėl TIPK leidimo būtų daroma žala aplinkai ar pažeistas viešasis interesas. Suteiktas vienerių metų terminas yra trumpas, tačiau pakankamas, kad susiję subjektai galėtų pašalinti nurodytus formalius trūkumus “, - sako Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento direktorius Rolandas Masilevičius.

LVAT spalio 18 dieną paskelbė sprendimą, kuriame konstatavo, jog poveikio aplinkai vertinimo (PAV) sprendimas dėl ūkinės veiklos leistinumo turi galioti ne tik taršos integruotos prevencijos ir kontrolės paraiškos priėmimo, bet ir išdavimo metu. Kitaip tariant, turint teigiamą poveikio aplinkai vertinimo sprendimą per penkerius metus (kol galioja PAV sprendimas) reikia ne tik parengti, apsvarstyti su visuomene ir patvirtinti teritorijų planavimo dokumentus, techninius projektus, gauti statybos leidimų, pateikti paraišką TIPK leidimui gauti, bet ir gauti patį TIPK leidimą.

Daugeliui stambių pramonės objektų (pavyzdžiui, naujoji Visagino atominės elektrinė, Ignalinos atominės elektrinės uždarymo programa) kyla pavojus, jog net ir įgyvendinus dalį reikalavimų, prieš teikiant paraišką TIPK leidimui reikės atlikti antrą PAV procedūrą.

LVAT sprendimas formuoja naują teisminį precedentą, nes iki šiol ir šis teismas, ir valstybės institucijos laikėsi pozicijos, jog teisės subjektas turi būti tikras, kad jo veiksmai, padaryti vadovaujantis teisės aktais, galiojusiais juos darant, bus laikomi teisėtais. Todėl reikalavimas pakartotinai atlikti PAV, nors tokia ataskaita ir PAV sprendimas galiojo TIPK paraiškos priėmimo metu, kelia abejonių dėl LR Konstitucijoje įtvirtinto paraišką teikiančių asmenų teisėtų lūkesčių principo, tiek ir klasikinio lex retro non agit (įstatymas atgalios negalioja).

Per vienerius metus Kazokiškių sąvartyną eksploatuojantis UAB „Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centras” turės atlikti poveikio aplinkai vertinimo procedūras ir privalės gauti TIPK leidimą.

Aplinkos ministerijos informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras