BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Karjero kaimynystė vienija Kisinių bendruomenę

„Mes turime kovoti už savo teises taip, kaip jie kovoja už savo pelną”, - ryžtingai nusiteikusi Kisinių kaimo bendruomenė, bandanti užkirsti kelią kone viduryje kaimo atsirasiančiam žvyro karjerui. Kaimynystėje jau turintys ne vieną tokį „džiaugsmelį”, kisiniškiai jau dabar neatsigina sunkiasvorių automobilių, o šiems sugužėjus į patį kaimą, lauktų kelerių metų nepatogumai. Gyventojai neslepia - kai kurie į sodybas investavo arti milijono, kiti nusipirkę sklypus dabar jų neparduotų net pusvelčiui. Karjerą eksploatuoti besiruošiančios UAB „Hidrostatyba” atstovai nuogąstavimus atremia įstatymais ir kvalifikuotais skaičiavimais, esą tvarkydamiesi savo žemėje pažeidimų nedaro.

Akis bado nepatogumai

Būsima naudingųjų išteklių telkinio „Kisiniai” eksploatacija kaimo gyventojams ramybės neduoda jau kelis mėnesius. Šią ūkinę veiklą ketinama vykdyti Kisinių kaimo teritorijoje, 16 hektarų plote.

Vien šiuo tikslu prieš mėnesį Kisinių gyventojai įsteigė kaimo bendruomenę ir stojo piestu ginti savų interesų. Ir nors teritorijos detalusis planas jau pabuvojo Savivaldybės nuolatinės statybos komisijos rankose ir bus perduotas Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos vertintojams, kisiniškiai nepraranda vilties, jog nevėlu gintis tokios kaimynystės ir viliasi, kad detaliajam planui pasiekus rajono Tarybą, politikai jo netvirtins.

„Sunkiasvorių automobilių eismas Kisiniuose ir taip intensyvus. Jie nuolat kursuoja į aplink eksploatuojamus karjerus. Žmonės nepatingėjo suskaičiuoti - vieną dieną per septynias valandas „kamazai” pravažiavo 420 kartų! Ant kelio nuolat išbarstoma žvyro, per šiuos metus čia įvyko jau keturi eismo įvykiai. Kas mūsų laukia pradėjus kasti dar vieną karjerą?” - klausė Kisinių kaimo bendruomenės pirmininkė Saulė Surplytė.

„Karjeras atsiras pačiame kaimo viduryje. Viena sodyba liks iškyšulyje - bus apkasta kone iš visų pusių. Telkinio pylimai ribosis su mūsų sklypais, kai kur nuo namo iki karjero liks vos 30 metrų atstumas. Greta įkurtos Kisinių kapinaitės, negi joms nėra jokių saugiklių? Suprantame, kad projektuotojai ne iš oro skaičiuoja, bet į žmogiškąjį faktorių visiškai neatsižvelgiama”, - širdo su žurnalistais susitikę kisiniškiai.

Gaila investicijų

Anot gyventojų, yra ir nepamatuojamų nuostolių. Anot Vladislovo Jašno, kaime nėra vairuotojo, kuris dėl išbarstyto žvyro savo automobilyje nekeitė stiklo, kai kurie arčiau kelio gyvenantieji pratinasi prie bildančių namų langų. „Nesame garantuoti, kad iš mūsų šulinių nedings vanduo, kad neišseks tvenkiniai, nedings juose užveistos žuvys. Galiausiai, kam skųsimės, jei sunkiasvorė technika išvažiuos taip ir nerekultyvavusi teritorijos? Juk aplink vien tokia ydinga praktika”, - baiminosi gyventojai.

Aksavera Adomkevičienė neslėpė į savo sodybą investavusi milijoną. „Jei būčiau žinojusi apie tokią kaimynystę, bent būčiau toliau stačiusi namą. O kiek dar aplink skypus susipirkusiųjų! Supratę, kad apsiriko, jie dabar net į bendruomenės susirinkimus neina”, - teigė moteris.

Be to, numatytoje teritorijoje prieš kelerius metus kasimo darbai jau buvo vykdyti. „Vasaromis ir dabar atvyksta besimaudančiųjų. Ne kartą banditiškos išvaizdos jaunuoliai prie mano sodybos palikę mašinas ten nukulniavo. Dar atkirto, kad neaiškinčiau, kaip elgtis”, - sakė A. Adomkevičienė. Vėliau UAB „Hidrostatyba” atstovai „Bangą” informavo, esą sklypą įmonė jau įsigijo su telkiniu.

Gyventojai teigė bandę tartis su „Hidrostatybos” atstovais ir mainais į laukiančius nepatogumus prašyti bent šiokios tokios naudos - išasfaltuoti kaimo žvyrkelį. Anot jų, tokią paramą teikti atsisakyta.

Peticija neįtiko

„Prieš kurį laiką Savivaldybės administracijai pateikėme peticiją, tačiau po Peticijų komisijos posėdžio mums pareikšta, kad ją neteisingai parašėme ir pasiūlyta perrašyti. Nutarėme ją teikti tiesiai Tarybos nariams. Taip pat kreipsimės į detalųjį planą vertinsiančią Statybos inspekciją, jei reikės - į Seimą ir pačią Prezidentę”, - sakė bendruomenės pirmininkė S. Surplytė.

Savivaldybės Peticijų komisijos pirmininkas Tarybos narys Laimonas Strauka „Bangą” informavo, kad gyventojų peticija turi būti parengta remiantis teisiniais argumentais. Esą tik tokiu atveju ją galima teikti Tarybai. Gautas Kisinių bendruomenės prašymas peticijos nebenagrinėti, tad Komisijos teikimu ji bus perduota Savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus specialistams, kurie gyventojams pateiks atsakymą. Tačiau L. Strauka atkreipė dėmesį, kad kisiniškių bėda nėra beviltiška ir pažadėjo išsakyti savo nuomonę, kai projektas pasieks Tarybą.

Baimes įvardija nepagrįstomis

Projekto užsakovės UAB „Hidrostatyba” atstovai akcentavo, kad Kisinių kaimo gyventojams karjero kaimynystė neturėjo būti naujiena - šioje kaimo teritorijoje seniai išžvalgyti naudingųjų iškasenų plotai, jie nurodyti ir bendrajame rajono plane. „Su gyventojais bendraujame nuo pat projekto viešinimo procedūrų pradžios. Rengėme ne vieną susirinkimą, bendravome individualiai ir atrodė, kad jau priėjome bendrą susitarimą. Tiesa, kad vienas namas liktų apsuptas vandens, tačiau jo šeimininkas nekelia jokių pretenzijų”, - teigė detalųjį planą rengiančios UAB „Hidrostatybos projektai” l.e.p. direktorė Jolanta Kitra.

UAB „Hidrostatyba” ekonomikos ir ūkio administravimo direktorius Algirdas Žukauskas informavo, kad numatomi kasybos darbai būtų vykdomi apimant ne visą 16,1 ha teritoriją, o tik 10,35 ha plotą. Karjerą eksploatuoti numatoma ne ilgiau kaip 2-3 metus. „Žmonės nepagrįstai baiminasi, jog teritorija nebus rekultyvuota. Tai padaryti mes viešai įsipareigojame lygiai taip pat, kaip ir prižiūrėti gyvenvietės kelią, kol vykdysime darbus, jį remontuoti, valyti sniegą. Su bendruomene galime tartis, tačiau reikalavimai turi būti aiškiai suformuluoti ir pagrįsti, nukreipti bendruomenės naudai, o ne į konkrečius fizinius asmenis. Negalime kiekvienam mokėti grynais, daryti gręžinių, keisti langų ar stogų. Tokie reikalavimai irgi nėra garbingi”, - teigė A. Žukauskas.

Reikalavimai - minimalūs

UAB „Hidrostatybos projektai” geologas Vytautas Šatkus patvirtino, jog atstumai nuo planuojamų kasti sklypų iki gyventojų sodybų vietomis tesiekia dešimtis metrų, o Kisinių etnografinės kapinaitės liks vos 120 metrų nutolusios nuo karjero ribos, tačiau esą tokios ribos teisės aktų nepažeidžia. Pagal neseniai įsigaliojusius reikalavimus, kasant žvyro karjerus nebereikia nustatyti sanitarinės apsaugos zonos, o poveikio aplinkai ir poveikio visuomenės sveikatai vertinimai atliekami tik jei jie būtini. „Aplinkos apsaugos departamentas bei Visuomenės sveikatos centras nustatė, kad šios procedūros Kisiniuose neprivalomos ir neigiamo poveikio kasybos darbai nekels. Kultūros paveldo departamento nurodymu bus atlikti žvalgomieji archeologiniai tyrinėjimai”, - teigė geologas.

Jolanta VENSKUTĖ

Klaipėdos rajono laikraštis “Banga”, FNTT nuotr.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras