BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Kalėdinis paukščių stebėjimo maratonas 2011

Kaip ir kasmet, jau penktąjį kartą, Lietuvos ornitologų draugija (LOD) visus neabejingus gamtai, o ypač paukščiams, kviečia dalyvauti Kalėdiniame paukščių stebėjimo maratone. Tai puiki proga metų pabaigos švenčių laikotarpiu ne tik pasėdėti su artimaisiais prie bendro stalo, bet ir išeiti į gamtą bei užfiksuoti besikeičiančios gamtos akimirkas.

Trumpa maratono istorija

Pirmą kartą Kalėdinis paukščių stebėjimo maratonas vyko 2007 metais. Varžybose dalyvavo 17 ornitologų mėgėjų, kurie užregistravo 100 skirtingų paukščių rūšių. Be įprastų ir visur sutinkamų rūšių, stebėti ir tokie paukščiai kaip pentinuotoji starta, tripirštis kiras, sibirinė gaga ir kt.

2008 metais maratone dalyvavo kiek mažiau stebėtojų - 15, tačiau užregistruota 3 paukščių rūšimis daugiau (103) nei praėjusiais metais. Esant neįprastai šiltai žiemai Kalėdiniu laikotarpiu užregistruotos neįprastos paukščių rūšys - ligutė, juodagalvė devynbalsė, pilkoji antis.

2009 metais varžybose dalyvavo net 18 stebėtojų ir užregistruotos 103 skirtingos paukščių rūšys. Didžiausias šio maratono netikėtumas - pirmąją Kalėdų dienų rasta ir antrąją Kalėdų dienų dalies maratono dalyvių Elektrėnų mariose stebėta nauja Lietuvai paukščių rūšis - mažasis kormoranas.

2010 metais Kalėdiniame maratone dalyvavo tik 13 dalyvių. Tikriausiai mažesnis dalyvių skaičius nulėmė ir mažesnį stebėtų paukščių rūšių skaičių - 84 skirtingos paukščių rūšys.

Maratono taisyklės

- Pagrindinis varžybų tikslas - pamatyti kuo daugiau skirtingų paukščių rūšių per šventinį laikotarpį, t.y. nuo gruodžio 25 d. (00:00) iki gruodžio 31 d. (24:00) imtinai.

- Stebėjimų teritorija - visa Lietuva.

- Varžybos yra individualios, todėl jei paukščius stebite keliese - kiekvienas iš Jūsų stebėtas paukščių rūšis registruojate atskirai.

- Kiekvienas maratono dalyvis turi užpildyti šią formą ir iki sausio 6 dienos atsiųsti el. p. gediminas.petkus@birdlife.lt

- Jei norite pasidalinti savo stebėjimais su kitais varžybų dalyviais varžybų metu, užpildykite šią formą

Tarpiniai rezultatai bus pateikti čia

- Jei stebėjote įprastą šiuo metų laiku paukščių rūšį, užtenka įrašo lentelėje. Jeigu stebėjote neįprastą rūšį (vėlyva registracija, neįprastas žiemojimas, reta rūšis Lietuvoje ir pan.), tuomet surašykite visus stebėjimo atvejus.

- Jei stebėjote labai retą rūšį, privalote užpildę specialią anketą ir kuo greičiau pateikti duomenis Lietuvos ornitofaunistinei komisijai (LOFK). Tik po LOFK patvirtinimo, rūšis bus įskaityta.

- Jei lentelėje neradote savo stebėtos paukščio rūšies - ją įrašykite lentelės apačioje į naują eilutę.

- Varžybas laimi tie, kuriems pavyksta pamatyti daugiausiai skirtingų paukščių rūšių.

Keletas patarimų dalyvausiantiems maratone:

- Keletą ar keliolika paukščių rūšių galima užregistruoti tiesiog bent vieną kitą valandą praleidus prie lesyklos.

- Norint užregistruoti kuo daugiau skirtingų rūšių, verta aplankyti kuo daugiau skirtingų paukščiam tinkamų buveinių (miškas, pieva, neužšalęs vandens telkinys ir t.t.) - Kalėdinis periodas tam puikiai tinkantis laikas, nes ne vienas važiuojame aplankyti skirtinguose Lietuvos pusėse gyvenančių giminaičių ir draugų, o tuo pačiu turime progą aplankyti ir skirtingas teritorijas.

- Lietuvos paukščių apibūdinimus rasite: http://www.birdlife.lt/web/lod/pazink-paukscius ir http://www.birdpix.lt/index.php?thuanian

- Nepavykus apibūdinti paukščio, pagalbos ieškokite Lietuvos ornitologų draugijos forume: http://forum.birdlife.lt

Daugiausiai skirtingų paukščių rūšių užregistravusių stebėtojų laukia simboliniai prizai, kurie bus įteikti metinio LOD susirinkimo metu. Visgi svarbu nepamiršti, kad tai gražiausių švenčių laikotarpis ir laiko su artimaisiais nevertėtų aukoti besivaikant retų ar labai retų paukščių rūšių. Šis maratonas turėtų būti malonus laiko praleidimas gamtoje!

LOD informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras