BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Kad miško gėrybės džiugintų

Černobylio atominės elektrinės avarija, po kurios į aplinką išsiveržė ir aplinkinėse šalyse nusėdo daug radioaktyviųjų medžiagų, įvyko prieš daugiau nei 20 metų. Baltarusijos Gomelio srities, kuri ypač nukentėjo nuo Černobylio atominės elektrinės avarijos, vietos laikraštis informavo skaitytojus apie radionuklidais užterštų grybų, uogų ir žvėrienos nustatymo atvejus.

Laikraščio straipsnyje teigiama, kad visi šiais laikais žino, kokį realų pavojų žmogaus sveikatai kelia radioaktyviomis medžiagomis užteršti produktai - geriamasis vanduo, maistas, pašarai ir kt. Pastebima, kad džiovintų grybų tarša radioaktyviosiomis medžiagomis viršijo leistinas normas net 50 kartų ir kad gali būti užteršta ir žvėriena. Baltarusijos radiacinės saugos specialistams nerimą kelia tai, kad žmonės, žinodami apie minėtus pavojus, dažnai renka, marinuoja ar kitais būdais ruošia užterštas miško gėrybes žiemai.

Siekiant užtikrinti visuomenės sveikatą, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija yra įpareigojusi Radiacinės saugos centrą stebėti maisto produktų, tarp jų ir maistui naudojamų miško gėrybių, bei geriamojo vandens radioaktyviąją taršą. Tam tyrimams šalies miškuose periodiškai renkami įvairių rūšių valgomieji grybai ir uogos, imami kitų maisto produktų ir geriamojo vandens bandiniai. Lietuvoje per pastaruosius 10 metų nebuvo nustatytų minėtų radioaktyviosios taršos lygio viršijimo atvejų. Tačiau kai kurių rūšių grybų, pvz. raukšlėtųjų gudukų, tarša buvo artima leistinam radioaktyviosios taršos lygiui.

Radiacinės saugos centras atkreipia dėmesį, kad daug Lietuvos gyventojų vyksta į Baltarusiją, kur yra didesnė tikimybė įsigyti miško gėrybių ar žvėrienos produktų, kurie gali būti užteršti radioaktyviosiomis medžiagomis.
Lietuvos gyventojai, norintys, kad būtų ištirti jų surinkti ar įsigyti grybai, uogos, žvėriena ar jų produktai, gali kreiptis į Radiacinės saugos centrą (Kalvarijų g. 153, Vilnius, tel. (8 5) 236 19 36). Tyrimai atliekami nemokamai.

Radiacinės saugos centro informacija, www.rsc.lt

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras