BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Ką žinojot ir ko dar nežinojot apie eterinius aliejus


Eterinis aliejus yra koncentruotas, hidrofobinis skystis, sudarytas iš lakiųjų aromatinių junginių iš augalų. Eteriniai aliejai labiausiai paplitusios veikliosios medžiagos augalų pasaulyje - juos kaupia 2500 augalų rūšių. Augalai juos kaupia žieduose, vaisiuose, šaknyse, šakniastiebiuose, medienoje, žievėje, o dažniausiai lapuose ir žolėje. Augalo eterinio aliejaus sudėtis įvairiose augalo dalyse gali skirtis. Pvz, cinamono žievės eterinis aliejus skiriasi nuo kaupiamo šaknyse ir lapuose.


Kadangi eteriniai aliejai didelėmis koncentracijomis gali būti nuodingi pačių augalų ląstelėms, jie kaupiami specialiose eterinių aliejų talpyklose: tai vadinamos egzogeninės (liaukiniai plaukeliai) ir endogeninės (specialios sekrecinės ląstelės) talpos.

Eteriniai aliejai dažniausiai yra išgaunami distiliacijos būdu. Kiti išgavimo būdai - išspaudimas ar ekstrahavimas tirpikliu. Šie aliejai naudojami kosmetikoje, muiluose, taip maiste bei patalpų gaivinimui.

Įvairiais istorijos periodais eteriniai aliejai buvo naudojami medicinoje. Dabar eterinių aliejų naudojimas vėl atgimė kartu su aromaterapijos populiarėjimu, kuri apibūdinama kaip alternatyvioji medicina, kurioje teigiama, kad įvairių kvapų naudojimas turi gydomąjį efektą. Eteriniai aliejai naudojami masažų aliejuose, aromatinamos patalpos kaitinant virš žvakės liepsnos ar kaip smilkalai.

Distiliavimas

Šiandien populiariausi aliejai - tokie kaip, levandos, pipirmėtės ir eukalipto, yra išgaunami distiliacijos būdu. Žaliavinė augalo dalis - lapai, žiedai, vaisai, žievės, vaisiaus žievės, sėklos, šaknys ir t.t. - sudedamos į alembiką (distiliavimo aparatas) virš vandens. Vanduo kaitinamas. Išsiskyrę garai keliauja per žaliavines augalo dalis, pasiimdami lakiąsias kvapiąsias medžiagas. Tada garai patenka į ritę, kurioje jie atvėsinami ir vėl virsta skysčiu, kuris surenkamas indelyje.

Dažniausiai augalai distiliuojami vieną kartą, tačiau išimti ylang-ylang eterinis aliejus, kuris išgaunamas frakcinės distiliacijos būdų per maždaug 22 valandas.

Distiliuotas likęs vanduo - tai hidrolatas (augalo vandeninė esencija), kuris naudojamas kaip kosmetikos sudėtinė dalis. Populiariausi hidrolatai - rožių, levandų, apelsinų žiedų, šalavijų, melisų. Kai kurie hidrolatai turi nepatrauklų kvapą, todėl po eterinio aliejaus gavybos, nebenaudojami.

Išspaudimas

Dauguma citrusinių vaisių eteriniai aliejai yra išspaudžiami iš žievelių mechaniniu būdu - tai šalto spaudimo aliejai. Dėl didelio skysčių kiekio žievelėse ir pigaus auginimo, citrusinių vaisių eteriniai aliejai paprastai būna pigesni nei kitų augalų eteriniai aliejai. Kol nebuvo atrastas distiliavimo būdas, visi eteriniai aliejai buvo išgaunami šiuo būdu.

Ekstrahavimas tirpikliu

Kai kurie augalai savyje turi labai mažai lakiųjų kvapiųjų medžiagų arba jos pernelyg jautrios karščiui, jei bandoma jas išskirti distiliacijos būdu. Todėl jie ekstrahuojami tirpiklio pagalba - pavyzdžiui, heksano ar anglies dioksido. Gautos medžiagos vadinamos vaškais - tai eterinių aliejų, vaškų, dervų ir kitų lipofilinių medžiagų mišinys. Kad ir kokios kvapios būtų, šiose medžiagose per daug pašalinių priedų - tokių kaip, vaškai ir dervos. Todėl dar kartą ekstrahuojama, tik šįkart naudojamas tirpiklis - etilo alkoholis. Jis padeda išskirti kvapiąsias medžiagas iš vaškų. Tada dar kartą distiliuojant pašalinamas alkoholis. Galutinis kvapusis produktas vadinamas absoliutu.

Eterinio aliejaus išgavimas CO2 pagalba turi daug privalumų -eteriniame aliejuje nelieka naftos produktų likučių bei neprarandamos aukščiausios kvapų natos, kurios paprastai išgaruoja distiliacijos metu. Šiuo būdu nėra tiesiogiai išgaunamas absoliutas. Ekstrahavimas CO2 pagalba duoda ir vašką, ir eterinį aliejų. Naudojant skystą CO2 ir mažinant temperatūrą atskiriamas vaškas nuo eterinių aliejų. Mažesnė temperatūra apsaugo nuo kvapiųjų medžiagų išgaravimo. Proceso pabaigoje spaudimas sumažinamas, CO2 virsta dujomis palikdamos eterinį aliejų be jokių priemaišų.

Pavojai

Dėl itin didelės koncentracijos eterinių aliejų negalima naudoti grynų ant odos. Naudojant juo grynus, gali būti sukelta alerginė reakcija, odos suerzinimas ar hepatotoksija (kepenų žala). Eteriniai aliejai neturėtų būti naudojami ant gyvūnų, nes jie jiems sukelia hepatotiksiją ir odos pažeidimus, ypač jautrios yra katės. Eteriniai aliejai prieš naudojimą turėtų būti maišomi su augaliniu aliejumi. Tai turėtų būti neutralūs aliejai (pavyzdžiui, alyvuogių, migdolų, riešutų ar vynuogių kauliukų). Eterinio aliejaus ir augalinio aliejaus santykis turėtų būti 0,5-3% (išimtiniais atvejais iki 10%, priklausomai nuo paskirties). Kai kurie eteriniai aliejai, daugiausiai citrusinių vaisių žiedelių, yra fototoksiški - padidina odos jautrumą saulės spinduliams.

Naudojimo taisyklės

* Nenaudokite grynų aliejų ant odos. Jie gali sukelti odos suerzinimą, nudeginimą ir jautrumą saulės spinduliams. Išimtis taikoma tik levandų ir arbatmedžio eteriniams aliejams. Jei jūsų oda itin jautri, eterinius aliejus reikėtų naudoti ant padų - oda nebus sudirginta, o jų poveikis vis tiek pasijaus.
* Naudokite tik grynus aukštos kokybės eterinius aliejus.
* Padarykite jautrumo testą. Žmonės alergiški sintetiniams kvapams, nebūtinai bus alergiški aukštos kokybės eteriniams aliejams. Arba jei žmogus jautrus ramunėlių arbatai, jis nebūtinai bus jautrus jų eteriniam aliejui. Protinga prieš naudojimą padaryti odos jautrumo testą. Atskiedę eterinį aliejų augaliniame aliejuje, patepkite vidinę riešo pusę. Jei per 12 valandų nepasireikš paraudimas ar odos susierzinimas, vadinasi eterinį aliejų galite naudoti.
* Atsargiai naudokite fototoksiškus aliejus. Tai apima daugumą citrusinių vaisių eterinių aliejų. Jų naudojimas ir sąveika su saulės spinduliais gali sukelti alergiją ar pigmentines dėmes. Labiausiai fototoksiškumas būdingas bergamotės eteriniam aliejui. Jei naudojate fototoksiškus aliejus, tai naudokite juos naktį ar palaukite bent 4 valandas prieš išeidami į saulę.
* Ypač atsargiai naudokite eterinius aliejus, kurie dirgina gleivinę. Tokius aliejus laikykite toliau nuo akių.
* Laikykite eterinius aliejus saugiai nuo vaikų. Vyresni vaikai gali būti pamokyti nežaisti su eteriniais aliejais. Naudokite trečdalį ar pusę suaugusiojo dozės vaikams ir rinkitės mažiausiai toksiškus. Labiausiai vaikams tinka - levandų, mandarinų, nerolio, frankincensų (bosvelijų), petitgrainų, romaniškųjų ramunėlių.
* Keiskite naudojamus eterinius aliejus. Jei naudojate tą patį eterinį aliejų ilgą laiką ant veido - tai nieko baisaus. Bet naudotį tą patį eterinį aliejų ant viso kūno daugiau nei dvi savaites - nerekomenduojama, nes kepenys ir inkstai gali būti paveikti tam tikromis cheminėmis medžiagomis, kurios ilgu laikotarpiu gali būti žalingos. Maždaug kas dvi savaites eterinius aliejus reikėtų pakeisti kitais, nes taip organizmas turi laiko apdoroti ankstesniuosius ir atskleisti kiekvieno naudojamo eterinio aliejaus poveikį.
* Jokiu būdu nenaudokite eterinių aliejų per burną.
* Atsargiai naudokite eterinius aliejus su senesniais žmonėmis, bei tais, kurie turi širdies problemų, astmą ar epilepsiją.
* Venkite eterinių aliejų nėštumo metu, ypač per pirmąjį trimestrą. Netgi švelniausi eteriniai aliejai gali būti žalingi moterims, kurioms gresia persileidimas. Saugūs eteriniai aliejai: rožių, nerolių, levandų, ylang-ylang, ramunėlių ir jazminų absoliutai, citrusinių vaisių eteriniai aliejai, snapučių, sandalmedžio, šaltmėtės ir bosvelijų (frankincensų).
* Eterinių aliejų perdozavimas - įkvėpimas ar ant odos - gali sukelti pykinimą, galvos skausmą, odos susierzinimą, emocinį nerimą ar apsvaigimą. Šviežias oras palengvins simptomus. Jei kada patirtumėte odos susierzinimą ar eterinis aliejus patektų į akis - skieskite jį augaliniu aliejumi, ne vandeniu.

Fototoksiški eteriniai aliejai

miškinio skudučio,
bergamočių,
karčiųjų apelsinų,
kuminų,
citrinų,
žaliųjų citrinų,
rūtų,
verbenų.

Erzinantys gleivinę eteriniai aliejai

pipirų,
cinamono,
gvazdikėlių,
raudonėlių,
dašių,
šaltmėtės,
čiobrelių.

Erzinantys odą eteriniai aliejai

cinamono,
gvazdikėlių,
raudonėlių,
žemosios pušies,
paprikos,
dašių,
čiobrelių,
šliaužiančiosios bruknuolės.

Galimai toksiški eteriniai aliejai

Dauguma toliau paminėtų eterinių aliejų retai naudojami ant odos, kai kurie iš jų tik parfumerijoje.

* karčiųjų migdolų (Prunus amygdalus var. amara)
* debesylų (Inula graveolens)
* amio (Ammi visnaga)
* kiečio(Artemesia vulgaris)
* taškuotosios mėtos (Mentha pelugium)
* balkšvojo sasafro (Sassafras albidum)
* vakarinės tujos (Thuja occidentalis)
* šliaužiančiosios bruknuolės (Gaultheria procumbens)

Labai toksiški eteriniai aliejai

Šių eterinių aliejų naudoti nerekomenduojame.

* šventkmynio (Ptychotis ajowan, Carum ajowan)
* kalninės arnikos (Arnica montana)
* kvapiojo čilmedžio (Peumus boldus)
* buchu-buču (Barosma betulina)
* balinio ajero (Acorus calamus)
* kvapiojo krotonmedžio (Croton eluteria)
* daržinio builio (Anthriscus cerefolium)
* kamparmedžio (Cinnamomun camphora)
* krienų (Cochlearia armoracia, Armoracia rusticana)
* smulkialapio pilokarpo (Pilocarpus jaborandi)
* juodojo bastučio (Brassica nigra)
* narcizų (Narcissus poeticus)
* kvapiųjų muskatų (Myristica fragrans)
* petražolių (Petroselinum sativum, Carum sativum)
* rūtų (Ruta graveolens)
* kiparisinės santolinos (Santolina chamaecyparissus)
* vikšrinio kiškiakrūmio (Spartium junceum)
* bitkrėslės (Tanacetum vulgare)
* tongapupės (Dipteryx odorata)
* ciberžolės (Curcuma longa)
* balandos (Chenopodium ambrosioides, C. anthelminticum)
* pelyno (Artemisia absinthium)

Eterinių aliejų naudojimas ir saugojimas

Mišiniai

Efektyviausias eterinių aliejų naudojimo būdas - atskiedimas augaliniam aliejuje - tokiame kaip migdolų, abrikosų kauliukų, alyvuogių, bynuogių kauliukų ar sezamų.

Saugiausias mišinys - 2% eterinio aliejaus. Per daug eterinio aliejaus aromaterapijoje gali turėti ne teigiamų, bet neigiamų padarinių. Levandų eterinis aliejus didenį poveikį turi grynas. Senesniems žmonėms bei vaikams reikėtų naudoti 1% eterinio aliejaus augaliniame aliejuje.

Kad pasigaminti gydomąhį aliejų - galima naudoti keletą eterinių aliejų - daugiausia penkis, nes daugiau eterinių aliejų gali sukelti neprognozuojamus padarinius.

Saugojimas ir galiojimas

Laikomi šaltai ir tamsioje vietoje eterinių aliejų galiojimas gali tęstis iki kelių metų. Citrusinių vaisių aliejai turi trumpiausią galiojimo laiką - juos geriausia sunaudoti per metus. Ilgiausiai galiojantys aliejai - bosvelijų (frankincensų), medžių (pavyzdžiui, santalų), šaknų (pavyzdžiui, vetiverijų), pačiulių.

Masažo/kūno aliejus

4-5 lašus eterinio aliejaus maišyti su 1-2 valgomaisiais šaukštais augalinio aliejaus arba pasirinkto kremo.

2-3% mišinys

1% mišinys vaikams, senesniems bei sveikatos problemų turintiems žmonėms.

Vonia

5-15 lašų (priklausomai nuo eterinio aliejaus) eterinio aliejaus arba eterinių aliejų mišinio sumaišyti su 1 valgomuoju šaukštu emulgatoriaus (pieno, medaus, jūrų arba valgomosios druskos), įpilti į pilną (37-38oC) vandens vonią. Vonioje mėgautis 10-15 min.

Kompresai

5 lašai į karšto vandens puodelį.
Kvėpavimas

3 - 5 lašai į karšto vandens dubenį.

Burnos skalavimas

1 lašą eterinio aliejaus įlašinti į šilto vandens stiklinę.

Kremas, tepalas

3-5 lašus eterinio aliejaus arba bet kokio eterinių aliejų mišinio sumaišyti su 10-15 ml kremo, losjono, toniko, kaukės ir t.t.

Šaltiniai:
www.wikipedia.org
www.e-vaistine.lt
www.healthy.net

Parengė: www.love-eco.lt

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (3)

Olivija2010-09-19 13:37

cia daug netiesos…

kate2010-09-25 20:19

tiesiog praktiniu ir teoriniu ziniu trukumas…..

doktaratura2016-12-16 06:46

Tiek netiesos lietuviu informacijoje…. atrodo kad akmens amziaus info

Rašyti komentarą

Tavo komentaras