BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

J.Šimėno vadovaujamas Seimo Aplinkos apsaugos komitetas labai įsižeidė dėl kritikos

Ir yra dėl ko. Aplinkos ministro G.Kazlausko patarėjas A.Vaškevičius drįso pareikšti asmeninę nuomonę. Ir ta nuomonė apie J.Šimėną nėra tokia jau pozityvi. Komitetas tačiau teigia, kad bet kas, dirbantis valstybės tarnyboje, teisės į asmeninę nuomonę neturi. Gi eilė juristų mano kitaip - Konstitucija galioja visiems Lietuvos piliečiams be išimties.

Nors imk ir pasikark tame juridinių vingių tankumyne.

Bet problema yra, ir vystosi. Pasiaiškinti dėl tokio kraupaus akibrokšto Aplinkos ministerija į komitetą teatsiuntė ministerijos kanclerį G.Klovą. O paisant subordinacijos pats ministras turėjo keturiomis pats atšuoliuoti į šį „produktyvų” posėdį.

Žiūrime, kokius gi stebuklus liūdnai pagarsėjusio politiko veikloje aptiko savo nuomonės „negalįs” turėti A.Vaškevičius. Toliau cituoju (Delfi.lt):

„Štai rengė, plušo, skelbėsi kuriantis Lietuvos miškus ir miškų gyventojus išgelbėsiantį įstatymą. Ir nutik taip - prezidentė pasakė „veto”, pridėdama, kad tėvynė turėtų žinoti „savo Jonus”. Ruošė dujų mokesčio įstatymą - atėjo STT pažyma, aiškinanti, kad korupcijai galimybių besama. Ėmėsi Atsinaujinančių energijos išteklių įstatymo - vėl negerai, tik šį kartą vyr. patarėja „ambrazūrą pridengė” - prisiėmė sau klaidų naštą.

Ir taip istorija paskui istoriją. Nutikimas paskui netikėtumą. Vis Jonas su Šimėnu nesusieina į vieną ir gana. Šimėnas lyg ir sustyguoja reikalus, kolegos netgi pabalsuoja, pritaria, o Jonas, žiūrėk, kažką ir supainioja. Tai skaičiuką suklysta, tai žodelį literatūriškesnį paieško, tai pasirašo nepažiūrėjęs. O kartais net paranojiškai išsigąsta, kad persekioja jį visur: Seime, netgi tėvų sodyboje ar sūnaus ūkyje.

Šimėnas sako: nereikia centralizavimo, nereikia regioninio atliekų tvarkymo, viską atiduokime savivaldybėms. Tiksliau, grąžinkime, kad kiekviena, susiradusi didesnę duobę, ten savo atliekas ir verstų. Ir visiškai nesvarbu, kad savivaldybėse dažniausiai nėra profesionalių ekologų, trūksta metodinės patirties, bet užtai bus kaip kadaise. Kada tas kadaise? Dvidešimt metų atgal? O gal kaip iki šiol Indijoje ar Afrikoje, kur viską pila į artimiausią upę?

Turi Jonas ir pavyzdžių. Štai, kaip jis teigia, Panevėžyje, gimtuose Anykščiuose tvarkosi patys ir puikiu bizneliu džiaugiasi. Tik tiesa yra ta, kad ne savivaldybės ten tvarkosi, privatūs apsukruoliai pajuto galimybes filmų ir serialų prisižiūrėję.

Na, bet Jonui tai atrodo teisingiau, nei centralizuoti regioniniai atliekų tvarkymo dariniai, kuriuos, beje, savivaldybės ir valdo, tačiau - kolektyviai! O kai jau kolektyviai, tai tenka derintis su kitais, tartis, ieškoti pigiausių, patogiausių ir ekologiškiausių sprendimų. Nes tai yra niekada nesibaigiantys energetiniai šaltiniai, tai yra didžiuliai antrinių žaliavų resursai. Galų gale tai yra ir nemenkos pajamos, kurios ateidamos centralizuotai, pagal Europos modelį, grįžta žmonių gerbūviui, o ne į privačias smulkesnes ar stambesnes kišenes.”

Štai taip imliai ir aiškiai ministro patarėjas išreiškia savo asmeninę nuomonę. Ne vien jis pavargo nuo absurdo teatro. Pavargo ir turtuose „besimaudantys” gamtosaugininkai, ir „politiškai nepakaustyti” mokslininkai, ir „teisingo” meno neišpažįstantys menininkai.

O dabar, mieli skaitytojai, žvilgtelėkime į detalesnę komiteto reakciją į šį „neleistiną” straipsnį.

„Ministras negali eiti pareigų (…) Su Seimo nariais niekas nesiskaito, siūlau pareikalauti ministro atsistatydinimo” - trečiadienį per Aplinkos apsaugos komiteto posėdį trečiadienį sakė Krikščionių partijos frakcijos narys Jonas Ramonas.”

Čia tas pats p.Ramonas, kuris neturi jokio turto, nes viską „pasiglemžė” jo mylima žmona. Nežinau, ar ji yra „artima” J.Ramono giminaitė, bet manau, kad taip. Kaip ir J.Šimėno sūnus, nors komiteto pirmininkas tuo ir suabejojo, kai buvo svarstomas svarbus sūnaus verslui Atsinaujinančių resursų įstatymas. Suabejojo, ar jo gimtas sūnus yra jam artimas giminaitis.

Trečiadienį komitetas svarstė A.Vaškevičiaus publikaciją viename naujienų portale, kur jis kritiškai ir sarkastiškai vertina J.Šimėno kaip Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko darbus. Pasak A.Salamakino, A.Vaškevičius pažeidė Valstybės tarnybos įstatymo normą, kad valstybės tarnautojas turi gerbti valstybę ir jos institucijas.

Komiteto narių pasipiktinimą sukėlė, kad dėl pavaldinio elgesio į komiteto posėdį kviestas aplinkos ministras G.Kazlauskas vietoj savęs atsiuntė ministerijos kanclerį Robertą Klovą.

„Valytis kojas į komitetą negalima (…) Jeigu mes būtume valdžioje, tikrai kelčiau klausimą dėl ministro kompetencijos vien dėl jo atsakymo komitetui”, - sakė A.Salamakinas.

Anot jo, pakviestas į Seimo komiteto posėdį ministras „turi bėgte atbėgti”.

G.Kazlauskas parlamento komitetui atsiuntė atsakymą, kad, jo manymu, A.Vaškevičiaus publikacijos svarstymas nevertas būtų įtraukti į komiteto posėdžio darbotvarkę.”

Mano supratimu, čia jau neįmanoma nepritarti ministrui. Kada gamtosauginių problemų tikrai netrūksta, komitetas galėtų laiką leisti ženkliai produktyviau.

„Nėra net menkiausių priežasčių pagalvoti, kad individualus pasisakymas ir straipsnis galėtų būti bandomas suprasti reprezentuojančiu kokios nors įstaigos oficialias nuostatas. Netgi tokio rango pareigūno, kaip Seimo komiteto pirmininko laisvi, demokratiškai išreikšti lingvistiniai pasireiškimai jokiu būdu netraktuotini kaip oficiali Seimo pozicija. Ir, suprantama, ta pačia teise neabejotinai naudojasi visi Lietuvos piliečiai, nepriklausomai, jie Seimo nariai, ar ne. Niekas nei ministras, nei Seimo komiteto pirmininkas, nei kiti aukščiausi pareigūnai negali kvestionuoti demokratijos, nes Konstitucija sako: “Žmogaus teisės ir laisvės prigimtinės”, - rašė aplinkos ministras.

Citatos pateiktos iš naujienų agentūros BNS informacijos

Ką gi, peršte peršasi išvada, kad komitetas, nubalsavęs (5-2) už politinės atsakomybės iš G.Kazlausko reikalavimą, dar kartą įtikinamai parodė, jog sovietmečio dvasia mūsuose gyva kaip niekad.

Algirdas Knystautas
Judėjimas “Už gamtą”

—–

Seimo narys A. Burba: teisę į nuomonę turi kiekvienas žmogus

Seimo Liberalų ir centro frakcijos seniūno pavaduotojas Andrius Burba tvirtina esą šokiruotas ir pasipiktinęs Aplinkos apsaugos komiteto (AAK) narių veiksmais.

Šiandien dalis komiteto narių nusprendė, jog dėl naujienų portale išspausdintos nuomonės aplinkos ministras Gediminas Kazlauskas turi atsistatydinti. Paties komentaro autorių, ministro patarėją Artūrą Vaškevičių, AAK nariai apskundė Valstybės tarnautojų etikos komisijai.

„Tokie AAK pirmininko Jono Šimėno inicijuoti komiteto narių veiksmai nesuvokiami sveiku protu. Seimo nariai bando įvedinėti cenzūrą, uždrausti žmonėms teisę laisvai reikšti savo nuomonę bei įsitikinimus. Nejaugi jie mano, jog tai suderinama su demokratinės valstybės standartais ir principais?” - stebisi A. Burba.

Jo žodžiais, sunku patikėti, jog taip elgiasi „tautos išrinktieji”, kurie patys kuria bei leidžia įstatymus. Šiuo atveju, pasak A. Burbos, jie patys ir pamina teisės aktus: pradedant Konstitucija ir baigiant Visuomenės informavimo įstatymu.

„Tiems Seimo nariams, kuriems užkliūva žmogaus reiškiama nuomonė, patarčiau dar kartą atsiversti ir pastudijuoti minėtus teisės aktus. Gal pavyks perskaityti ir suprasti, jog kiekvienas Lietuvos Respublikos pilietis turi teisę turėti įsitikinimus ir laisvai juos reikšti”, ‑ teigia frakcijos seniūno pavaduotojas.

Parlamentaras pabrėžia: visiškai nesvarbu, kurio ministro atsistatydinimo reikalaujama bei kurios ministerijos vadovo patarėjas turės teisintis Valstybės tarnautojų etikos komisijai. „Jei eisime tokiu keliu, greitai ne tik ministrai, viceministrai, jų patarėjai, bet ir kiti žmonės negalės pasakyti net menkiausio kritikos žodžio tiek AAK, tiek ir viso Seimo atžvilgiu. Nes už tai grės represijos”, ‑ konstatuoja A. Burba.

AAK pirmininkui ir komiteto nariams, kurie pasijuto įžeisti perskaitę literatūrinės raiškos priemonėmis „pagardintą” nuomonę, parlamentaras primena, jog tokiu atveju jie gali kreiptis į teismą privataus kaltinimo tvarka. Teismas nuspręs, ar komentare buvo kažkas, kas galėjo politikus įžeisti. A. Burba primena ir tai, kad politikų atžvilgiu kritikos ribos yra gerokai platesnės nei privačių asmenų, todėl, prieš griebiantis veiksmų, derėtų gerai apsvarstyti tokio elgesio būtinybę.

„Kita vertus, vieša paslaptis, jog raginimai aplinkos ministrui atsistatydinti - ne kas kita, o politiniai žaidimai. J. Šimėno atveju tai - asmeninės ambicijos dėl to, kad Aplinkos ministerija nepasiduoda jo nuolatiniam spaudimui ir neleidžia griauti Lietuvoje veikiančios atliekų tvarkymo sistemos, už ką pasisako jis pats. J. Šimėnas tiesiog dangstosi AAK nariais kaip skydu tam, kad įgeltų G. Kazlauskui bei jo komandai.

Užuot taisęs savo klaidas ir gerinęs darbą, dėl kurio sulaukia gausios kritikos ne tik iš įvairių visuomeninių bei nevyriausybinių organizacijų, aplinkosaugos specialistų ir net savo partijos kolegų, J. Šimėnas garbės nedarančiais metodais mėgina nutildyti tuos, kurie su juo nesutinka, ar jam prieštarauja”, ‑ reziumuoja A. Burba.

Daugiau informacijos:

Seimo narys
Andrius Burba +370 698 42 394

LR Seimo kanceliarijos informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (1)

Algirda U2011-10-21 09:47

Kvailokas straipsnis. Visų pirma komiteto posėdyje J.Šimėnas nereikalavo ministro galvos. Antra jie visai notmaliai praeitą savaitę TS-LKD frakcijos posėdyje sutaqrė, kad reikia keisti atliekų tvarkymo sistemą ne nauikinant RATC-us, paverčiant juos VšĮ - pelno nesiekiančiomis įmonėmis paliekant jiems tik administravimą. Sąvartynai turi tapti atskirais ūkiniais padaliniais ir gauti atliygį už atliktas paslaugas. Dabar gi patys gauna ES fondų ir valstybės lėšas, patys jas įsisavina, patys kontroliuoja, patys administruoja. Valstybė valstybėj. Niekas realiai jų nesugeba sukontroliuot. Skundės Vilniaus, Šiaulių , Alytas savivaldybių deputatai, manau ir kitur probremų yra. Verslas neskaidrus, aplinka komplikuota, studija seka studiją, rengėjai tie patys , jų darbai už šimtus tūkstančių, o vežimas kaip stovėjo taip tebestovi vietoj-išrūšiuojam tik apie 10 proc atliekų, panaudojam apie 6. Tokie emocijom ir pašaipa pripildyti straipsniai kaip šis rodo, kad interesai valdo ir AM aukščiausio lygio klerkus. Ir negalėdami atremti argumento jie užsipuola tų argumentų skleidėję. Muinistro patarėjas turi patarinėt ministrui, o ne paskvilius rašinėt…Lai tai būmna pamoka visiems. Jei tikite kuo sdarot ir remiatės argumentų kalba anksčiau ar vėliau pasieksit rezultato. Gerai būtų kad J.Šimėno inicijuota pertvarka įvyktų anksčiau. Tuomet išvogta bus mažiau…

Rašyti komentarą

Tavo komentaras