BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

JAV siekiama uždrausti dažiklio, naudojamo Coca Cola, Pepsi ir panašiuose gėrimuose, naudojimą (papildyta)

Du dažikliai - amoniakinė karamelė (E150C) ir sulfitinė amoniakinė karamelė (E150D), plačiai naudojami Coca-cola, Pepsi ir kituose gėrimuose gali sukelti vėžį - teigia Amerikos vartotojus ginanti asociacija „The Center for Science in the Public Interest“, reikalaudama JAV Valstybinę Maisto ir Vaistų federaciją uždrausti šių medžiagų vartojimą ar bent sugriežtinti produktų, kuriuose jos yra, ženklinimą.

Iš viso pramonėje yra naudojamos 4 rūšių karamelės. Paprastą karamelę galima išgauti tiesiog pakaitinus cukrų keptuvėje, tuo tarpu dvi paskutinės rūšys Amoniakinė karamelė ir Sulfitinė amoniakinė karamelė nuo kitų skiriasi tuo, kad yra išgaunamos kaitinant cukrų su amoniaku ir sulfitais aukštoje temperatūroje. Cukrui reaguojant su amoniaku, išsiskiria dvi kancerogeninės medžiagos - 2-mefilimidazolis (2-methylimidazole, 2-MEI) ir 4-mefilimidazolis (4-methylimidazole, 4-MEI).

Remiantis Nacionalinės Toksikologijos Programos atlikto tyrimo su žiurkėmis ir pelėmis duomenimis, išaiškėjo, kad cheminė medžiaga 4-MEI yra kancerogenas, nes gali sukelti plaučių, kepenų, skydliaukės vėžį ar leukemiją.

Dėl šio tyrimo, 2011 sausio 7d. Kalifornijos valstijoje 4-MEI yra oficialiai įtrauktas į medžiagų, sukeliančių vėžį, sąrašą. Šiuo metu yra svarstomas pasiūlymas produktus ženklinti, kaip galimai sukeliančius vėžį, jei 4-MEI koncentracija juose viršija 16mg.

Kalifornijos universiteto Aplinkos Tokslikologijos departamento atlikto tyrimo duomenimis kolos gėrimuose, kuriuose naudojama sulfitinė amoniakinė karamelė, yra reikšmingas kiekis 4-MEI. Mokslininkų paskaičiavimu 0,5 litro kolos buteliuke gali būti 200mg 4-MEI ir tai 8 kartus viršija nustatytą normą. Tad jei įstatymas bus priimtas Kalifornijoje ant Colos ir panašių gėrimų turės būti užrašas, kad jie gali sukelti vėžį.

* JAV Maisto ir Vaistų administracija (FDA) teigia, kad šių priedų poveikis žmogui bus ištirtas artimiausiu metu ir tuomet bus priimtas sprendimas, ar imtis tolimesnių reguliacinių veiksmų.

* Amerikos gaiviųjų gėrimų asociacija neigia, kad 4-MEI gali sukelti neigiamų pasekmių žmogui, argumentuodami, kad tyrimai buvo atlikti su pelėmis, o ne su žmonėmis ir nėra įrodyta, kad 4-MEI yra žmonių kancerogenas.

* 4-mefilimidazolis tai šviesus geltonas kristalas, naudojamas cheminėse buities priemonėse. Kaip nepageidaujamas šalutinis produktas, ji susidaro keliuose produktuose, kuriuose yra naudojama sulfitinė amoniakinė karamelė, kaip pavyzdžiui sojos padažai, gaivieji gėrimai, karamelizuoti sirupai. Ši medžiaga taip pat randama tiek įtraukiamuose, tiek išpučiamuose cigaretės dūmuose.

* Anot dr. Editos Aksamitienės, dirbancios Thomas Jefferson Universitete (Filadelfija, Pensilvanijos valstija, JAV) sistemų biologijos laboratorijoje, kurioje tiriami vėžinių ląstelių signalo perdavimo mechanizmai, šimtaprocentinė M4 medžiaga yra gan didelis kvėpavimo takų gleivinės bei odos iritantas. Norint sužinoti, koks M4 kiekis yra maiste, reiktų atlikti detalų kiekvieno produkto tyrimą. Nedideli kiekiai labai skiestos medžiagos neturėtų pakenkti, tačiau tikėtina, kad kiekvieną dieną geriant gėrimus, kuriuose yra šio priedo, po kelių metų poveikis pasijus net ir ląsteliniame lygmenyje.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (1)

Darius2011-02-25 15:59

“Amerikos gaiviųjų gėrimų asociacija neigia, kad 4-MEI gali sukelti neigiamų pasekmių žmogui, argumentuodami, kad tyrimai buvo atlikti su pelėmis, o ne su žmonėmis ir nėra įrodyta, kad 4-MEI yra žmonių kancerogenas.”
Bet tai kokie gudrūs jie, kai dabar jau atsirado mokslinių įrodymų, kad gali sukelti vėžį, tai neva čia tik su pelėm buvo atlikta, o ne su žmonėmis (kas beja nėra atliekama, su žmonėmis nedaro tokių eksperimentų) ir jokio poveikio nebus. Kai užsako kokį tyrimą ir parodo, jog tam tikra medžiaga pelytėm nieko nedaro, tai tada gerai ir ŽMONĖM NIEKO NEDARYS. Žodžiu kalba kaip jiem patogiau ir prisitaiko mokslinius rezultatus kaip nori.

Rašyti komentarą

Tavo komentaras