BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

JAV „skalūnų stebuklas“ bliūkšta

JAV teritorijų, kuriose išgaunamos skalūnų dujos gyventojai pradėjo kalbėti apie ekologinio pobūdžio problemas. Pasak Dimocko kaimo (Pensilvanija) gyventojų, beje, davusių raštišką pasižadėjimą neskleisti tokio pobūdžio informacijos ir gavusių atitinkamą atlygį, problemos yra rimtos.

Kadangi vandens šuliniuose kaupiasi metanas, išaugo namų gaisro pavojus. Vykdant hidraulinius plėšymus naudojamas agresyvių cheminių medžiagų mišinys, kuris šių teritorijų vandenį daro pavojingą žmonėms.

Atlikus vandens mėginio analizę aptiktos 27 skirtingos nuodingos medžiagos ir toksinai, įskaitant radioaktyvųjį elementą uraną. Dujų gavybos įmonė suskubo pavadinti šiuos duomenys nesąmone, bet vandens tiekimas netrukus buvo uždarytas. Iki pat 2005 m. hidraulinis uolienų ardymo metodas buvo uždraustas, nors pirmosios skalūnų dujos buvo išgautos dar 1821 m. Įteisinti gavybą pavyko Dickui Cheney, žymiąjam JAV viceprezidentui ir gerai žinomam naftos pramonės lobistui.

Dimocko gyventojų skundai negirdimi dėl propagandos fono apie didelį ekonominį skalūnų naftos gavybos poveikį. JAV dujų kainos sumažėjo 3 kartus, atsirado keli šimtai tūkstančių naujų darbo vietų. Johnas Markas Deutchas, buvęs CŽV direktorius, kuris pagal buvusios savo veiklos pobūdį, pirmiausia turėtų galvoti apie visuomenės saugumą, neslepia savo entuziazmo dėl fantastinių skalūnų naftos gavybos perspektyvų. Tai nenuostabu, nes J. M. Deutchas yra Schlumberger и Cheniere Energy kompanijų, skalūnų angliavandenilių gavybos pirmeivių, stebėtojų tarybos narys.

JAV prezidento Baracko Obamos pareiškimas, kad dujų pakaks 100 metų (Baltieji rūmai vėliau ištaisė savo vadovą, apsiribodami 60 m.) kelia abejones. Arturas Bermanas, buvęs Amoco Corporation geologas, teigia, kad atsargų liko tik 12 m.

Be to, šiai dienai neliko pelningų gręžinių skalūnų sklypuose, visi jie yra pelningi tik dėl brangios technologijos. 2012 m. dujų pardavimo pelnas siekė iki 32,5 mlrd. JAV dolerių, o gręžimo savikaina sudarė 42 mlrd. dolerių. BP nuostoliai sudarė 5 mlrd., BG grupės - 1,3 mlrd, Chesapeake Energy beveik bankrutavo ir pasitraukė iš skalūnų gavybos Niujorke.

Parengta pagal Bloomberg.com; Pennsylvaniafrack.com; Pronedra.ru

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras