BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Įspūdžiai praėjus tarptautinei ekologiškų produktų parodai Niunberge BIOFACH 2011

2011 m. vasario 16 - 19 d. Vokietijos mieste Niurnberge vykusioje ekologiškų produktų parodoje BIOFACH 2011 dalyvavo 2 544 dalyviai iš 86 šalių. Parodą aplankė 44 000 lankytojų iš 131 šalies. Daugiausia pirkėjų sulaukta iš Vokietijos, Austrijos, Italijos, Prancūzijos, Nyderlandų ir Šveicarijos. Šiemet tarptautinės ekologiškų produktų parodos Niurnberge BIOFACH 2011 partneriais buvo IFOAM (Tarptautinė ekologinio žemės ūkio skėtinė asociacija) ir BÖLW (Ekologiškų maisto produktų pramonės sąjunga) organizacijos. Tokiu būdu siekiama, kad parodoje būtų diskutuojama visuomenei svarbiomis temomis.

Šiais metais pagrindine parodos tema pasirinkta pasaulio aprūpinimas maistu. Ekologiškų maisto produktų pramonės sąjungos atstovai pabrėžė, kad ekologiškai dirbančių ūkių tikslu turėtų būti alternatyvus žemės ūkio ir maisto pramonės vystymas, kuris tausotų gamtą ir taupiai naudotų gamtos resursus bei išsaugotų galimybę ateinančioms kartoms gyventi ne blogesnėmis sąlygomis, nei gyvename dabar. Tačiau sunku kalbėti šia tema, kai pasaulyje vis dar egzistuoja tokie stereotipai, jog ekologiški produktai tai tik elitinės klasės perkami, prabangūs maisto produktai. Vykstant klimato kaitai, žmonėms niokojant milijonus hektarų derlingos žemės bei skurdinant biologinę įvairovę, ateitį turi tik ta žemės ūkio forma, kuri dirba kartu su gamta, kuri vadovaujasi ekologinės sistemos taisyklėmis, o ne naudodama sintetinius produktus ir sintetines gyvybės formas ją griauna. Vokietijos BÖLW valdybos narys Thomas Dösch pastebėjo, kad nepaisant fakto, jog pasaulyje ekologinė gamyba užima vis didesnį vaidmenį, politikų dėmesys šiai ūkio šakai tiesiog „skandalingai” mažas.

Tarptautinė ekologinio žemės ūkio skėtinė asociacija IFOAM parodos metu pateikė 2009 m. galutinius duomenis: 160 šalių dirba 37,2 mln. ha žemės ekologiškai. Didžiausias ekologiškai dirbamos 12 mln. ha žemės plotas priklauso Australijai. Nepaisant ekonominės krizės 2009 metais, ekologiškų produktų pardavimai išaugo 5 proc., o 2010 m. IFOAM prognozuoja 2 proc. augimą. Svarbiausios ekologiškų produktų rinkos yra JAV ir Vokietija. Vokietijos federalinė maisto, žemės ūkio ir vartotojų apsaugos ministrė Ilzė Aigner pastebėjo, kad Vokietija pagal parduodamų ekologiškų produktų kiekį tarp Europos Sąjungos šalių užima pirmą vietą. Tačiau didžioji dalis, Vokietijoje parduodamų produktų, importuojami. Kadangi šiuo metu stebimas vartotojų dėmesys vietiniams ir regioniniams produktams, ministrės nuomone, tai galimybė Vokietijos ekologiškų produktų augintojams plėsti savo gamybą, tobulinti logistiką.

2010 m. Vokietijoje ekologiškai dirbamos žemės plotai išaugo 6 proc. ir tokiu būdu Vokietijoje jau dirbama daugiau nei 1 mln. hektarų žemės ekologiškai. Ekologiškai dirbančių subjektų skaičius taip pat išaugo. Šiuo metu Vokietijoje ekologiškai dirba 22 000 ūkių. Asociacijoms priklausantys ūkiai dirba 68 proc. Vokietijos ekologiškai dirbamos žemės ploto, o vidutinis ūkio dydis siekia 60 ha. Pagal ES reglamentą dirbančių atskirų ūkių vidutinis dydis Vokietijoje yra 30 ha.

Vokietijos Ūkininkų sąjungos pirmininko G. Sonnleitner nuomone, įgyvendinus Europos Komisaro Dacian Ciolos pasiūlymus dėl BŽŪP I ir II ramsčio lėšų susiejimo, parama ekologinės gamybos ūkiams turėtų smarkiai sumažėti. Sumažinus BŽŪP I ramsčio tiesiogines išmokas per pusę, kiekvienas ūkis, norėdamas pasiekti buvusį tiesioginių išmokų lygį, galėtų gauti papildomas išmokas (top up) už ekologinės gamybos reikalavimų laikymąsi. Tai veda į tai, kad nebeliktų II ramsčio lėšų, skirtų ekologinės gamybos ūkiui. Dėl šios priežasties vokiečiai pasisako už aiškų BŽŪP I ir II ramsčio lėšų atskyrimą.

Vengrijos kaimo plėtros ministerijos strateginis valstybės sekretorius Dr. József Ángyán pabrėžė ekologinio žemės ūkio svarbą, siekiant išsaugoti gyvybingą kaimą, siekiant gaminti kokybiškus produktus. Vengrijoje IFOAM kartu su Vengrijos ekologinėmis organizacijomis 2011 m. gegužės 31 d. - birželio 1 d. organizuoja tarptautinę konferenciją „Ekologinis ūkininkavimas - tai galimybė Europos žemės ūkio plėtrai”.

Kaip ir kasmet parodą BIOFACH aplankė didelis skaičius ūkininkų ir ekologiškais produktais besidomintys specialistai iš Lietuvos. Deja, ir šiemet Lietuvos ekologinės gamybos atstovams nepavyko parodoje įrengti Lietuvos nacionalinį stendą (Tatulos programa, čia savo stendą turėjo 2001 m. Nei prieš tai, nei po to, tai pakartoti lietuviams daugiau, tas tiesa, nėra pavykę - organic.lt). Nepaisant to, parodoje „BIOFACH 2011″ vyko Lietuvos ekologinio ūkininkavimo plėtrai svarbūs susitikimai, diskusijos.

Organic.lt fotografijoje, dalis Lietuvos ekologų, aplankiusių BioFach 2011

Parodos metu su Vokietijos Meklenburgo Priešakinės Pomeranijos asociacijos BIOPARK atstovais pasirašyti bendradarbiavimo susitarimai tarp BIOPARK asociacijos ir Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos. BIOPARK asociacijos ir VšĮ EKOAGROS taip pat pasirašė bendradarbiavimo sutartį, kuri suteikia Lietuvos ekologinės gamybos kontrolės įstaigai EKOAGROS, esant Lietuvos ekologinės gamybos ūkio prašymui, papildomai kontroliuoti ūkį dėl atitikties Vokietijos BIOPARK asociacijos reikalavimams. Tokiu būdu Lietuvos ekologinės gamybos subjektai galės gauti Vokietijos ekologinių ūkių asociacijos BIOPARK sertifikatą ir suteikti savo auginamai ar gaminamai produkcijai papildomos vertės, parduodant produkciją rinkoje. Tikimasi, kad Lietuvos ūkininkai pasinaudos Žemės ūkio ministerijos pastangomis, sukurta jiems galimybe.

Ieškant ekologiškų produktų realizavimo galimybių kitose šalyse bei siekiant pasikeisti informacija BIOFACH parodoje, siūlyčiau Lietuvos ekologinės gamybos sektoriaus atstovams kooperuotis ir 2012 metais vasario 15-18 dienomis įrengti Lietuvos ekologinį žemės ūkį, ekologiškus produktus ir Lietuvos sertifikavimo instituciją pristatantį stendą.

Žemės ūkio atašė Vokietijoje Daina Lipps

Šaltinis: organic.lt

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras