BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Įspūdžiai iš lapkričio gamtos

Baigiasi didieji rudens virsmai ir gamta iš naujo pratinasi prie ramybės. Atėjo toks metas, kada ką nors naujo pastebėti gamtoje sunku. Tačiau niūrias dienas skaidrina šilti orai bei nuolat bent trumpam pasirodanti saulė. Net lietaus debesys ją užgožia neilgam.

Po gero pusmečio nepritekliaus jau galime pasakyti, kad gamta pagaliau pilna vandens. Artojoje, kitose aukštapelkėse putlūs nuo drėgmės gausos kiminai jo prisigėrė iki soties. Tarpukupstėse, duburiuose telkšo klampūs vandens klanai, o jo perteklius sunkiasi link nuolaidžių pelkių kraštų, renkasi žemumose, srūva upokšniais kol pasiekia Viešvilę. Čia tamsaus pelkynų vandens per akis, kad jau upelio dugno įžvelgti nebeįmanoma. Rudenį vidurupyje bebrų atnaujintos užtvankos beveik dingo po vandeniu ir jo lygis prieš ir žemiau jų praktiškai toks pats.

Dabar apgobtos ankstyvų ir vėlai, tiktai įdienojus išsisklaidančių rūkų pelkės atrodo itin paslaptingai. Bet kartu tai vietos, kur išliko daugiausiai spalvų. Įvairiaspalviai kiminai, viržiai ant kupstų, rundantys švylių ir baltųjų saidrų lapai su žemaūgėmis pušelėmis sukuria darnų derinį. Švylių sėklas, sugriebęs už liaunų pūkelių, seniai nuskraidino vėjas, o saidrų šiųmetis derlius savo eilės tebelūkuriuoja stiebų viršūnėse. Tereikia kokiam žvėriui ar žmogui prisiliesti ir jos savo kibiais šerelių žeberklais beregint įsikerta į praeinančiojo kailį arba aprėdus. Taip saidrų giminė plinta po pelkę ir kartais nukeliauja toli motininių augalų. Gi dažnai greta saidrų ir švylių augančios spanguolės laukia, kol jos pateks į kokio paukščio ar žinduolio skrandį ir šis jas išplatins tinkamoje vietoje.

Deja, šiemet spanguolių uogų derlius vienas mažiausių ir jo pakaks vos tetervinams, dar kokiam paukščiui ir jei po žiemos kas liks - pavasarį parlėkusioms gervėms pasimėgauti. Tai vis tikriausiai sausos vasaros pasekmės, nes spanguolės gausiai žydi beveik kasmet, tik uogų subrandina labai skirtingai.

Nuplikusiame juodalksnyne dar gana gyva: žaliuoja karčiosios kartenės, pražangialapės blužnutės, raudonųjų žiognagių lapai, sušvelninantys bendrą kamienų ir nuogos šakų pilkumos reginį.

Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato direkcijos informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras