BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Išleistas naujas žurnalo “Green’as” numeris

Šeštojo numerio tema „Saugokim vaikystę”. Žurnale skaitykite:

Ekologinis intelektas. (Simona Vaitkutė)

Nauja pakraipa alternatyvaus ugdymo flange, jungti ne tik efektyvias alternatyvaus ugdymo metodikas, bet ir naujausias pasaulinių tendencijų išdavas - rūpinimąsi gamta kaip savo namais, ekologinių problemų sprendimų paieškas, atsakingos gyvensenos įgūdžių lavinimą. Ar toks būtų ateities mokyklos/darželio modelis?

NO-LAIFERIAI - vaikai kurie mokosi negyventi. (Vilma Grigienė)

Ar žinote, kas yra „nou-laiferis” (angl. no-lifer)? Ogi šitaip paaugliai vadina tuos, kurie šią akimirką sėdi prie kompiuterio. Tiesą pasakius, mane šis „terminas” sukrėtė iki širdies gelmių. Sukrėtė ne įžūli svetimybė, o tai, kaip tiksliai patys vaikai apibūdina savo bendraamžius, paskendusius virtualios realybės akivaruose. „Nou-laiferiai”. Negyvenantys. Esantys už šio pasaulio ribų. Tie, kurių nėra. Matėte filmą „Matrica”? Kažkodėl mane persekioja nuojauta, kad greitai imsime vegetuoti šalia kompiuterio ar televizoriaus tarsi eilinis „žmonių derlius”, o tuo metu mūsų smegenis stimuliuos suprogramuotas pasaulis. Pasaulis, kurio nėra.

Kam tarnauja mokyklos? Arba kodėl XXI a. vaikai ugdomi XIX a. institucijose? (Simona Vaitkutė)

Šiandieninė ugdymo sistema nebetenkina daugelio tėvų bent kiek labiau besidominčių tuo - ko, kaip ir kam yra mokomi jų vaikai. Taigi kompromisu centralizuotam valstybiniam ugdymo konvejeriui dažniausiai tampa repetitoriai, popamokiniai būreliai, savarankiškas vaikų mokymas namuose ir pan. Ir gal tame nebūtų didelės tragedijos, jei tradicinei lavinimo sistemai truktų TIK efektyvumo. Tačiau kai ji ima trukdyti, kenkti ir net luošinti, drąsesni tėvai ryžtasi savo vaikus patikėti „eksperimentatoriams” - alternatyvių ugdymo sistemų atstovams. Tad nuo ko pradėti pasiryžusiems keistis?

Norint užauginti vaiką būtina turėti viziją. (Lauryna Tarvydienė)

Specialistai nesupranta, kodėl Lietuvoje, net ir uždraudus vertinti pradinukus pažymiais, vietoje jų atsiranda jų atitikmenų gėlyčių, saulyčių ar mėnuliukų pavidalu, kas ir toliau skatina varžytis dėl geresnio įvertinimo, suskirsto vaikus į „nugalėtojus” ir „pralaimėtojus”, griauna vaikų vienybę, daro juos nepatiklius ir pavydžius varžovus, užkerta kelią integravimuisi, draugystei ir bendram darbu (o juk bendras darbas yra sėkmingiausias ugdymo principas); kodėl tiek daug vaikų jau mokymosi pradžioje patiria nesėkmę; kodėl per trumpą laiką smalsūs, lakios vaizduotės, linksmi vaikai paverčiami nepatenkintais, piktais, vaidingais bailiais, garbėtroškomis, smurtautojais arba atsiskyrėliais, kurie nesitiki nieko - tik kaip nors kapstytis…Apie tai ir apie galimas išeitis kalbame su Goethe instituto švietimo ekspertu Andreasu Rodenbecku bei edukologijos mokslų daktare Austėja Landsbergiene.

Rubrika: „Grynas maistas”. Didžiausi „E” valgytojai. 11 patarimų, kaip juos sveikai pamaitinti. (Guoda Azguridienė)

Žmonės dažnai skundžiasi, kad sveikai maitintis sudėtinga. Jeigu turimi omenyje suaugusieji arba maži vaikai, tai vertėtų pagalvoti, ką tada sakyti ūgtelėjusių vaikų tėvams? Tų, kurie turi savo neginčijamą nuomonę visais gyvenimo klausimais, o mitybos - ypač. Be to, mėgsta viską, kas saldu ir supakuota į spalvingus popierėlius, taigi, dažniausia nesveika. Pagalvoję apie paauglius, suprasite, kad visiems kitiems maitintis sveikai yra be galo lengva… Ir ypač lengva sveikai maitinti tuos, kurie patys maisto dar nepasiima ir juolab nenusiperka.

Rubrika: „Ant žaliosios bangos”.

Žaliuojantys įvykiai ir šiaip įdomybės…

Rubrika „Grynas būstas”. „Mažų sąnaudų namai - svajojantiems apie nuosavą ekologišką būstą”. (Eglė Plytnikaitė)

Nuo seniausių laikų žmonės savo namus statėsi patys ir naudojo tik tai, ką galėjo rasti artimiausiose apylinkėse. Turbūt niekam ne paslaptis, kad būtent toks statybos būdas ir yra pats švariausias, sveikiausias, natūraliausias bei ekologiškiausias visais aspektais. Tokie namai ne tik pigiausi, bet, deja, ir praktiškai neįteisinami Lietuvoje. Laimei, visur ir visada esti originaliai ir drąsiai į gyvenimą žvelgiančių žmonių, kuriuos ir norėtume pristatyti.

Rubrika „Ekonomika ir ekologija”. Ar valstybė turėtų remti ekologišką vartojimą? (Guoda Azguridienė)

Tai gana dažnas ir visiškai logiškas klausimas, kurį užduoda ne vienas vartotojas, gamintojas, politikos formuotojas. Tiesa, iš karto tenka pastebėti, kad jei gamintojas nėra ekologiškas, tai tokio klausimo jis paprastai neužduoda arba į jį atsako „ne”. Taigi viešai svarstydami klausimą apie paramą ekologiškam vartojimui neišvengiamai turėsime reikalų su skirtingais interesais ir jų raiška, bet čia galime šių komplikacijų išvengti.

Rubrika „Grynuolis”. (Liepa Rimkevičienė)

Interviu su edukologe, keturių vaikų mama, privataus darželio įkūrėja Austėja Landsbergiene

Rubrika: „Grynai sveikatai”. Į pirtį susitikti su savimi. (Vilma Grigienė)

Tikriausiai drąsiai galima sakyti, kad kiekvienas suaugęs žmogus bent kartą yra pabuvojęs pirtyje. Vieni pirtį tiesiog dievina ir be šios pramogos savo gyvenimo nė neįsivaizduoja, kiti jos nemėgsta ir niekaip nesupranta prakaituojančių ant paties aukščiausio gulto. Yra žmonių, kuriems patinka pasišildyti kur nors žemėliau, pasišnekėti ir priepirtyje išgerti bokalą alaus. Yra į tokius pirties mėgėjus numojančių ranka - esą nieko apie tikrąją pirtį jie neišmano. Bet yra žmonių, kuriems pirtis yra dvasinė praktika - susitikimo su savimi vieta. Tiems, kurie domisi, ieško, bando pajusti ritualų galią ir susidraugauti su pirties dvasiomis. Apie tai, ką gali pirtyje rasti tie, kurie nusiteikę ieškoti atvira širdimi, pasakoja Kęstutis Gurevičius, pirmosios „Pirties Akademijos” laidos absolventas, „Baltiškosios pirties” klubo įkūrėjas.

Rubrika „Altenergija”. Alternatyvios energetikos perspektyvos Lietuvoje. (Dalius Tarvydas, Daiva Ausėnaitė, Jurga Grigienė)

„Įsielektrinusi” nuo neprognozuojamų įvykių Japonijos Fukušimos elektrinėje, pasaulio ir Lietuvos visuomenė vis garsiau kalba apie saugius ir nesibaigiančius išteklius, kurių turime savo šalyje: biomasę, saulę, vėją, žemės gelmių energiją, biodujas, vandenį. Pasaulio alternatyvistai jau susitarė, kad visos šios energetikos sritys yra geros ir gali puikiai bendradarbiauti bei pakeisti viena kitą. Ar pavyks tai padaryti ir mums?

Rubrika: „Grynas gyvenimas”.

Nuolatinės „Green‘o” Kauneckų šeimos atradimai, ieškant būdų gyventi meilėje ir darnoje su savo trimis vaikais.

Rubrika: „Atsakinga reklama… arba nežudyk reklamos” . Kaip visada dalinsimės idėjomis…

Rubrika „Užsiaugink pats”. Vasara darže - stebuklų metas. (Saulius Jasionis, Laimis Žmuida) Gamtinė žemdirbystė. Tęsiame „buitinės žemdirbystės” pradžiamokslį.

Rubrika „Grynas įkvėpimas”. Ekomenas (I dalis). (Aistė Kotlerytė)

Kartais taip prie visko priprantame, kad nepastebime, kaip greitai stulbinama spalvų, formų ir medžiagų įvairove pasižyminčios dar palyginti naujos meno rūšys apipinamos mitais ir stereotipais. Tad bandysime aiškintis kur prasideda ir kur baigiasi „ekomenas”?

Rubrika: „Kvapų namų” ekspertai apie odos sveikatą ir kosmetiką. Kremai nuo saulės. Mitai, tikrovė ir alternatyvos. (Rūta Daunoravičienė)

Rubrika: „Grynas smegenų plovimas arba kas slepiasi už etiketės?” Pirkinių maišelis. (Akvilė Balžekaitė)

Vertiname pagal produkto gyvavimo ciklą: bioskaidžius, polietileninius, popierinius ir kitokius maišelius. Kuris iš jų iš tiesų mažiausiai žalingas gamtai?

Rubrika „Green‘o receptai”. „Sūrininkų namai” pristato šio sezono lietuviško kulinarinio paveldo valgius - ką valgė gegužės - rugpjūčio mėnesį mūsų protėviai?

Rubrika „Laisvalaikio skaitiniai”.

Etnologės N.Marcinkevičienės apybraižų apie senovinės lietuvių gyvensenos ypatumus ciklo II dalis (antrasis metų ketvirtis)
Į žmogų orientuotas švietimas. Satish Kumar. Apie tai kaip jis įkūrė Mažąją mokyklą.

Rubrika „Pasidaryk pats”

Komikso pagalba gaminsimės popierių.

Žurnalą „Green’as” galima įsigyti šiose prekybos vietose:
http://www.greenas.lt/kur-sigyti

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras