BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Iš propagandos frontų. A.Siaurusevičius meta prieš Žygaičius sunkiąją propagandos artileriją

Angliavandenilių konkurso Šilutės-Tauragės plote nugalėtojas paskelbtas. Tai JAV kompanija „Chevron”. Žemaitija tampa vieninteliu regionu Europoje, kur leidimas išduotas ir skalūninių dujų žvalgybai, ir gavybai. Politikai, taip ir neįrodę tokio projekto ekonominės naudos kraštui, verčia piliečius gyventi neišvengiamos aplinkosauginės rizikos sąlygomis, nerimauti dėl užteršto ateityje vandens ir suvokti, kad Žemaitija netrukus gali virsti pramonine zona, netinkama ūkininkauti.

Rodos, kas gali būti dar svarbiau visuomeniniam transliuotojui? Būtinai derėtų susikviesti įvairių sričių specialistų, valdžios atstovų ir nors post factum, bet pasiaiškinti: vertėjo ar nevertėjo įsileisti į savo žemes vienas taršiausių ir visai neekonomiškas technologijas, kol kas leidžiančias išgauti tik menką dalį realiai turimų dujų, tačiau gamtai padaro neatitaisomos žalos.

Ir išties - šiai temai LRT skyrė tiesioginį eterį geriausiu laiku. Edmundas Jakilaitis savo „Dėmesio centre” tą rugsėjo 16-tosios vakarą įdėjo nemažai pastangų, kad viską sužinotų apie… tinklalapį skalūnai.info. Ir padarė viską, kad kaip nors ar iš kur nors iškastų Žygaičių bendruomenės pirmininko Jono Nairanausko, vieno iš trijų į laidą pakviestų žmonių, „pirkėjus”, vadovaudamasis „elementaria logika”: juk negali būti, kad ir taip gali būti… Ir išties - kaipgi gali suprasti, kodėl užuot čia ir dabar nors kiek užsidirbę iš per jėgą siūlomų „Chevron” kontraktų, žemaičiai, ne vieni žygaitiškiai, studijuoja skalūnų dujų išgavimo technologijas, organizuoja mokslininkų bei ekspertų konferencijas ir telkia Lietuvos piliečius pasipriešinti tam, ką ir turėtų daryti išrinktoji valdžia ir toji pati žiniasklaida - ginti viešąjį interesą?

Kitas į „Dėmesio centrą” pakviestas pašnekovas - „Veido” apžvalgininkas Audrius Bačiulis - visą laidą nenuilsdamas, vieną po kito viešino savo atrastuosius „kompromatus”, ir buvo matyti, kaip laidos vedėjui jie patiko - jo nė kiek netrikdė net tai, kad jie niekaip nebuvo susiję su lyg ir svarbiausiu tos dienos klausimu - kodėl Vyriausybė nusprendė pasirašyti su „Chevron” sutartį nepaisydama gyventojų valios, nors visą laiką tvirtino, jog nedarys nieko prieš gyventojų valią? „Kompromatai” nebuvo susiję ir su pačiu J.Nairanausku - užuot svarstęs klausimus iš esmės, žygaitiškių bendruomenės pirmininkas visą laiką buvo verčiamas komentuoti trečiųjų asmenų veiksmus.

Ypač buvo gražu žiūrėti, kiek džiaugsmo A.Bačiuliui suteikė jo atradimas, kad internetinį puslapį skalūnai.info sukūrė toks Pavelas Larkinas. Dar didesnę euforiją kėlė tas faktas, kad jo mokytasi NLP (neurolingvistinio programavimo) kursuose, kuriuose, pasirodo, dėsto kažkurių laikų Rusijos spec.tarnybose dirbęs saugumietis. Išties neaišku, ko mokoma tokiuose kursuose, tik kažin ar kurti internetinius tinklalapius, bet jei išties svarbu tai išsiaiškinti, į laidą - ir jau visai kita tema - derėtų kviestis patį poną P.Larkiną: kuo čia dėtas J.Nairanauskas?

Jei jau taip parūpo visokie mokymai ir mokytojai, būtų galima pasikviesti ir ISM (vadybos ir ekonomikos universiteto) rektorių Nerijų Pačėsą ir tiesiai jo paklausti: kažin kodėl jie nuomoja savo patalpas tokiems neaišku kokiems lektoriams ir taip sudaro sąlygas esamam ir būsimam Lietuvos establishmentui - ekonomistams bei vadybininkams - būti… apmokomiems Rusijos žvalgybos metodikų? Mažų mažiausiai - bent tuo būti apkaltintiems ar šantažuojamiems?

Kitas, A.Bačiulio manymu, Žemaitijos bendruomenių kovą už viešąjį interesą kompromituojantis faktas - reklama ties Pravieniškėmis. Reklamuojamas tas pats puslapis skalūnai.info. Visos pastangos išsiaiškinti, kas finansiškai prisidėjo prie tokio reklaminio projekto, nuėjo perniek. A.Bačiulis sužinojo tik tiek, kad jo užsakovai - du kauniečiai, nenorintys skelbti savo pavardžių, kad… nebūtų apkaltinti esą nupirkti Kremliaus ar „Gazprom”. Ir vėlgi - kodėl J.Nairanauskas turėjo kalbėti už visai nepažįstamus arba tik iš matymo pažįstamus žmones apie jų organizuotų akcijų tikslus?

Laidos vedėjas su kitais svečiais, tarsi patys pasimokę neurolingvistinio programavimo, studijoje darė viską, kad tik J.Nairanauskas būtų priverstas visą laiką aiškintis. Tačiau kad ir koks buvo daromas jam spaudimas, žemaitis laikėsi ir atsilaikė: ir joks purvas - nors tu ką - prie jo nelipo. Tada A.Bačiulis griebėsi - kaip paskutinio šiaudo - jau ne kartą paneigtos melagingos istorijos apie tai, kad J.Nairanauską papirko neva „Gazprom”. Ir vėl Žygaičių bendruomenės pirmininkui teko priminti, jog išmoką už strateginiam dujotiekiui tiesti panaudotą jo mišką sumokėjo Lietuvos valstybė.

Ir nė karto nei laidos vedėjai, nei aplinkos ministras Valentinas Mazuronis, nei neva antiskalūninių portalų bei reklamų tyrėjas žurnalistas A.Bačiulis net nebandė kalbėti apie jau žinomas pasaulyje ekologines katastrofas, pavyzdžiui, Ekvadoro. Aplinkos ministras piešė greito ir užtikrinto Žemaitijos praturtėjimo perspektyvas, nors dar neaišku net kas - dujos ar nafta - bus išgaunama. Ir šiaip - jokių skaičių, tik žmonių budrumą migdantys žodžiai.

Kad laida jos sumanytojams buvo svarbi, buvo matyti dar prieš jai prasidedant - nepaisant vėlyvo meto, LRT direktorius Audrius Siaurusevičius E. Jakilaitį patarimais lydėjo net iki grimo kambario. Matyt, buvęs žurnalistas kolegai priminė tuos „Spaudos klubus”, kuriuos organizavo žuvus Vytautui Pociūnui - ir tada į laidą buvo kviečiama prieš vieną keturi ar penki ir uždavinėjamais klausimais apie smulkmenas nebuvo leidžiama iškelti pagrindinio.

A. Siaurusevičius, E. Jakilaitis ir A. Bačiulis, atrodo, ištikimai laikėsi prezidentės Dalios Grybauskaitės duotos direktyvos - į kiekvieną abejojantį „skalūnų revoliucija” žiūrėti kaip į Kremliaus papirktą ar valdomą. Atrodytų, nieko keista - valdžiai ištikimų propagandos fronto karių užduotis - žūtbūt „įrodyti” prezidentės apreikštą „teisybę”. Bet šią užduotį vykdydama A. Siaurusevičiaus komanda pateko į tragikomišką padėtį: kaltindama Žygaičių bendruomenės pirmininką dėl internetinio puslapio skalūnai.info kūrėjo įtartinų mokslų, žiūrovams netiesiogiai priminė pačios prezidentės vykdytus ir iki šiol nuo visuomenės slepiamus partinius mokymus. Paradoksalu, bet jei ponas J.Nairanauskas būtų buvęs ponų D. Grybauskaitės ir M.Burokevičiaus studentas Vilniaus aukštojoje partinėje mokykloje, A. Bačiulis tokį faktą greičiausiai pateiktų kaip neginčijamą „įrodymą”, kad pilietiniam Žygaičių judėjimui vadovauja Kremliaus ranka…

Kad ir šįkart prieš žygaitiškius mestos stipriausios propagandinės pajėgos, matyti ir dar iš kelių faktų. Tiesioginėje laidoje telefonu komentavęs Seimo narys, Žaliųjų partijos vadovas Linas Balsys kalbėjo ir apie Natalją bei Thomą Miles Haseltonus, jų ryšius su Rusijos oligarchais, kaip jie gavo iš Valdo Adamkaus pilietybę ir kaip „Minijos nafta” bei patys Haseltonai tiesiogiai ir per partiją „Tvarka ir teisingumas” rėmė dabartinį aplinkos ministrą V.Mazuronį. Tačiau kitą dieną pasirodžiusiame šios laidos atpasakojime portaluose 15min.lt ir DELFI.lt šio komentaro nebelikę - kažkas pasistengė tokį „nekompromatą” išcenzūruoti. Ir kaip tyčia - tai nutiko dieną prieš tai, kai pastarasis portalas entuziastingai pasiskelbė turįs pasirašęs „garbės kodeksą”, nors ir lig tol buvę „rutiniškai garbingi” (daugiau skaityti ČIA).

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras